A szerző, aki előszeretettel dolgozta át a műveit
A kötet az intézmény könyvritkaságokat őrző gyűjteményének tudományos részlegében bukkant fel, ahová alighanem tévedésből került. Feltehetően a Messzeség azon két munkapéldányának egyike a nemrég újra felfedezett kópia, amelyekben Woolf a regény első kiadásának átdolgozására vonatkozó javaslatait tüntette fel, amikor az 1920-as amerikai kiadást készítette elő.
Virginia Woolf 1907-ben, 25 évesen kezdett bele első regényének munkálataiba, és nyolc hosszú éven át dolgozott az epikus utazást elbeszélő Messzeség fejezetein – ez idő alatt többször alaposan átírta a kötetet, és ő maga is rengeteget változott.
A regény első kiadásának Woolf kézzel írott jegyzeteit és módosítási javaslatait tartalmazó, saját példánya izgalmas bepillantást enged a kötettel kapcsolatos feszült viszonyába,
és az írás folyamatáról alkotott elképzeléseibe is betekintést kínál.
A kötet, amelyen keresztül bekukkanthatunk Virginia Woolf szerzői boszorkánykonyhájába
Roppant izgalmas, hogy a könyvben több olyan, kézzel írt átdolgozás is található, amelyeket nem hajtottak végre a tengerentúli megjelenés előtt. Ezek közül ‒ tudjuk meg az ausztrál ABC News a felfedezésről beszámoló riportjából ‒ különösen érdekes a hősnő lázas elméjében játszódó jelenet törlésére vonatkozó szerzői felvetés, hiszen ez emlékeztet Woolf mentális betegséggel kapcsolatos, a regény írásának idején szerzett tapasztalataira.
Mark Byron, a Sydney-i Egyetem modern- és kortárs irodalom professzora szerint ez a ritka, ám a nagyközönség számára is elérhetővé tett lelet
„egy kicsit olyan, mintha az Virginia Woolf szerzői laboratóriumára nyitna ablakot nekünk, hiszen követhetők benne a 20. század egyik legjelentősebb regényírójának stiláris fejlődésének nyomai”.
Hogy került a Messzeség Sydney-be?
A kérdés már csak az, hogy miként került vajon Virginia Woolf saját példánya a Sydney-i Egyetem könyvtárába, illetve, hogy miért csak most hallunk arról, hogy ott őrzik a nagy becsben tartott kötetet? Nos, úgy fest, az intézmény több mint negyven éve vásárolta meg a szóban forgó példányt az angliai Bow Windows könyvesboltban, ezután pedig a ritka könyveit őrző gyűjteménybe került, csakhogy – a legnagyobb valószínűség szerint amiatt, mert a könyvek rendszerezésére használt osztályozási rendszerben nagyon hasonló számok jelölik a helyüket‒ a tudományos könyvek közé sorolták be véletlenül.
A nem mindennapi Messzeségre az egyetem könyvtárának metaadat-szolgáltatási munkatársa, Simon Cooper bukkant rá egy tudományos gyűjtemény katalogizálási munkálatai közben, két évvel ezelőtt. Woolf kézzel, az első előzéklapra írt neve egyből feltűnt neki, de szokatlannak találta a kötetbe illesztett, egyes szövegrészek fölé ragasztott, gépelt, de itt-ott kézzel írt megjegyzésekkel is kiegészített cédulákat is. Cooper összehasonlította a kötetben talált kézírást Virginia Woolféval, és megdöbbenten tapasztalta, hogy az bizony egyezik.
A Sydney-i Egyetem ekkor az újra felfedezett kötet digitalizálásáról döntött, melynek eredményeként Virginia Woolf saját jegyzeteit és javaslatait található példánya felkerült az intézmény honlapjára, és bárki belelapozhat ITT.
Forrás: ABC News