Valakinek sokat ért Van Gogh és Gauguin közösen írt levele

Valakinek sokat ért Van Gogh és Gauguin közösen írt levele

Könyves Magazin | 2020. június 17. |

A várakozásoknak megfelelő áron, 210 600 euróért (72,7 millió forint) kelt el egy keddi párizsi árverésen Vincent van Gogh és Paul Gauguin egyetlen ismert, közösen írt levele. Az 1888. november 1-2-i keltezésű irodalomtörténeti relikvia leütési árát előzetesen 180 ezer és 250 ezer euró (60-84 millió forint) közé tették a Hotel Drouot aukciósház szakértői.

A kézzel írt, négyoldalas levél címzettje Émile Bernard francia festőművész, a posztimpresszionizmus egy másik kulcsfigurája. Van Gogh és Gauguin 1888 novemberében vetette papírra a levelet a franciaországi Arles-ban, ahol február óta tartózkodott a holland festőművész. Gauguin, akivel két évvel korábban, Párizsban találkozott először, nem sokkal a levél megszületése előtt csatlakozott hozzá.

A levélben a két művész kölcsönösen csodálatáról biztosítja a másikat, és megállapítják, hogy hasonlóak a nézeteik a modern művészet jövendőbeli megújulását illetően, a művészet mindkettejük szerint "újjászületés előtt áll". Emellett a bordélyházakban tett látogatásaikról és éppen készülő alkotásaikról is mesélnek a levélben. Szó esik arról is, hogy megbeszélések folynak egy festőegylet létrehozásáról.

(MTI)

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Ezek voltak Van Gogh kedvenc könyvei

...
Szívünk rajta

Öt könyv, hogy ne kelljen lemondanunk a művészetekről karantén idején

A karantén miatt egyelőre zárva vannak a múzeumok, viszont szerencsére rengeteg olyan gyerekeknek szóló könyv van, amelyek szórakoztatva tanítanak a művészetekről. Ezekből gyűjtöttünk össze most ötöt.

...
Nagy

Marina Abramovic minden sebezhetősége művészetté válik

Belgrádban a kortárs művészeti múzeumban még látható Marina Abramovic 50 éves pályafutását összegző retrospektív kiállítás. Abramovic Belgrádban tanult, itt voltak az első performanszai, utoljára 44 éve mutatták be munkáit a városban. A két kiállítás között a világ legizgalmasabb performanszművésze lett, aki projektjeivel nemcsak a saját testi és lelki határait feszegette, de provokatívan foglalkozott a társas kapcsolatokkal, kulturális kérdésekkel, a művész és közönség viszonyával is. A Cleaner című kiállítása 2017 óta járja a világot, megfordult Svédországban, Dániában, Norvégiában, Lengyelországban, Németországban és Olaszországban is, legalább száz alkotás látható a hetvenes évektől. Szerbiában, szülővárosában ér véget a kiállítás turnéja, január 20-ig látható, hülyeség lenne kihagyni.

Hírek
...
Hírek

Rossz olvasási módszer miatt perlik a szülők az iskolát

...
Hírek

Simon Márton: Ez a város egy elhagyott pornóforgatókönyv (videó!)

...
Hírek

Láng Zsolt Mészöly Miklós-díjat kap

...
Promóció

Könyvek, melyek segíthetnek kellő motivációt adni a testmozgáshoz

...
Hírek

„Rémes diák voltam" – árulta el Murakami a díszdoktorrá avatásán

...
Promóció

Hogyan válasszunk tökéletes mesekönyvet?

A hét könyve
Kritika
Grecsó Krisztián családtörténetében háborúk dúlnak a szabadságért
...
Nagy

A Mozgókép 2024 legjobb könyve: a film akkor is forog, ha nácik diktálnak és táborokból hozzák a statisztákat

Daniel Kehlmann regénye megmutatja, hogy egy totalitárius rendszerben mit jelent művésznek lenni akkor is, ha arra kényszerítik az embert, amit nem akar.