A Műértő lett a Szívünk rajta kiemelt könyve áprilisban, amely közérthetően, sok-sok képpel vezeti be a gyerekeket a művészetek világába. A karantén miatt egyelőre zárva vannak a múzeumok, viszont szerencsére rengeteg olyan gyerekeknek szóló könyv van, amelyek szórakoztatva tanítanak a művészetekről. Ezekből gyűjtöttünk össze most ötöt.
Két éve nagyszabású kiállítást rendeztek Frida Kahlo képeiből a Nemzeti Galériában, és a hatalmas érdeklődés már akkor arról tanúskodott, hogy a mexikói származású művész munkássága népszerűbb, mint valaha. Sophie Collins könyvében ugyanakkor egészen egyedi módon, infografikák révén mutatja be Frida Kahlo életét és művészetét. A kötet az ötven legérdekesebb és legfontosabb adatra, gondolatra, jellemzőre és eredményre fókuszál - így például kiderül belőle, hogy 143 ismert műalkotásából 55 önarckép; hogy a Két akt az erdőben című festménye 2016-ban 8 millió dollárért kelt el; hogy kétszer is hozzáment a férjéhez; és hogy első önálló kiállítására mentőautóval érkezett. ITT belelapozhattok a könyvbe!
Csontváry Kosztka Tivadar az egyik legismertebb és legmagasabban jegyzett festőnk, aki patikus állását hagyta ott, hogy életét teljes egészében a festészetnek szentelhesse. Kortársai nem ismerték el a művészetét, és nem sokon múlott, hogy halála után az örökösök kocsiponyvának adják el a festményeit. Életéről, művészi kiteljesedéséről Csontváry címmel képregény készült, melynek alkotója, Kálmán Áron korábbi interjúnkban elmondta, hogy képregénye szintén a mítoszépítést szolgája, művében ugyanakkor nem az őrült, hanem a zseni képe mellett teszi le a garast. A teljes interjúért katt IDE!
Folytatódik a két egér múzeumi kalandja, ezúttal pedig a színekkel ismerkednek meg - a segítségükkel a gyerekek több mint száz magyarországi kiállítóhelyeken megtekinthető műalkotás reprodukcióját nézhetik végig, közben pedig kiderül az is, milyenek a Nap, a Hold és a föld színei; miért játszik kiemelt szerepet a piros a színek között; hogyan állít elő a látásunk apró pontokból színeket; hogyan hat az érzelmeinkre bizonyos színek találkozása; emellett arra is választ kapunk, hogy nehéz dolog-e festőnek lenni.
A Művészet 30 másodpercben lényegében egy művészeti kisokos, amely rengeteg apró információmorzsa segítségével hozza képbe a gyerekeket. Kiderül egyebek között, hogy mi fán terem a konceptualizmus, mire föl a barokk pompa, ráadásként olyan bizarr érdekességeket is megtudhatunk belőle, minthogy miféle festék készül az indiai tehénfajta vizeletéből. A kötet barlangfestményektől kezdve az újmédia-művészetig vezeti végig a gyerekeket, beszámol a nagy művészeti mozgalmakról, így már biztosan nem fognak zavarba jönni, ha szóba jön a pop-art vagy a posztimpresszionizmus.
Leonardo da Vinci esetében nem túlzás a korszakos zseni címke használata, hiszen számos területen kimagaslót alkotott, és festőként, építészként, mérnökként, kutatóként és filozófusként is pazar örökséget hagyott maga után. Már a saját korában mítosszá vált, olyan nagy feltaláló volt. Ha a munkáit megvalósíthatták volna, Napóleon talán repülőgépen utazott volna, és mára talán már benépesítettük volna a Naprendszer bolygóit. Megelőzte korát, és sok találmányát csak évszázadokkal később tudta az emberiség megvalósítani.