„Fogtam két gyűrűt, az anyámat, a lányomat meg a macskát” – Így menekült az ukrán drámaíró Kijevből

„Fogtam két gyűrűt, az anyámat, a lányomat meg a macskát” – Így menekült az ukrán drámaíró Kijevből

Mihez kezdesz, amikor kibombáznak az otthonodból, mit viszel magaddal és miben reménykedhetsz? Az ukrán Natalija Vorozsbit megírta a Guardiannek.

ro | 2022. március 30. |

Natalija Vorozsbit drámaíró és forgatókönyvíró, ő rendezte a Donyec-medencében játszódó 2020-as Rossz utak című filmet is. Most a Guardiannek írta meg, milyen az, amikor az embernek pillanatok alatt el kell hagynia az otthonát.

Vorozsbit Kijevben élt egészen a háború kitöréséig, és amikor úgy döntött, hogy mennie kell, csak a legszükségesebbeket vette magához, pénzt és a személyijét. Magához vett még két gyűrűt (hiszen a könyvekben az emberek mindig ékszert visznek magukkal), de ott hagyta a keresztet a falon, meg az ikonokat, „hogy vigyázzák az otthonomat és a városomat”. Fotókat sem vitt magával, csak megöntözte a növényeket, bár fogalma sincs, meddig fognak majd kitartani.

„Hátrahagytam a szívemet”

– írja. 

A nagymamája fényképe a polcon maradt, egy nemrég vett hidratáló pedig a fürdőszobában. Vorozsbit tudja, hogy az előtte álló útra kell összpontosítania, de közben azon morfondírozik, mit hagyott még hátra. A válasza az, hogy mindent, tényleg csak a legfontosabbakat vitte magával, az anyját, a lányát és a macskájukat. A férje és a lánya apja az országban maradtak – utóbbi író, és most azt írja, nagyon furcsa volt látni, hogy fegyvert tartott a kezében. Hátrahagyta még a barátait, egy félig elkészült filmet, és a városa utcáit is. A gesztenyefák hamarosan virágba borulnak, de ő nem lesz ott, hogy lássa őket.

„Mit csomagoljon az ember, ha máshol kell új életet kezdenie?

Milyen jogon vették el tőlem az életet, melyet már felépítettem?” – teszi fel a kérdést a drámaíró, hozzátéve, hogy senki sem érdemli meg, hogy kibombázzák, hogy menekülnie kelljen, vagy hogy meghaljon, csak azért, mert egy diktátor a pusztulását kívánja.

A társulata most márciusban nyitotta volna meg a saját színházát, szívüket-lelküket beleadták. És a pénzüket is persze – de ez már oda. Sosem tudták megnyitni, ezért valójában sosem létezett. De Mariupolnak volt színháza, bárki láthatja a bombázás előtt és utána készített képeket. A képekről nem lehet megmondani, hogy több száz ember óvóhelyeként szolgált a színház, melynek romjai alól eddig háromszáz áldozat holttestét húzták ki. Vorozsbit mindig felhívja rá a figyelmet, hogy ezek orosz bombák voltak, és orosz kezek nyomták meg azokat a gombokat, amelyek rájuk eresztették a bombákat. Azt írja, hogy már nyolc éve próbálják felhívni a világ figyelmét arra, hogy katonailag milyen fenyegetést jelent Oroszország, de csak február 24-e után hallották meg a hangjukat.

Április elsején a Royal Court színház ukrán drámaírók műveiből tart felolvasást, a fókuszban a háború áll majd. Vorozsbit szerint már belefáradtak ebbe az élménybe, és olyan dolgokról szeretnének írni meg filmet készíteni, amelyeknek nincs közük a háborúhoz. Szerinte viszont arra ítéltettek, hogy a fájdalom, a kétségbeesés, az igazságtalanság és a halál álljon alkotásaik fókuszában. Egyúttal viszont az emberi szellem nagysága, a hazaszeretet és a szeretet is. „Készen állunk. De először nyerni akarunk, hazatérni, meglocsolni a növényeinket. És szükségünk van a segítségetekre” – zárja a cikkét Vorozsbit.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Csehov múzeummá alakított nyaralóhelyét is fenyegeti a háború Ukrajában

Az oroszok inváziója az emberéletek mellett a kulturális örökséget is veszélybe sodorta. Bizonytalan a sorsa Csehov egykori nyaralójának is, amely a 60-as évek óta múzeumként üzemelt, és amelyben értékes műtárgyakat állítottak ki.

...

Dr. Gyurkó Szilvia: A háború miatt komplett gyerekgenerációk veszítették el a jogukat, hogy gyerekek lehessenek

Vajon miben változna a világ, ha a vezetőink képesek lennének a múlt helyett a jövő generációk érdekeit előre venni? A gyermekjogok egyik, ha nem a legismertebb hazai képviselőjével beszélgettünk.

...

Dmitry Glukhovsky: Oroszországban senki sem akart háborút, csak Putyin

Dmitry Glukhovsky orosz író, a Metró-trilógia szerzője hosszabb cikkben írt arról, hogy az orosz invázió Putyin döntése volt, a nép valójában nem akart háborút. 

...

Kustos Júlia: Ez a kötet hangos kiabálás

...

Az év irodalmi szenzációja: 60 év késéssel megjelent Tandori első, ki nem adott és egyetlen példányban létező kötete

...

A másfélfokos életmód megoldhatja a globális felmelegedést, de hol érdemes elkezdeni?

SZÓRAKOZÁS
...

Szörnyű év és a „kertész típusú író”: ezzel magyarázza George R. R. Martin, hogy nem halad az írással

Összeszedtük, George R. R. Martin mivel indokolta az évek folyamán, hogy késik A tűz és jég dala következő része.

...

A 21. századi Jane Austen szerelmi háromszögbe keveredik

Agatha mindent megtenne, hogy Austenhez hasonló író váljon belőle, de mikor sikerülne neki, egy szerelmi háromszög hirtelen az útját állja. 

...

Egy új generáció ragad varázspálcát: már forog a Harry Potter sorozat

Hamarosan újra átélhetjük a varázslatot, amit a J. K. Rowling könyveiből készült filmek nyújtottak.