Byron Reese: A negyedik kor – Okos robotok, tudatos számítógépek és az emberiség jövője
Reese ismeretterjesztő könyvében azokhoz az érdeklődőkhöz szól, akik szeretnék megúszni a túlzottan tudományos szakzsargont. Olvasmányos stílusban, a mítoszokból, szájhagyományból és popkultúrából ismert történeteket sorvezetőként használva mutatja be, hogy mi is az a mesterséges intelligencia és milyen változást hozhat majd a szélesebb körű robotizáció. Filozófiai kérdéseken töprengve vázolja fel a jövő lehetséges forgatókönyveit, miközben közvetlen hangnemének köszönhetően végig iszonyú szórakoztató marad.
Paul Scharre: A terminátor eljövetele – Autonóm fegyverek és a jövő háborúi
Paul Scharre vaskos kötete már egy fokkal szakmaibb nyelven vizsgál egy egészen konkrét problémát: kipusztíthatnak-e minket a hadigépek? A hadiipar több oldalán is megfordult szerző könyvében számos szakértő megszólal, és a téma minden szegletét alaposan körbejárják. Növelik, vagy éppen csökkentik-e az áldozatok számát az önműködő fegyverek? Mennyit jelent egy gyilkológépnek a kontextus? Hol van az a határ, amitől már a katonaság is fél? Nem minden esetben kapunk konkrét válaszokat, de a különböző nézőpontok összevetéséből mindenki leszűrheti a saját tanulságait.
Ian Douglas: Megbetegít-e a modern technológia?
A Scolar Nagytotál sorozatában megjelent kötet lényegében egy gyorstalpaló tankönyv a technológia életünkre és egészségünkre gyakorolt hatásairól – a pattintott kőeszközöktől egészen a mesterséges intelligenciákig. A rendhagyó szövegstruktúrával és bő képanyaggal tarkított kiadvány nagyszerű, gyors olvasmányélményt nyújt, ami számos alapfogalom tisztázása mellett sorra veszi korunk legégetőbb problémáit. És szerencsére az egészségmegőrzés érdekében hasznos tanácsokkal is igyekszik ellátni az olvasókat.
Mary Aiken: Cybercsapda – Hogyan változtatja meg az online tér az emberi viselkedést?
Mary Aiken törvényszéki cyberpszichológusként dolgozik, így talán kevés nála kompetensebb szakember létezik, aki ennyire hitelesen tudna beszámolni az internet és az okoseszközök viselkedésre gyakorolt hatásáról, mint ő. A valós történeteket is tartalmazó kötetben előkerülnek az online térben kialakuló függőségek, a hipochondria és a romantika átalakulása, pszichológiai és testképzavarok, de még a cyberbullying és a bűnözés sajátos formái is. Erősen ajánlott mindazoknak, akik munkájuk során fiatalokkal is foglalkoznak, vagy csak szeretnék jobban megérteni, milyen kihívások elé állít minket az online világ.
Jaron Lanier: Miért töröld magad azonnal a közösségi oldalakról?
Az amerikai polihisztor az írás és zeneszerzés mellett a számítástechnikai filozófia egyik jeles képviselője is. És látványosan zavarja, hogy tömegek életét határozza meg a közösségi oldalaktól és okoseszközöktől való függés. Radikális, kiáltványszerű könyvében egyfelől felsorolja azokat a területeket, ahogyan szerinte káros irányban változtatja meg világunkat ez a függés (pl. destabilizálhatja a demokráciát, megszünteti a szabad akaratot, rombolja a mentális egészséget). Másfelől pedig igyekszik érvelni a teljes mértékű digitális detox mellett, és próbál olyan tippeket adni az olvasóknak, amik segítségével visszanyerhetik a kontrollt figyelmük és szabadidejük felett a technológiai nagyvállalatokkal szembeni harcban.