Lovecraft is akart egyet a 7 méteres tekercsből, amin 6000 év történetét ábrázolták (videó)

Lovecraft is akart egyet a 7 méteres tekercsből, amin 6000 év történetét ábrázolták (videó)

Izgalmas videó mutatja be az ősi és modern módszert vegyítő, hatalmas méretű, színes 19. századi kronológiát, ami erősen Európa-centrikus és a keresztény kozmológia határozza meg a szemléletét.

vn | 2024. április 30. |

A 19. században élt, lelkészként, íróként, tanárként és politikusként is tevékeny Sebastian C. Adams Synchronological Chart of Universal History című műve hatezer év történetét foglalja össze egyetlen idővonalon. Bemutatja az ókori világ hét csodáját is, de amint az alábbi videóból is kiderül, maga is csodálatos.

A John Alsop Paine térképrészleteivel is illusztrált, hét méter hosszú szalag Ádámnál és Évánál veszi fel a fonalat, aztán

bemutatja az első emberpár vérvonalát Ábeltől Salamonon át egészen Jézusig.

A rajzok megjelenítik a kő- majd a vaskorszak eszközeit, ábrázolják az ókori filozófusok mellszobrait, de elképzelik Nabukodonozor álmát is. Szép sorban és átgondolt színkódok szerint ágazik szét a tekercsen a Római Birodalom bukása után az európai államok története, és a legfontosabb csaták mellett Adams nem feledkezik meg a találmányokról sem.

Újító taneszköz és korának lenyomata

A presbiteriánus családban, Ohióban felnőtt Adams az oregoni Salemben kezdett tanítani. Az órái színesítése érdekében készített Synchronological Chart of Universal History egyszerre innovatív taneszköz és korának tükörképe is.

A tekercs nyomtatásával Adams azt a Strobridge & Co. nevű litográfiai céget bízta meg, amely főleg polgárháborús jelenetek, térképek és cirkuszi plakátok kiadásával foglalkozott.

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt
A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

Tovább olvasok

Persze az alkotó rádöbbent, hogy műve nem csak a diákjai számára érdekes. Így aztán kezdetben saját szakállára kereskedett a térkép másolataival, de amint még nagyobb körben híre ment, több amerikai és brit nyomda is készített nyomatokat. Még H.P. Lovecraft birtokában is volt egy kópia.

Ha alaposabban megismerkednénk vele

A Synchronological Chart of Universal Historynak több példánya is fennmaradt. Szerencsére nem kell a Smithsonian National Museum of American History-ba utaznunk, hogy böngészhessük a legapróbb részleteit. David Rumsey online elérhető térképgyűjteménye ugyanis tartalmaz egy nagyítható változatot.

Smith idővonala az Egyesült Államok elnökeinek, illetve „a másutt nem említett jeles férfiak” portréinak ábrázolásával zárul. Ebből is megsejthető, hogy

magán viseli a keletkezése idejének világszemléletét.

Forrás: National Museum of American History, Open Culture

Nyitókép: David Rumsay Map Collection

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Hírek

Ilyen, amikor egy Tolkien-rajongó elkészíti hazája mesebeli lényekkel teli térképét

Chris Birse célja, hogy az általa megrajzolt részletek egy Tolkien előtt tisztelgő fantasy-atlasszá álljanak össze.

...
Hírek

Petőfi versei interaktív térképen böngészhetőek

Petőfi Sándor születésének 200. évfordulója alkalmából interaktív térképet készítettek a Bölcsészettudományi Kutatóközpont munkatársai. A térképeken a költő verseinek keletkezési helyei, illetve a Petőfiről elnevezett utcák és intézmények is láthatóak.  

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Daniel Kehlmann szerint itt az idő, hogy megijedjünk az AI-tól

Az író a Guardiannek írt véleménycikkben hívta fel a figyelmet az AI szélsebes fejlődésének következményeire.

...
Zöld

Sokkal jobban hatnak a konteók, ha a közösség hiedelmeihez illeszkednek – Olvass bele az Emberarcú tudományba!

A különböző tudományterületek képviselőinek tanulmányaiból szerkesztett kötetben az alternatív világértelmezések, áltudományos elméletek és tudománytagadó tanok sorát járják körül. Olvass bele!

...
Zöld

3 ok, amiért a home office pszichésen megterhelő + 3 könyv segítségül

Ugyan a home office nagyobb szabadságot és autonómiát biztosíthat, olyan hátulütői vannak, amikre elsőre nem feltétlenül gondolnánk. 

...

Karrierista nők: divathóbort vagy gazdasági kényszer? [Budapesti nők]

...

Szabályok szövevényes hálózatában telt az úrinő élete [Budapesti nők]

...

Bojti Andrea: Transzgenerációsan gyógyulunk [Podcast]

A hét könyve
Kritika
Sherlock Holmes, a holokauszt és egy papagáj is befért Michael Chabon nyári krimijébe
...
Kritika

A kapcsolatok láthatatlan tetoválásokként hagynak örök nyomot Ia Genberg regényében

A másik ember belénk ívódott nyomairól szól a svéd Ia Genberg Részletek című regénye, melynek elbeszélője az életében fontos emberek közül négyet emel ki, és mutatja be velük való múlhatatlan kapcsolatát.  

Kiemeltek
...
Kritika

Sherlock Holmes, a holokauszt és egy papagáj is befért Michael Chabon nyári krimijébe

A karcsú krimi a humor és melankolikus nosztalgia elegye a legagyafúrtabb elméket is próbára tévő kódokról és a múló időről. A végső megoldás a hét könyve.

...
Nagy

Hogyan képzelték el a sárkányokat a különböző mítoszok?

Istenség vagy démon, a víz őrzője vagy lángoló szörnyeteg – a sárkány visszatérő motívum szerte a világon, feladatköre és temperamentuma azonban kultúráról kultúrára változik.

...
Nagy

Alessandro Baricco Budapesten: Az élet egyik célja, hogy elengedjük a félelmeinket

Először járt Budapesten az ünnepelt olasz író, Alessandro Baricco. A beszélgetésen sok minden szóba került a zenétől a mesterséges intelligencián és Nemecsek Ernőn át odáig, hogy régebben jobb volt-e gyereknek lenni, mint ma.