Berta Ádám: Az ember viszi magával a problémáit

Berta Ádám: Az ember viszi magával a problémáit

Berta Ádám új regényének kiindulópontja egy klasszikus zsánersztori is lehetne, amelyben kilencvenkilenc zombi tart rettegésben egy apró kazak falut. A nagy hentelés ugyanakkor elmarad, a cselekmény újszerű kanyart vesz, és hamarosan egy életközepi válsággal küzdő férfi mindennapjaiban őrlődünk mi is. Párkapcsolati krízisbe belesajduló párok, gyanús bizniszben utazó felmenők, nagymenő haverok és tajvani szerzetesek váltogatják egymást a kötet lapjain, amelynek közvetlen inspirációját a Stoner adta. De hogy jön Melville és Hawthorne a regényhez, és egyáltalán mi a címbeli kígyó jelentősége? Berta Ádámot kérdeztük.

Ruff Orsolya | 2020. június 03. |

A könyved egy műfaji mashup, hiszen a vámpírtörténettől a krimin át a reflexív regényig számos zsánerkategória elemei felfedezhetők benne, de neked ezek közül melyik volt a legfontosabb, mi volt az a gondolati mag, amiből kibomlott a történet?

Eleinte a nyugati ember életkörülményeinek esetlegességét, értékrendjének bizarr elemeit akartam távlatból, egy keleti ember szemével megmutatni. Utána beláttam, célszerű lenne változtatnom a nézőponton, hiszen egyszerűen nem ismerem eléggé a keleti elbeszélőmet. Kezdettől az életközépi krízis volt az alaphelyzet: tudtam, hogy akinek fogalma sincs, mihez kezdjen, olykor elutazik a világ túlsó végére, de ezzel nem old meg semmit. Közhely, de igaz – az ember viszi magával a problémáit. Ez volt a kiindulópont: tudok valamit a messzire utazásról, amire a főszereplő, ifjabb Talmai csak a végén fog rájönni. Ekkor még „hagyományos” magasirodalmi regénynek képzeltem ezt a könyvet, ha egyáltalán van ilyen. (Nincsen, hiszen a magasirodalmi regény éppen attól az, ami, hogy nem érvényesülnek benne zsánerkönyvekre jellemző mintázatok. A magasirodalmi alkotás formátlanabb, illetve rétegzettebben, kevésbé nyilvánvalóan formázott, mint a lektűr.) Talmai Sanyira koncentráltam, mégis folyton az édesapjára, Aladárra terelődött a figyelmem, aki egészen más karakter, dirigál, haverkodik, bizniszel – Rejtő szavaival: „folyton kavarja” –, és az ő egyénisége egészen más történetszálakat hívott be a cselekménybe. A végül létrejött hibrid regény voltaképp kettejük erőpróbája, vagyis az itt ábrázolt apa-fiú kapcsolat műfaji leképeződése.

Berta Ádám
A kígyó feje
Cser Kiadó, 2020, 304 oldal

A narráció töredezettsége, a történeti puzzle-darabok összeillesztése egyrészt nem engedi, hogy elkalandozzon az olvasó figyelme, egyúttal viszont az elbeszélés vagy éppen az emlékezés nehézségére is utalhat. Folyamatos nyomozásban vagyunk, olvasóként viszont sok esetben mintha magunkra maradnánk a nyomokkal. Mi ennek az oka?

Határozott elképzelésem szokott lenni, hogy melyik szereplővel mi történik (és kiről mit titkolok el), de hogy mi mikor következik be, az – nemcsak A kígyó fejében, hanem más könyveimben is – többnyire utólag dől el. A cselekménynek nem feltétlenül kell lineárisnak lennie, a motivikus ismétlődések révén szofisztikált alrendszerek épülnek fel a történetben, de nem elég, ha én tudom, hogy mindez, amit itt közreadtam, pontosan hogyan tartozik össze. Ezt az infót valahogy át kell adni. Ha sokáig lebegtetem az időrendet, azzal bőven van gubanc: minél több szálon fut a cselekmény, minél több a karakter, annál jobban megszívatom magam ezzel a módszerrel. Jellemző pillanat, hogy görnyedek a vázlat fölött, és rádöbbenek, az egyik esemény egyszerre oka és következménye a másiknak. Ilyenkor ki kell találni valamit. Nem árt, ha a regényíró segít az olvasónak abban, hogy eligazodjon a könyvben. Én ezt állítólag nem viszem túlzásba. De talán ezután másképp lesz: egy ideje izgat, hogyan lehet a töredezettségtől egy felhasználóbarátabb, lekerekítettebb kimeneti formátum felé elmozdulni.

Bemutató.
A kígyó feje bemutatója a Margó Irodalmi Fesztiválon lesz, amit a pandémia miatt idén online tartanak. A szerzővel Totth Benedek és Molnár T. Eszter beszélget június 6-án 15 órától. A közvetítést a rendezvény Facebook-oldalán lehet követni. Részletek erre>>

A regény egyik kulcsszereplőjéről írod, hogy „annak idején feketének képzelte a problémát, nyálkás, lüktető, amorf idegenségnek, amely fejetlen kígyóra és rég magára hagyott vágómarhatetemre egyaránt emlékeztette”. A kígyó nemcsak egy név a történetben, hanem szimbólum is, jelen esetben egy párkapcsolati problémáé – a te olvasatodban mire utal?

Amikor hosszú ideig össze van zárva az ember egy szöveggel, akkor annak minden aspektusa elkezd visszhangozni, jelek és értelmezések sokaságát sugározza ki. A kígyó feje esetében így volt ez a központi figurával, Talmai Sándorral is, akit a regény első néhány változatában csak S.-ként rövidítve szerepeltettem. Az S betű alakját szemlélve támadt az az ötletem, hogy Sanyit Kígyónak szólítsák a haverjai. A regény címe pedig abból adódott, hogy Sanyi egy csomó mindennel nincs tisztában, ami az életében lejátszódik. Hiába figyelmes, elmélyült fickó a maga módján, csomó mindenről lemarad. Ekkor már sejtettem, a regény tartalma nem merülhet ki abban, amivel Sanyi tisztában van, hanem bele kell tartoznia mindannak, ami a közvetlen környezetében zajlik. Legyen ez párkapcsolati probléma, a dolgok természete vagy a világ értelmezése körüli bizonytalanság, a vállalati világ furcsaságai, vagy éppen titokzatos, féllegális bizniszek. A kérdésben szereplő idézet abból a fejezetből származik, ahol Sanyi a krízis során olyan idegállapotba kerül, hogy mindent, ami a feleségéhez kötődik, végletesen dehumanizált formákban észlel.

Ilyen az, amikor kilencvenkilenc zombi tart rettegésben egy falut - Könyves magazin

„Kilencvenkilenc zombi-/vámpírszörny tart rettegésben egy apró kazak falut; az indítás meseszerű, az utána következő történések kiszámíthatatlanok. Sajátos barátságok és szerelmek, intim és működésképtelen párkapcsolatok, egzotikus kalandok kavalkádja tarkítja Berta Ádám új regényét, amely nyers, sallangmentes stílussal, gyors tempóban vezeti végig olvasóját a történeten.

A regény alapján azt érezni, hogy Melville, Hawthorne és John Williams fontos szerzők az életedben, de valójában hogyan kapcsolódnak a regényhez?

John Williams Stoner című könyve közvetlen inspirációul szolgált ehhez a regényhez. A Stoner alapvetően egyetemi regény, amely egészen öregkoráig kíséri a címszereplője életét, tehát tematikusan alig néhány egyezés van a két könyv között. Azonban a passzív főhős alakját annyira izgalmasnak találtam – az életközépi krízis témájával párosítva –, hogy Talmai Sanyiban egy hasonlóan csendes, szemlélődő, közben a saját életéből kiszoruló sziluettet igyekeztem körülírni. Melville és Hawthorne, a tizenkilencedik századi amerikai románc más szálakon kapcsolódik A kígyó fejéhez. Sanyinak a krízis során apránként polarizálódó kedélyét kézenfekvőnek látszott a környezetére, az általa bejárt terekre vetülő hangulatként, tulajdonképp fény és árnyék kettősségeként bemutatni. És a románcokban – az Üvöltő szelektől A hétormú házig vagy a Moby Dickig – éppen ez történik. Ezek a művek ellentartanak annak a koncepciónak, hogy a szereplők legyenek árnyaltak, részint pozitívak, részint negatívak; elrajzolt alakokat jelenítenek meg egy olyan térben, ahol túlteng a sötétség és a világosság szerepe. Valami hasonlót akartam itt elérni, és ennek tudatában kerestem pár tematikus kapcsolódási pontot (Hawthorne novellisztikájához, illetve a Moby Dick egyes szöveghelyeihez), hogy explicit módon jelezzem a Sanyi alakja mögött – egyszerre érzelmi tekintetben és a hagyománytörténés révén – megnyíló mélységet.

Kapcsolódó cikkek
...
Beleolvasó

Ilyen az, amikor kilencvenkilenc zombi tart rettegésben egy falut

„Sajátos barátságok és szerelmek, intim és működésképtelen párkapcsolatok, egzotikus kalandok kavalkádja tarkítja Berta Ádám új regényét, amely nyers, sallangmentes stílussal, gyors tempóban vezeti végig olvasóját a történeten” – írta Egressy Zoltán A kígyó fejéről. 99 zombi, egy apró falu és gyilkos szabálytalanságok. Olvassatok bele a Nem attól vizes a hal szerzőjének új könyvébe!

...
Nagy

15 új könyvet ajánlunk a Margó Irodalmi Fesztiválról!

Holnap kezdődik a Margó Irodalmi Fesztivál, amelyet a járványhelyzete való tekintettel idén online rendeznek meg. Mutatjuk, mik azok a programok, amiket nem érdemes kihagyni!

...
Hírek

Bereményi, Erdős, Nádasdy, Spiró és Tompa is fellép az online Margó Irodalmi Fesztiválon

A Margó Irodalmi Fesztivál a járványhelyzetre való tekintettel 2020. június 3-7. között online valósítja meg a kilenc év alatt megkerülhetetlenné vált irodalmi ünnepet, ami idén ötven programmal jelentkezik.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Ebben az EU-s országban engedélyezhetik legközelebb az eutanáziát

Újabb ország parlamentjében nyújtottak be olyan törvényjavaslatot, mely az eutanáziát lehetővé tévő gyógyszer engedélyezésére vonatkozik. Könyveket ajánlunk a hír mellé.

...
Zöld

4 könyv azoknak, aki hátat fordítanának a magánynak

Az Egyesült Államokban élő 45 és 65 év közötti emberek jóval magányosabbnak, elszigeteltebbnek érzik magukat egy friss tanulmány szerint, mint európai társaik. 4 könyvet ajánlunk a jobb társas kapcsolatokért.

...
Zöld

Zöld kiadók: Mik azok a környezetbarát betűtípusok?

A világ egyik legnagyobb kiadója, a HarperCollins több ezer fát mentett meg azzal, hogy az utóbbi pár évben apró, zöld szemléletű változtatásokat vezettek be a könyvtervezés terén.

Gyerekirodalom
...
Gyerekirodalom

Mi lesz, ha kevered Tolkient a magyar népmesékkel?

A Tolkien-féle fantasy és a népmesék hangulata keveredik Magyar Katalin különleges könyvében, a Jeripuszban, melyben a gonosz legyőzése a cél.

...
Gyerekirodalom

Roma mesék a gyerekirodalomban – Mi történt az elmúlt években?

Hogyan jelennek meg a roma mesék, karakterek, hagyományok a gyerekeknek szóló kötetekben? Veszprémi Szilveszter költő, irodalmár négy, a közelmúltban megjelent könyvet vizsgált meg.

...
Gyerekirodalom

Berg Judit két kis dínója a Holdra téved – Olvass bele!

Berg Judit kis dínói visszatérnek, Artúr király udvara után most már Reginával kiegészülve a Holdra utaznak. Hogy hogyan kerültek oda és mit láttak ott, az kiderül a gyerekek kedvenc, időutazó őslényeinek legújabb kalandjaiból! Olvass bele!

Hírek
...
Hírek

Orbán Viktornak énekelnek a budai gyerekek, csak a szülők nem tudtak róla

...
Nagy

5 dolog, amit nem tudtál a Száz év magányról

...
Szórakozás

Neil Gaiman: Vége a sorozatok aranykorának

...
Szórakozás

Visky András, Cseh Tamás, Bereményi és pöttyös meg csíkos könyvek [PROGRAMAJÁNLÓ]

...
Gyerekirodalom

Ebben a múzeumban a kedvenc mesekönyveik lapjain találják magukat a gyerekek

...
Nagy

Megnéznéd a felújított Beatles-dokut? 4 könyvet ajánlunk mellé, amit minden rajongónak olvasni kell

...
Hírek

Ezek a 300 éves levelek elárulják, milyen volt egy fiatal élete Londonban

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

...
Szórakozás

Nézd meg a Márquez Száz év magányából készült sorozat előzetesét!

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Mit szeretnek az emberek a kihalt Balatonban? Ebből az albumból megtudod

Bartha Dorka kötete a Balaton-part eltűnőben lévő épített örökségét és múlhatatlanságát mutatja meg. A történész-újságíró szerzővel egy nyikorgós Csepel bringáról, fotózásról, történetek utáni kutatásról, illetve a déli part felfedezetlen értékeiről beszélgettünk.

...
Nagy

Milyen apa volt Hemingway?

A Nobel-díjas Ernest Hemingwaynek Papa volt a beceneve. De vajon hogy osztotta be az idejét, ha az írás és az apai teendők között kellett választania?

...
Nagy

Orsós Julianna: Mariella Mehr erőt kovácsolt a szenvedéséből [ROMA IRODALOM]

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írók és kutatók ajánlanak olvasmányokat a roma irodalomból, melyek reflektálnak a reprezentáció kérdéseire is. Orsós Julianna Mariella Mehr regényét választotta.

...
Kritika

„A rendszerek változnak, a cigánypolitikájuk nem” – Zsigó Jenő a Tények és tanúk sorozatban

Zsigó Jenő a magyarországi cigány mozgalom egyik legkiemelkedőbb alakjaként évtizedeken át dolgozott a hazai közéletben. Életinterjú-kötetén keresztül egy elkötelezett, soha meg nem alkuvó ember munkásságát ismerjük meg.

...
Nagy

Ayhan Gökhan: A fal című regényben a kívülállóság markánsan képviselteti magát [ROMA IRODALOM]

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írók és kutatók ajánlanak olvasmányokat a roma irodalomból, melyek reflektálnak a reprezentáció kérdéseire is. Ayhan Gökhan Marlen Haushofer egyik regényéről írt.

...
Nagy

Bánhidi Lilla: Még másfél nap

„Bemegy a próbafülkébe. Levetkőzik, belebújik a farmerruhába. Tetszik magának” ‒ Bánhidi Lilla A töltőm ott maradt címmel ír tárcasorozatot a Könyvesen. Ez a második rész.