Amerika sötétségbe borul és a túlélésért küzd

.konyvesblog. | 2016. szeptember 27. |

William R. Fortschentől már számos fantasy-, sci-fi- és történelmi könyv megjelent magyarul is, azonban az Egy ​másodperccel később az első napjainkban játszódó története. A cím egy katasztrófa utáni ocsúdásra utal a regény pedig ennek az EMP fegyverrel történő támadásnak az utóéletét mutatja be. Az elektromágneses hullámot gerjesztő EMP támadás egy másodperc alatt teszi tönkre az elektromos készülékeket, így taszítva bele az Egyesült Államokat egy utópisztikus, modern technika nélküli világba. Ahhoz, hogy a regény apokaliptikus világát megjelenítse és a támadás következményeit felvázolja, a szerző több évnyi kutatómunkát végzett, mely során katonai jelentésekre és magas rangú vezetőkkel való konzultációra támaszkodott. A támadás lehetséges kimenetelének feltárása olyan alaposan és hitelesen sikerült, hogy a könyv hivatkozási alap lett az az amerikai kongresszusban, a kötet pedig a bestseller-lista élbolyába került.

William R. Fortschen: Egy másodperccel később

Fordította: Nagy Ambrus, XXI. Század Kiadó Kft., 2016, 463, 3490 HUF

 

A regény Fortschen szülővárosában az észak-karolinai Black Mountainben játszódik, míg főhőse, John Matherson, a szerzőhöz hasonlóan, történelem professzorként dolgozik a városhoz közeli egyetemen. A főszereplő emellett megözvegyült, nyugalmazott ezredes, aki két problémás lányával próbál boldogulni a szívélyes kisvárosban. Az idillt az EMP támadás töri meg, amely egy pillanat alatt kiiktatja az összes elektromos készüléket, teszi használhatatlanná a járműveket és szünteti meg az áramszolgáltatást. A kisváros lakói kénytelenek szembenézni azzal, hogy elvesztették a kapcsolatot a külvilággal, leálltak az autók, fogynak a felhalmozott élelmiszer-készletek és egyre kevesebb a gyógyszer, miközben az autópályán ragadt emberek közül egyre többet kell ellátniuk.

A könyv mintha Cormac McCharty Az út című regényében megjelenített világ kialakulását, első napjait mutatná be. Láthatjuk, hogyan értéktelenedik el a pénz pillanatok alatt és kezdődik a harc a járványokkal és az alultápláltsággal, miközben a város vezetői minden erejükkel igyekeznek fenntartani a közrendet a szétesett világban. Utóbbi kulcskérdés a regényben: a Black Mountaint övező autópályákat és hegyeket kannibál csoportok és erőszakos bandák fosztogatják, miközben elharapódzik az idegenekkel szembeni lincshangulat. Emiatt a város lakói rövid időn belül kialakítják saját hadseregüket, melynek magját a közeli campus fiataljai és pár helyi veterán alkotják. Ezt követi egy a katonaságnak mindent alárendelő társadalmi berendezkedés kialakítása, amely láthatólag a szerző ínyére van. A regényben többször találkozhatunk a jelenlegi elkényelmesedett és értékét vesztett társadalom ostorozásával, vagy éppen annak taglalásával, hogy a korábbi világ „urai”, a menedzserek, informatikusok és üzletemberek, mennyire elveszettek és életképtelenek az EMP támadás utáni Amerikában. A regény főbb karakterei némi elégtétellel, többször mondanak ítéletet a korábbi világ pacifistái felett.

A militáns jegyeken felül a karakterek sajátja még, hogy harsány gesztusokkal és színpadiasan adják elő dialógusaikat. Azaz, az író minden jelenetnél reflektorral világít rá a szereplők érzelmi állapotára és nagyítja fel azokat, amitől az olyan hatást kelt, mintha a történéseket szappanopera-sztárok adnák elő, a tőlük megszokott hőfokon és gesztusáradattal. Emiatt a fogás miatt a cselekmény veszít éléből és az olvasóra tett hatásából. Ami nagy kár, mert ezen stílusjegyek ellenére az Egy ​másodperccel később egy alapos és érdekfeszítő könyv. A regény legnagyobb erénye, hogy részletesen dokumentálja, hogyan süllyed egyre mélyebbre a kisváros és milyen morális dilemmákkal kell szembenézniük a lakosoknak. Mi legyen az öregekkel, mi lesz a mentális betegekkel, mit tegyünk a cukorbetegségben szenvedőkkel? Kinek adjunk gyógyszereket és élelmet? A katonáknak, nőknek, betegeknek, vagy éppen a sírásóknak, hisz az ő munkájukra egyre nagyobb szükség van. Mi tegyünk a bűnözőkkel, etessük őket is? És a saját kutyánkkal mi legyen? Etessük vagy együk meg?

Ilyen és ehhez hasonlatos dilemmákat kell feloldaniuk a regény szereplőinek, a könyv pedig zömében az erről szóló vitákból és elmélkedésekből áll. A karakterek alaposan körüljárják az extrém szituációból fakadó kényszerű helyzeteket és sokszor jutnak gyomorszorító elhatározásokra. A döntések láncolata pedig képes többször is meghökkenteni az olvasót, hogy aztán a történet vége felé elegánsan és megrendítően zárja le az egyes karakterek sorsát. Ilyen érzelmi töltetet pedig hasonló zsánerirodalmi műtől ritkán kapunk, és pont ezért válhat a könyv a műfaj egyik kiemelkedő darabjává.

Szerző: Sas Csaba

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.