Kati első külföldi útja - Maradj otthon #5

Mindig örömmel néztem nagypapámat miközben fotózott. Imádtam, ahogy beállította a Prakticáját, majd a kezembe adta, így egyszerre volt meg az érzés, hogy én fotózom, és az, hogy minden elkészített képben benne van. Mintha ő csinálta volna, de még szerepelt is a képeken. Sosem furcsáltam ezt a szokását, azután sem, hogy fotózni kezdtem, már a fiammal is ugyanígy csinálom, majd belejön.

Nagyszüleim sokáig nem utazhattak, majd felpörgették a vágyukat, hogy megismerjék a világot, jártak Mexikóban, Amerikában, Görögországban és Ausztriában is. Nagypapám mindenhol sokat fotózott, nemcsak az emlékeket akarta rögzíteni, hanem mindent haza akart hozni magával, ezért nagyon sok kép készült, és mindig diára, ami a szertartás része volt.

Nehéz elképzelni a mostani gyors, megosztásra alapuló, szétfilterezett közösségi média világában, hogy miután hazajöttek az utazásról, elvitte a tíz tekercs filmet előhívatni, majd a következő néhány hónapot azzal töltöte, hogy bekeretezte, katalógusba vezette a képeket. Amikor mindennel végzett, nagy családi vetítést szervezett: a vásznat a könyvespolchoz rögzítette, italokat és süteményeket készített be, figyelt, hogy mindenki jól lássa a képeket, lekapcsolta a villanyt és beindult a diavetítő kattogó hangja. Hosszú, sztorizós estébe nyúló délutánok voltak helyekről, épületekről és néha a nagyszüleimről. Utazás volt ez is.

Amikor nagypapám öt éve meghalt, minden diatároló koffert elhoztam, hogy majd egyszer feldolgozom. Hat-nyolcezer kép, nagyszüleim és családunk rögzített emléktára. Arra gondoltam, ha már a vírus miatt otthonmaradunk, akkor most van itt az ideje feldolgozni a múltat.

Az első sorozat 1967-ben készült, nagymamám első külföldi útján, Ausztriában.

Beáll a Budapest hajó a Belgrád rakparton Fotó: Tiszavölgyi László

 

Kati a fedélzeten Fotó: Tiszavölgyi László

Búcsúzó emberek a rakparti kikötőben Fotó: Tiszavölgyi László

Dunai cementmű Fotó: Tiszavölgyi László

Duna (részlet), Esztergom közelében Fotó: Tiszavölgyi László

Ausztria, Duna-parti horgásztanyák Fotó: Tiszavölgyi László

Bécs, Hősök tere Fotó: Tiszavölgyi László

Bécs, Kahlenbergen TV-torony Fotó: Tiszavölgyi László

A wachaui Duna-szakasz reggeli ködben Fotó: Tiszavölgyi László

Melki utcarészlet Fotó: Tiszavölgyi László

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Amikor megállt az élet - Maradj otthon #1

Hetek óta készülünk arra, hogy a COVID-19 vírus miatt megváltozik az életünk. Felelősen egy dolgot tehetünk, otthon maradunk. Ez az új rovat vagy játszótér is azért indul el, mert az otthonmaradás nem jelentheti azt, hogy az életnek meg kell állnia. A szerkesztőség tagjai által váltóban készülő sorozatunkban elmeséljük, mi miket csinálunk otthon kultúafogyasztás címén. 

...
Nagy

„A nagyság ára a felelősség." - Maradj otthon #2

Az otthonmaradós sorozatunkban a járványügiy háborús helyzetet Boris Johnson miniszterelnök Winston Churchillről írt könyvével folytatjuk.

...
Nagy

Kell-e félni az unalomtól? – Maradj otthon #3

Az otthonmaradós sorzatunk új részében megmutatjuk, hogyan lehet könyvekkel legyőzni az unalmat. 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...

A Mitágó-erdő sűrűjébe a hősök és az olvasók is belevesznek – 40 éves a modern fantasy mesterműve

...

Ezt senki nem mondta – Szabó T. Anna és Dragomán György: Azt terveztük, hogy szabad gyerekeket fogunk nevelni

...

Kemény Lili: Az életemet nem különösebben tartom érdekesnek

Gyerekirodalom
...
Gyerekirodalom

6 könyv, ami a holokauszt témáját dolgozza fel gyerekeknek

A holokauszt nyolcvanadik évfordulójához kapcsolódva összegyűjtöttünk hat gyerekkönyvet, amelyek segítenek a múlttal való szembenézésben.

...
Gyerekirodalom

Tarolt az apa a TikTokon, aki telefon helyett könyvet adott a gyereke kezébe

A pár másodperces videó egy elmerülten olvasó fiúról rövid idő alatt a TikTok kedvencévé vált.

...
Gyerekirodalom

Hogyan lehet elmagyarázni egy gyereknek, hogy mi a háború?

Az ukrán házaspár, Romana Romanisin és Andrij Lesziv képeskönyve érzékenyen, de bátran mesél nehéz, mégis fontos témáról gyerekeknek, arról, hogy mit jelent, ha valahol háború van.