Az Orosz diszkó szerzője szerint Putyin a múltban él

Az Orosz diszkó szerzője szerint Putyin a múltban él

ro | 2022. március 01. |

Wladimir Kaminer 1967-ben született Moszkvában, de 1990 óta Berlinben él. Regényeiben és novelláiban az emigráns orosz lét tapasztalatait dolgozza fel. Magyarul az Orosz diszkó című elbeszéléskötete jelent meg, amellyel annak idején berobbant az irodalmi életbe, és amelyből 2012-ben film is készült.

A Deutsche Welle a napokban az Ukrajna elleni orosz agresszióról kérdezte; az interjúban Kaminer elmondta, hogy szerinte Putyin világdominanciára tör, és hatalmas veszélyt jelent a világbékére nézve. Szerinte az egész háborút Putyin tulajdonképpen nem is Ukrajna ellen indította, hiszen a fejében nem is létezik Ukrajna: „Egészen biztos vagyok abban, hogy ez a háború Európa és Amerika, a nyugati világ ellen folyik”. Arra a kérdésre, hogy vajon miről álmodhat most Putyin, Kaminer azt mondta, hogy nem akar a pszichoterapeutája lenni, de szerinte az elnök traumája egyértelmű. Fiatal állambiztonsági tisztként képtelen volt megmenteni az országát, amelynek a biztonságáért felelt, most pedig teljhatalmú diktátorként úgy véli, mindene megvan, hogy helyrehozza ezt a hibát. Kaminer szerint a másik álma még az lehet, hogy megváltoztassa a múltat. „A múltban él” – tette még hozzá az orosz elnökre utalva. Szerinte a nyugati politikusok azért sem jönnek ki vele, mert ők alapvetően a jövőben gondolkodnak, valamint azon, hogy 80 év múlva mi lesz mondjuk a klímaváltozással, ezek pedig nagyon eltérő világnézetek.

Kaminer elmondása szerint nem számított arra, hogy Putyin valaha „testvérháborút” kezd majd Európa közepén, ahogy valójában más sem. „De szerintem a nyugati világ bizonytalansága és nyilvánvaló gyengesége elhitette vele, hogy ezt a háborút könnyen megnyerheti” – vélte.

Az elmúlt napokban számos író felemelte szavát a háború ellen, köztük Vlagyimir Szorokin és Ljudmila Ulickaja, hosszabb cikket jegyzett Noah Yuval Harari történész, a Nemzetközi PEN tiltakozó levelét pedig több mint ezer író, művész aláírta már, köztük Margaret Atwood és Szvetlana Alekszijevics.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Ungváry: Putyin ezt a háborút politikailag már most elvesztette

Sajnos van esély arra, hogy a dolgok nem racionális mederben folynak tovább – írta Facebook-oldalán az orosz-ukrán háborúról Ungváry Krisztián.

...

Harari: Putyin tévedett, mikor nem tekintette valódi nemzetnek Ukrajnát

Yuval Noah Harari izraeli történész hosszabb cikket írt a Guardianbe az orosz-ukrán háborúról, és úgy véli: Putyin egyvalamivel nem számolt a tervezéskor.

...

Putyin omladozó hatalmi piramisáról ír Vlagyimir Szorokin

Az elmúlt napokban lehullott Vlagyimir Putyin álarca – szögezi le  a Guardianben megjelent cikkében Vlagyimir Szorokin orosz író.

Tavaszi Margó Irodalmi Fesztivál
...

Németh Gábor: Van egy ösztönös együttműködés, ha kínozni kell

Zsidó vagy? nagy siker volt a magyar kortárs irodalomban két évtizeddel ezelőtt, és azóta sem vesztett szinte semmit a relevanciájából. Németh Gábor a Margón. 

...

Esterházy Péter megmutatja, hogyan ad interjút egy kiegyensúlyozott magyar úr

Esterházy Péter idén lenne 75 éves. A Magvető ez alkalomból különleges interjúkötettel jelentkezett, amit a Margón mutattak be.

...

Nádas Péter: A Párhuzamos történetek nem tud véget érni

Nádas Péter a Tavaszi Margón sok kételyt eloszlatott a regénnyel kapcsolatban: megtudtuk, milyen volt megírni Kristóf és Gyöngyvér maratoni szexjelenetét, milyen volt a szerkesztés, sőt azt is, miért gondolta az egykori gépírója, hogy az író megőrült.

...

Milyen ma magyarnak lenni külföldön? – Nádasdy Ádám a Margón

Anglia szemmagasságból és Magyarország a szigetországból nézve Nádasdy Ádám új kötetében, a Londoni levelekben.

...

Szaniszló Judit: Annyira jelentéktelenek vagyunk, mégis mindannyiunk története roppant izgalmas

A másik ember egy bérház lakóinak életét mutatja be a covid alatt, miközben árnyaltan beszél magányról, egyedüllétről és társadalmi kérdésekről. Kötetbemutató a Margón. 

...

Spiró György: A Fogság megírása maratonfutás volt, nem ajánlanám mindenkinek

Az idén 20 éves Fogságról Valuska László kérdezte Spiró Györgyöt a Tavaszi Margó Fesztiválon.

SZÓRAKOZÁS
...

Kipróbáltuk a legújabb AI-őrületet: akciófigurákat varázsoltunk a magyar írókból

Akciófigurákat csináltunk a kortárs költőkből és írókból a ChatGPT segítségével. Ha lenne valahol egy feltörő játékgyár és úgy figurákat keresnek, mi biztosan ezeket ajánlanánk elsőnek.

...

George R. R. Martin elsírta magát: feltámasztották a Trónok harcából is ismert óriásfarkasokat

Ilyen, amikor a Trónok harca valóság lesz. 

...

Megvan a Büszkeség és balítélet Netflix-sorozat szereposztása

Három kulcsszereplő már megvan a Jane Austen-feldolgozáshoz.

Hírek
...

Most először olvashatjuk Charlotte Brontë kamaszkori verseit – Patti Smith előszavával

...

Hamupipőke mostohatestvérének lenni maga a horror

...

Egy gyilkos bőrébe kötött könyvet találtak a múzeum irodájában

...

Esterházy dolgozószobája emlékhely marad, minden más megtelik élettel

...

7 könyv a rövidlistán: ők kaphatják az első Esterházy Irodalmi Díjat

...

Vége a találgatásoknak: itt az első bejelentés a Harry Potter-sorozat szereposztásáról