A jövő héten nyíló New York-i Nemzetközi Antikvár Könyvek Fesztiválján (NYIABF) a számos ritkaság között alighanem sokaknak megakad majd a szeme egy, a Lux Mentis standjánál megcsodálható, gyémántokkal kirakott könyvkülönlegességen.
Árulás, kiteregetett szennyesek és bonyolult szerelmi sokszögek. Egy gellert kapott golyó, egy francia étterem és egy főmű, ami nem készült el soha. Az író és a befolyásos hattyúnők története rémálom luxuskivitelben. Utánajártunk a sztorinak.
Tovább olvasokAz üveg talapzaton álló, ébenfából készült kalitkában Truman Capote Álom luxuskivitelben című könyvének első kiadású, dedikált, finom kötésű egyedi példánya lesz látható. A platinával és drágakövekkel díszített, kecskebőr borítású kötet az író születésének közelgő 100. évfordulója alkalmából készült és a Forbes szerint
1,5 millió dollárra (azaz több mint félmilliárd forintra!) becsülik az értékét.
Kézműves gyémántberakás
„Évtizedek óta szeretem ezt a történetet, és szerettem volna egy igazán különleges, egyedi kötést készíteni egy első kiadású példánynak” ‒ nyilatkozta a lapnak a ritka könyvek újrakötésére specializálódott amerikai cég, a Dragon Rebound munkatársa, Paul Suntup.
Ryan Murphy friss sorozata, a Viszály: Capote és a hattyúk megjelenésének apropóján megmutatjuk, melyik az az öt könyv, amit szerintünk ismerned kell az amerikai szerzőtől.
Tovább olvasokA projekt ötletgazdájaként Suntup Kate Holland könyvkötőmestert kérte fel a különleges borító elkészítésére, aki egy brit kézművesekből álló csapattal működött együtt. Holland azt nyilatkozta a Forbes-nak, hogy a munka során az Arts and Crafts szellemisége lebegett a szemük előtt. (A tömeggyártással szemben a hagyományos kézműipari megoldások elsőségét hirdető mozgalom egyik mesterdarabjáról, a közel száz fametszettel illusztrált, Geoffrey Chaucer műveit tartalmazó kötetről itt írtunk korábban.)
Holland és csapata a Bentley & Skinner nevű londoni ékszerészettel működött együtt, akik ezernél is több fehér gyémánttal díszítették a fekete kecskebőr borítót. A fedélen egyébként New York stilizált utcaképét lehet kivenni, a Capote-regény eredeti címében (Breakfast at Tiffany’s) szereplő ékszerüzlet, a Tiffany székhelyét pedig egy kék zafír jelöli.
A könyv Jade Pinnell üvegművész egyedi talapzatán áll és Dominic Parish kalitkája veszi körül. Utóbbi természetesen a Capote történetében szereplő kalitkára utal, amely a főszereplő, Holly Golightly bezártságtól és a korlátoktól való vonakodását szimbolizálja.
Ha mindez nem lenne elég, az üvegtalapzaton álló, kalitkába zárt, zafírral és gyémántokkal díszített kecskebőrbe kötött, aláírt első kiadású kötetet egy egyedi ládában helyezték el (ugyancsak Parish munkája) és mellé tették azt a David Attie fotóiból álló sorozatot, amit a Harper's Bazaarban megjelentetni kívánt történet illusztrálására szántak eredetileg.
Suntup azzal fejezte be a Forbes-nak adott nyilatkozatát, hogy mindennél jobban szeretett volna valami olyat csinálni, „ami arra ösztönzi az embereket, hogy kövessék az álmaikat, bármilyen nagynak is tűnjenek”. És hát a végeredmény hűen tükrözi a magyar címet is. Hiszen mi ez, ha nem Álom luxuskivitelben?
Forrás: Forbes, Luxury Launches
Fotók: Bentley & Skinner