A 19. században élt, lelkészként, íróként, tanárként és politikusként is tevékeny Sebastian C. Adams Synchronological Chart of Universal History című műve hatezer év történetét foglalja össze egyetlen idővonalon. Bemutatja az ókori világ hét csodáját is, de amint az alábbi videóból is kiderül, maga is csodálatos.
A John Alsop Paine térképrészleteivel is illusztrált, hét méter hosszú szalag Ádámnál és Évánál veszi fel a fonalat, aztán
bemutatja az első emberpár vérvonalát Ábeltől Salamonon át egészen Jézusig.
A rajzok megjelenítik a kő- majd a vaskorszak eszközeit, ábrázolják az ókori filozófusok mellszobrait, de elképzelik Nabukodonozor álmát is. Szép sorban és átgondolt színkódok szerint ágazik szét a tekercsen a Római Birodalom bukása után az európai államok története, és a legfontosabb csaták mellett Adams nem feledkezik meg a találmányokról sem.
Újító taneszköz és korának lenyomata
A presbiteriánus családban, Ohióban felnőtt Adams az oregoni Salemben kezdett tanítani. Az órái színesítése érdekében készített Synchronological Chart of Universal History egyszerre innovatív taneszköz és korának tükörképe is.
A tekercs nyomtatásával Adams azt a Strobridge & Co. nevű litográfiai céget bízta meg, amely főleg polgárháborús jelenetek, térképek és cirkuszi plakátok kiadásával foglalkozott.
Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.
Tovább olvasokPersze az alkotó rádöbbent, hogy műve nem csak a diákjai számára érdekes. Így aztán kezdetben saját szakállára kereskedett a térkép másolataival, de amint még nagyobb körben híre ment, több amerikai és brit nyomda is készített nyomatokat. Még H.P. Lovecraft birtokában is volt egy kópia.
Ha alaposabban megismerkednénk vele
A Synchronological Chart of Universal Historynak több példánya is fennmaradt. Szerencsére nem kell a Smithsonian National Museum of American History-ba utaznunk, hogy böngészhessük a legapróbb részleteit. David Rumsey online elérhető térképgyűjteménye ugyanis tartalmaz egy nagyítható változatot.
Smith idővonala az Egyesült Államok elnökeinek, illetve „a másutt nem említett jeles férfiak” portréinak ábrázolásával zárul. Ebből is megsejthető, hogy
magán viseli a keletkezése idejének világszemléletét.
Forrás: National Museum of American History, Open Culture
Nyitókép: David Rumsay Map Collection