Öt könyv, hogy ne kelljen lemondanunk a művészetekről karantén idején

Öt könyv, hogy ne kelljen lemondanunk a művészetekről karantén idején

Könyves Magazin | 2020. április 29. |

A Műértő lett a Szívünk rajta kiemelt könyve áprilisban, amely közérthetően, sok-sok képpel vezeti be a gyerekeket a művészetek világába. A karantén miatt egyelőre zárva vannak a múzeumok, viszont szerencsére rengeteg olyan gyerekeknek szóló könyv van, amelyek szórakoztatva tanítanak a művészetekről. Ezekből gyűjtöttünk össze most ötöt.

Sophie Collins
Infografika - Kahlo
Fordította: Dr. Molnár Csaba, Bookline Könyvek, 2019, 308 oldal

Két éve nagyszabású kiállítást rendeztek Frida Kahlo képeiből a Nemzeti Galériában, és a hatalmas érdeklődés már akkor arról tanúskodott, hogy a mexikói származású művész munkássága népszerűbb, mint valaha. Sophie Collins könyvében ugyanakkor egészen egyedi módon, infografikák révén mutatja be Frida Kahlo életét és művészetét. A kötet az ötven legérdekesebb és legfontosabb adatra, gondolatra, jellemzőre és eredményre fókuszál - így például kiderül belőle, hogy 143 ismert műalkotásából 55 önarckép; hogy a Két akt az erdőben című festménye 2016-ban 8 millió dollárért kelt el; hogy kétszer is hozzáment a férjéhez; és hogy első önálló kiállítására mentőautóval érkezett. ITT belelapozhattok a könyvbe!

Kálmán Áron
Csontváry
Scolar Kiadó, 2019, 68 oldal

Csontváry Kosztka Tivadar az egyik legismertebb és legmagasabban jegyzett festőnk, aki patikus állását hagyta ott, hogy életét teljes egészében a festészetnek szentelhesse. Kortársai nem ismerték el a művészetét, és nem sokon múlott, hogy halála után az örökösök kocsiponyvának adják el a festményeit. Életéről, művészi kiteljesedéséről Csontváry címmel képregény készült, melynek alkotója, Kálmán Áron korábbi interjúnkban elmondta, hogy képregénye szintén a mítoszépítést szolgája, művében ugyanakkor nem az őrült, hanem a zseni képe mellett teszi le a garast. A teljes interjúért katt IDE!

Entz Sarolta, Fekete-Horváth Erika, Halász Rita, Mészáros János
Színek - Két egér kalandjai
Móra, 2016, 72 oldal

Folytatódik a két egér múzeumi kalandja, ezúttal pedig a színekkel ismerkednek meg - a segítségükkel a gyerekek több mint száz magyarországi kiállítóhelyeken megtekinthető műalkotás reprodukcióját nézhetik végig, közben pedig kiderül az is, milyenek a Nap, a Hold és a föld színei; miért játszik kiemelt szerepet a piros a színek között; hogyan állít elő a látásunk apró pontokból színeket; hogyan hat az érzelmeinkre bizonyos színek találkozása; emellett arra is választ kapunk, hogy nehéz dolog-e festőnek lenni.

Susie Hodge
Művészet 30 másodpercben
Ford.: Bartók Imre, Babilon Kiadó, 2018, 96 oldal

A Művészet 30 másodpercben lényegében egy művészeti kisokos, amely rengeteg apró információmorzsa segítségével hozza képbe a gyerekeket. Kiderül egyebek között, hogy mi fán terem a konceptualizmus, mire föl a barokk pompa, ráadásként olyan bizarr érdekességeket is megtudhatunk belőle, minthogy miféle festék készül az indiai tehénfajta vizeletéből. A kötet barlangfestményektől kezdve az újmédia-művészetig vezeti végig a gyerekeket, beszámol a nagy művészeti mozgalmakról, így már biztosan nem fognak zavarba jönni, ha szóba jön a pop-art vagy a posztimpresszionizmus.

Luca Novelli
Leonardo és a toll, amely megrajzolta a jövőt
Ford.: Schvéger Ágnes, Pagony, 2019, 112 oldal

Leonardo da Vinci esetében nem túlzás a korszakos zseni címke használata, hiszen számos területen kimagaslót alkotott, és festőként, építészként, mérnökként, kutatóként és filozófusként is pazar örökséget hagyott maga után. Már a saját korában mítosszá vált, olyan nagy feltaláló volt. Ha a munkáit megvalósíthatták volna, Napóleon talán repülőgépen utazott volna, és mára talán már benépesítettük volna a Naprendszer bolygóit. Megelőzte korát, és sok találmányát csak évszázadokkal később tudta az emberiség megvalósítani.

Kapcsolódó cikkek
...
Promóció

A 70 éves Móra ezekkel a könyvekkel készült a virtuális könyvfesztiválra

Hetvenéves idén a Móra Kiadó, amely rengeteg kiadvánnyal és programmal készült az évfordulóra és a könyvfesztiválra, a járvány és a karantén miatt viszont újra kellett tervezniük mindent. Az olvasók viszont így sem maradnak könyvek nélkül, a kiadó most pedig elárulja, mire számíthatunk.

...
Nagy

Slow Art Day: irány a múzeum, járd be a világot!

Április 4-én van a SLOW ART DAY, ebből az alkalomból ajánlunk most hat múzeumot a világ különböző pontjairól. Louvre, Vatikáni Múzeum, Musée D'Orsay, Ludwig, Pergamon.

...
Hírek

Töltsd le a múzeumok és könyvtárak színezőit ingyen!

Több tucat múzeum és könyvtár tette ingyenesen letölthetővé a színezőit a koronavírus-járvány miatt. 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.