A Da Vinci-kódot a kritikusok húsz éve gyűlölik, az olvasók ugyanennyi ideje rajonganak érte

A Da Vinci-kódot a kritikusok húsz éve gyűlölik, az olvasók ugyanennyi ideje rajonganak érte

Húsz éve jelent meg Dan Brown máig legsikeresebb és legvitatottabb regénye, A Da Vinci-kód, amely a kétezres éveken levakarhatatlanul rajta hagyta a maga popkulturális bélyegét. A kritikusok fanyalogtak, a rajongókat viszont ez sem érdekelte: a második Robert Langdon-regény összesen 81 millió példányban kelt el. Brown többi regénye meg sem tudta közelíteni A Da Vinci-kód sikerét, az összeladásokat viszont ez a regény egyértelműen felhúzta (Dan Brown könyveiből így összesen már több mint 200 millió ment el világszerte), kitermelt egy hollywoodi sikerfilmet, rengeteg fan fictiont, és még olyan könyvek is születtek, amelyek a regény hátterét magyarázzák. A jelenséget nemrég podcastben beszéltük ki, most pedig írásban járjuk kicsit körbe, mi is ez a máig tartó mánia a könyv körül.

Ruff Orsolya | 2023. április 19. |

A kétezres évek eleje a nagy könyves rajongások ideje volt. Akkor jöttek ki sorban a Harry Potter-könyvek, amelyeknek a megjelenése eseményszámba ment. Ezt hamar felismerték a kereskedők, és ritkán látott jelenetek játszódtak le: a boltok éjszaka is nyitva tartották, az olvasók pedig hosszú sorokban kígyóztak, hogy minél hamarabb megvehessék az éppen aktuális folytatást. A Da Vinci-kód körül nem volt ekkora hisztéria, pedig ez is egy sorozat része, de az első kötet (Angyalok és démonok) mintha kicsit elsikkadt volna – vagy csak a második rész berobbanása miatt tűnik úgy.

Az viszont mindent vitt: lehet, hogy nem strázsáltak éjszaka a boltok előtt a rajongók, viszont A Da Vinci-kód nyomán soha nem látott érdeklődés indult meg a Szent Grál, a reneszánsz festészet szimbolikája vagy épp Jézus állítólagos felesége iránt. Az egyház persze kiakadt, és hevesen kritizálta a könyvet (továbbgerjesztve ezzel a hírverést), sőt, akadtak országok (Libanon, India és például Irán), ahol a kisebbségi keresztény egyházi vezetők nyomására egy időre be is tiltották a könyvet. És aztán persze ott voltak a történészek, akik cikkek százaiban húzták rá Brownra a vizes lepedőt (az interneten pár kattintással kismillió olyan oldalt találni, amelyek a könyv történelmi pontatlanságait elemzik – ami megint csak a regény körüli hírverést habosította). A legszórakoztatóbbak viszont az irodalmi kritikák voltak (ezekről bővebben a podcastben beszéltünk).

Dan Brown
A Da Vinci-kód
Ford.: Bor Erzsébet, Gabo Kiadó, 2010, 647 oldal
-

Az tény, hogy Dan Brown tulajdonképpen nem talált fel semmi újat: írt egy klasszikus, lineárisan építkező kalandregényt, egy sajnos nem túl karizmatikus főhőssel meg egy segítővel, és sok-sok ellenlábassal. Ezeréves recept, és legalább ugyanennyi ideje működik nagyon is jól. Amiben A Da Vinci-kód újat hozott, hogy

Dan Brown az egészet összekente a történelmi, vallási, művészeti összeesküvés-elméletek mázával.

És amikor olvasás közben látszólag összeáll a képlet, vagy a rejtett összefüggések között feldereng egy addig nem látott megoldás, akkor itt a szokottnál is gyakrabban meglehet az aha-élményünk – vagy legalábbis az aha-élmény illúziója. Valójában ez viszi el a hátán a regényt, és nem mondjuk Robert Langdon karaktere, hiszen a könyvet nem az eseményekkel sodródó szimbólumkutató figurája, hanem éppenséggel az olyan erős – egyesek szerint botrányos vagy vitatható – hívószavak adják el, mint a „Jézus felesége”, „a szent vér”, „a templomosok”, „a Szent Grál”.

A regény alapvetően túlírt, a mondatai sokszor nehézkesek, néhol ügyetlenek, viszont a szöveg erősen párbeszéd- és cselekményalapú, emiatt pedig nagyon könnyen olvasható és befogadható. A kötet a megjelenésekor vegyes kritikákat kapott, de a kortársak reakciójából az jött le, hogy egyszerűen nem tudtak mit kezdeni a jelenséggel, és a nyilvánosság előtt olyan írók nyilvánítottak véleményt egy alapvetően szórakoztatásra kitalált regényről, mint Stephen King, Salman Rushdie vagy éppen Umberto Eco. Mindez nem hatotta meg különösebben Dan Brownt, aki

a kritikákra válaszul konzekvensen állította, hogy az abban foglaltak nagy része igaz.

Sőt, egy 2003-as CNN-interjúban egyenesen úgy fogalmazott, hogy a sztori háttértörténetének 99 százaléka valós. Lendületét az sem vette vissza, amikor a 2010-es közepén többen is plágiummal vádolták meg – ezeket a pereket a felperesek rendszerint elbukták, de volt olyan eset, amikor Brown elismerte, hogy valóban inspirálódott a szóban forgó könyvből. Ekkor már javában zajlott az azonos című film forgatása, ami új muníciót adott a rajongóknak, és megint fellángolhatott A Da Vinci-kód-mánia. Hogy a film mennyire megmozgatta anemcsak az olvasók, hanem az elit fantáziáját is, azt jól mutatja az a sztori, amelyet Brian Grazer producer mesélt el egyszer. Eszerint Ron Howard rendezővel – akivel épp a franciaországi forgatást készítették elő – meghívást kaptak az Élysée-palotába, ahol az akkori francia államfő, Jacques Chirac fogadta őket. Arra számítottak, hogy egy ötperces protokolláris találkában lesz részük, ehelyett egy órát beszélgettek a köztársasági elnökkel, aki megpróbálta elérni (hiába), hogy egy közelebbről meg nem nevezett színésznőt, a lánya egyik barátnőjét válasszák Sophie Neveu kriptográfus szerepére – ő Robert Langdon segítője, a filmben végül Audrey Tautou játszotta. A filmet 2006-ban mutatták be, és ha nem is kritikai, de vitán felül közönségsiker lett (az összbevétele valahol 760 millió dollár körül mozog).

Ha csak bevételi oldalról nézzük, akkor mind a könyv, mind pedig a film igazi kasszasiker.

Dan Brown akár egy életre hátra is dőlhetne, és nagy eséllyel ezt is teszi. Habár látszólag aktív, de legutóbb 2020-ban jelent meg könyve – ez volt a gyerekeknek szóló Vad szimfónia, amelyet a magyar Susan Batori illusztrált, előtte viszont 2017-ben jelent meg regénye, ez volt az ötödik Robert Langdon-könyv, az Eredet. Mindenesetre húsz év távlatából úgy látszik, hogy A Da Vinci-kód az a regény, amely folyamatosan kitermeli az új rajongóit, Dan Brownnak viszont minden későbbi dobása – és ami azt illeti, az azt megelőző is – elmaradt ennek a kötetnek a sikerétől. Nem véletlen, hogy nagyjából ezzel az egy regényével azonosítják – ezzel viszont még húsz évvel a megjelenése után is képes ideig-óráig dominálni a könyves közvéleményt. Dan Brown-mánia nincs, A Da Vinci-kód rajongótábora viszont valószínűleg egy darabig még velünk marad.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Gyerekirodalom

Magyar illusztrátor rajzaival kel életre Dan Brown első mesekönyve

A világpremierrel egy időben, szeptember elsején jelenik meg magyarul is Dan Brown első gyerekkönyve, a Vad szimfónia, amelyet Susan Batori, azaz a budapesti Bátori Zsuzsa illusztrált. De hogyan került kapcsolatba a világhírű íróval, mit tart a legfontosabbnak a gyerekkönyv-illusztrációban, és kik a személyes kedvencei? Interjú.

...
Hírek

Jön a Langdon-sorozat! – Újabb Dan Brown-történet kerül képernyőre

...
Hírek

Dan Brown megtanítja nekünk hogyan kell bestsellert írni

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

Hírek
...
Hírek

Cormac McCarthy 16 éves lánnyal folytatott viszonyt

...
Hírek

Ezeket tudni a Da Vinci-kód írójának új könyvéről

...
Hírek

Láttad már Radnóti vagy Rodolfo ex librisét a Széchényi Könyvtárban?

...
Hírek

Rakovszky Zsuzsa és Pál Sándor Attila költészeti díjat kap

...
Hírek

A „manifesztálás” lett az év szava 2024-ben

...
Hírek

Netflixen lesz látható az Igazából szerelem rendezőjének új karácsonyi filmje

A hét könyve
Nagy
Edith Eva Eger a testen keresztül meséli el a holokauszt borzalmait
...
Podcast

Szentesi Éva: Mindig találok egy családot, ahol befogadnak [Podcast]

Szentesi Éva sosem vágyott arra, hogy gyereket szüljön, de családot mindig is szeretett volna.

Kiemeltek
...
Nagy

Hogy fordulhat elő, hogy nincs tíz roma queer szerző?

A roma queerek hangját erősíti fel a Leányvállalat gondozásában megjelent új kötet.

...
Nagy

Péterfy Gergely: Umbria dombvidékén az ember átértékeli az életét

Umbria mindenkit megbabonáz, aki szeret enni, inni, utazni, élni. A Péterfy-házaspár könyvbemutatóján jártunk.

...
Podcast

A Donald rágó, Passuth László és a Katona József Színház: Magyarország, örök hely

Máté Gábor elolvasott egy interjút Jánossy Lajos íróval, majd egy év se telt el és a Katona József Színház bemutatta a színdarabot a Kádár-korról.