Kati első külföldi útja - Maradj otthon #5

Mindig örömmel néztem nagypapámat miközben fotózott. Imádtam, ahogy beállította a Prakticáját, majd a kezembe adta, így egyszerre volt meg az érzés, hogy én fotózom, és az, hogy minden elkészített képben benne van. Mintha ő csinálta volna, de még szerepelt is a képeken. Sosem furcsáltam ezt a szokását, azután sem, hogy fotózni kezdtem, már a fiammal is ugyanígy csinálom, majd belejön.

Nagyszüleim sokáig nem utazhattak, majd felpörgették a vágyukat, hogy megismerjék a világot, jártak Mexikóban, Amerikában, Görögországban és Ausztriában is. Nagypapám mindenhol sokat fotózott, nemcsak az emlékeket akarta rögzíteni, hanem mindent haza akart hozni magával, ezért nagyon sok kép készült, és mindig diára, ami a szertartás része volt.

Nehéz elképzelni a mostani gyors, megosztásra alapuló, szétfilterezett közösségi média világában, hogy miután hazajöttek az utazásról, elvitte a tíz tekercs filmet előhívatni, majd a következő néhány hónapot azzal töltöte, hogy bekeretezte, katalógusba vezette a képeket. Amikor mindennel végzett, nagy családi vetítést szervezett: a vásznat a könyvespolchoz rögzítette, italokat és süteményeket készített be, figyelt, hogy mindenki jól lássa a képeket, lekapcsolta a villanyt és beindult a diavetítő kattogó hangja. Hosszú, sztorizós estébe nyúló délutánok voltak helyekről, épületekről és néha a nagyszüleimről. Utazás volt ez is.

Amikor nagypapám öt éve meghalt, minden diatároló koffert elhoztam, hogy majd egyszer feldolgozom. Hat-nyolcezer kép, nagyszüleim és családunk rögzített emléktára. Arra gondoltam, ha már a vírus miatt otthonmaradunk, akkor most van itt az ideje feldolgozni a múltat.

Az első sorozat 1967-ben készült, nagymamám első külföldi útján, Ausztriában.

Beáll a Budapest hajó a Belgrád rakparton Fotó: Tiszavölgyi László

 

Kati a fedélzeten Fotó: Tiszavölgyi László

Búcsúzó emberek a rakparti kikötőben Fotó: Tiszavölgyi László

Dunai cementmű Fotó: Tiszavölgyi László

Duna (részlet), Esztergom közelében Fotó: Tiszavölgyi László

Ausztria, Duna-parti horgásztanyák Fotó: Tiszavölgyi László

Bécs, Hősök tere Fotó: Tiszavölgyi László

Bécs, Kahlenbergen TV-torony Fotó: Tiszavölgyi László

A wachaui Duna-szakasz reggeli ködben Fotó: Tiszavölgyi László

Melki utcarészlet Fotó: Tiszavölgyi László

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Amikor megállt az élet - Maradj otthon #1

Hetek óta készülünk arra, hogy a COVID-19 vírus miatt megváltozik az életünk. Felelősen egy dolgot tehetünk, otthon maradunk. Ez az új rovat vagy játszótér is azért indul el, mert az otthonmaradás nem jelentheti azt, hogy az életnek meg kell állnia. A szerkesztőség tagjai által váltóban készülő sorozatunkban elmeséljük, mi miket csinálunk otthon kultúafogyasztás címén. 

...
Nagy

„A nagyság ára a felelősség." - Maradj otthon #2

Az otthonmaradós sorozatunkban a járványügiy háborús helyzetet Boris Johnson miniszterelnök Winston Churchillről írt könyvével folytatjuk.

...
Nagy

Kell-e félni az unalomtól? – Maradj otthon #3

Az otthonmaradós sorzatunk új részében megmutatjuk, hogyan lehet könyvekkel legyőzni az unalmat. 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Ez a könyv minden kérdésre válaszol, amit feltettél sörivás előtt, közben vagy után

Mark Dredge Sör mesterkurzusa az erjesztett ital karakterjegyeinek felismerése terén segít magabiztosságot szerezni, és abban is a segítségünkre siet, hogy megértsük, hogy kerültek oda.

...
Zöld

Csányi Vilmos: Biológiailag meg lehetne hosszabbítani az életet, de nem biztos, hogy érdemes

Csányi Vilmos és Barát József Jövőpánik Beszélgetések a lehetséges határairól című kötetében a jövő bizonytalanságairól beszélget tudományos igénnyel, így szóba kerül robotosítás, a közösségek átalakulása, szülőség és szerelem, de a biológiai határaink is.

...
Zöld

Az írók jóval a tudósok előtt ráéreztek az agy működésére – interjú a világhírű agykutatóval

Dr. Scott A. Small Alzheimer-kutató érdekfeszítően írt arról, miért tesz jót nekünk az egészséges felejtés. Szóba került Salman Rushdie elmepalotája, a kreativitás és a MI, az alvás és a társadalmi felejtés szerepe, illetve a pszichopaták és a csimpánzok is. Interjú.

...

Visky András: A valóságot a fikció és a képzelet révén ismerjük meg

...

Ha beérek Zalába, veszek egy nagy levegőt - itthon vagyok [SÁNTAKUTYA]

...

Robert Capa: magyar fotósból lett a világ szeme [PODCAST]

...

Simon Márton: A Polaroidok sikere után hirtelen más lettem, mint aki voltam [Visszapillantó]

...

Boldizsár Ildikó: A történetmondás eltűnése is okozza, hogy már nem vagyunk alázatosak a természettel [Analógia]

Gyerekirodalom
...
Gyerekirodalom

Rébecca Dautremer: A jó képeskönyv olyan, mint egy színházi előadás

A francia Rébecca Dautremer gyerekeknek szóló könyveket és olyan klasszikusokat is illusztrál, mint az Egerek és emberek vagy a Cyrano. A Pestext Fesztivál vendégeként járt Budapesten, mi pedig családi indíttatásról, egy elrontott gyerekkori rajzról, a vizuális utalások elrejtéséről, és az illusztráció meg a szöveg kapcsolatáról beszélgettünk vele.

...
Gyerekirodalom

A titokzatos gombáktól a krillekig [Könyvesblokk]

Szeptemberi Könyvesblokkunkban ezúttal a gyerekeknek (és szüleiknek) kedvezünk: válogatásunkban ismeretterjesztő kötetet, akciódús meseregényt és zseblámpás könyvet ajánlunk.

...
Gyerekirodalom

Réz András regényében egy ördögi figura mozgatja a háttérből a szálakat

A Lukrécia papucsai című ifjúsági regényben épp a legjobbak buknak meg természettudományból, a pótvizsgára készülő csapat ráadásul furcsábbnál furcsább kalandokba keveredik. És ezekben valahogy mindig a helyettesítő tanár keze van. Olvass bele!