Sokan nagy tervekkel indulnak neki egy új évnek: van, aki mélyen átgondolja az életét, hogy min szeretne változtatni, aztán pár hét múlva vissza is esik a régi kerékvágásba, a magunknak tett fogadalmakból pedig nem lesz semmi. Megnyugodhatunk, hiszen tudományos magyarázata van annak, miért olyan nehéz változtatni a szokásainkon.
Az idegtudomány szerint minden azon múlik, hogyan működik az idegrendszerünk, és hogy mennyire vagyunk hozzászokva a gyors és azonnali élvezetekhez.
Ezekre figyelj, ha végig akarod csinálni
Három tényezőt érdemes figyelembe venni. Elsősorban azt, hogy az elhatározás csak a kiindulópont: amint elkezdünk valamit, arra vagyunk beállítva, hogy jutalmat is kapjunk érte. A tudomány szerint a jutalom kulcsfontosságú abban, hogy a szokások ne váljanak feleslegessé az agyunk számára. Persze ez nem azt jelenti, hogy minden lépés után meg kell ajándékoznunk magunkat, hanem sokkal inkább azt, hogy
érdemes a kisebb lépéseket és a lassú haladást eredményként kezelni.
Lehet, hogy a maraton a cél, de előbb a ház körül fussunk egy kört.
A második, hogy az elhatározáshoz mindig megfelelő motiváció is szükséges. A motiváció pedig nagyban támaszkodik a dopaminszintünkre. És itt lép be a probléma, ahol sokan elhasalunk: minél magasabb ez a szint, annál bizotsabb, hogy hosszú távon is képesek vagyunk megtartani egy szokást. Ez részben összefügg a jutalommal. Ha látjuk azt, hogy a haladás jót tesz nekünk, akkor a dopaminszintünk is természetesen fog alakulni.
A harmadik pedig, hogy
az „új év, új én” helyett érdemes úgy gondolkodnunk, hogy „új nap, új lehetőségek”.
Ettől kevésbé érezzük magunkat stresszesnek, hiszen nem az az elvárásunk magunkkal szemben, hogy hirtelen mások legyünk, hanem csak annyi, hogy aznap kicsit máshogy cselekedjünk.
De vajon hogyan megy ez másoknak? 3 könyvet ajánlunk az újrakezdésről.
Joan Didion: A mágikus gondolatok éve
Az újrakezdés sokszor és sok formában jelentkezik egy ember életében. Joan Didion amerikai író életét végig meghatározta a házassága, egyik nap viszont azzal szembesült, hogy egyedül maradt. A mágikus gondolatok éve a férje elvesztését követő 12 hónap eseményeinek a memoárja. Férjével régi társak voltak, együtt utaztak, együtt dolgoztak, szinte szimbiózisban éltek, amit Didion nehezen engedett el.
A kötet intenzív gyászmunka, de egyben annak is a bizonyítéka, hogy a legnagyobb tragédiák után is van vigasz. Nemrég írtuk meg, hogy kiadják a 2021-ben elhunyt író naplóját, amire a szerző élete során sosem adott engedélyt.
Gerald Durrell: Családom és egyéb állatfajták
De az újrakezdésnek nem kell mindig nehéznek lennie, néha játékos és vidám. Gerald Durrell, akiről nemrég készítettünk évfordulós portrécikket, egy humoros kötetben örökítetta meg, mi történik, ha egy család úgy dönt, hogy mindent hátrahagy és elköltözik Korfura. A család is egy színes társaság, van itt fegyvermániás, állatbolond, kényszeres író, de még színesebb az állatsereglet, ami rájuk vár a szigeten. Skorpiók, gekkók, békák, denevérek, kicsik, nagyok, mérgesek és kedvesek. Ha szeretnétek egy teljesen új világba keveredni, akkor merüljetek el Durrell könyvében.
Gabriel García Márquez: Szerelem a kolera idején
És ott van az újrakezdésnek azon része, ami a megkönnyebbülésről szól. A Szerelem a kolera idején egy szerelmi háromszög története, amelyben Fermina az időskorba lépve úgy határoz, hogy éppen ideje véget vetni az 50 éve zajló döntésképtelenségnek. Marquez sodró hatású regénye egyszerre egy visszaemlékezés és egy továbblépés: látjuk, ahogyan a fiatalok lassan beleöregednek a szerelembe, és azt is, hogy hogyan válnak újra fiatalokká a szerelem által. Egy régi világ hosszú balladája ez a történet, amely örök emléket állít a szerelemnek.
Fotó: Pexels