Hírek nobel

Túl Európa-centrikus az irodalmi Nobel-díjak odaítélése

Valuska László | 2009. október 08. |

"Túl Európa-centrikus" az irodalmi Nobel-díjak odaítélése - ismerte el a 2009-es nyertes csütörtöki kihirdetése előtt a nagy presztízsű díjról döntő testület titkára, írta az MTI (via Prae).

Peter Englund kedden arról beszélt, hogy sok amerikai, illetve egyesült államokbeli író is megérdemelné a legrangosabb nemzetközi irodalmi díjnak tartott Nobelt. Ez a nyilatkozat némiképp ellentmond annak, amit a Nobel-zsűri előző titkára, Horace Engdahl mondott tavaly arról, hogy "az irodalmi világ központja még mindig Európa" és "az amerikai irodalom túl befeléforduló", túlságosan elvész saját szubkultúráiban.

A Svéd Akadémia Nobel-döntnökei európaiak, ezért nyilvánvalóan európai szemmel tekintenek az irodalomra, az európai kulturális hagyományok felől közelítenek hozzá és könnyebben kapcsolatot találnak az európai írók munkáival. Az akadémiának oda kell figyelnie erre a hangsúlyeltolódásra, és azon kell lennie, hogy "ne legyen annyira Európa-központú" - fejtette ki nézetét az új titkár, aki júniusban foglalta el posztját.

Az irodalmi Nobel-díjat 1901 óta évente ítélik oda a Svéd Akadémia bírálóbizottságának tagjai. A testület nem nem tart vitát a potenciális nyertesekről, a jelöltek nevét pedig 50 évre titkosítják. Idén Anne-Marie Mai, dán irodalomprofesszor bejelentette, hogy Engdahl amerikai irodalmat kritizáló megjegyzése elleni tiltakozásul Bob Dylant jelölte a díjra.
A Nobel-díjasok 1,4 millió dollárt, aranyérmet és egy diplomát kapnak. A díjakat hagyományosan december 10-én adják át, az 1896-ban elhunyt alapító, Alfred Nobel halálának évfordulóján.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Tavaszi Margó Irodalmi Fesztivál
...

Milyen ma magyarnak lenni külföldön? – Nádasdy Ádám a Margón

Anglia szemmagasságból és Magyarország a szigetországból nézve Nádasdy Ádám új kötetében, a Londoni levelekben.

...

Szaniszló Judit: Annyira jelentéktelenek vagyunk, mégis mindannyiunk története roppant izgalmas

A másik ember egy bérház lakóinak életét mutatja be a covid alatt, miközben árnyaltan beszél magányról, egyedüllétről és társadalmi kérdésekről. Kötetbemutató a Margón. 

...

Spiró György: A Fogság megírása maratonfutás volt, nem ajánlanám mindenkinek

Az idén 20 éves Fogságról Valuska László kérdezte Spiró Györgyöt a Tavaszi Margó Fesztiválon.

...

A mű, ami alatt „háromszor szakad be az asztal” – 20 éves Nádas Péter Párhuzamos történetek című regényfolyama

Nádas Péter gigantikus kelet-európai eposza újraírta a regény és az igazság fogalmát, miközben megmutatta, hogy a történelem nem a lapok között van, hanem a mozdulatainkban, a vágyainkban, a legmélyebb gondolataink között.

...

Marék Veronika, aki miatt a japán gyerekek magyar oroszlánnal alszanak

Hatvan éve megjelenő kötetei közül az elsők épp olyan olvasottak, mint a legfrissebbek. Ő Marék Veronika, Boribon, a kockásfülű nyúl és Kippkopp megteremtője. 

...

Izgalmas könyvújdonságok a Tavaszi Margón – programajánló 2. rész

Újra Margó, újra teméredk izgalmas megjelenés! Idén tavasszal sem lesz hiány könyves újdonságokban, ezért ebben a listában összegyűjtöttük nektek, hogy április 4. és 6. között milyen bemutatók várnak rátok.