Szoboszlai Dominik apa lesz! A magyar válogatott Liverpoolban játszó csapatkapitánya márciusban nősült meg, most pedig azt is bejelentették Buzsik Borkával az Instagramon, hogy kisbabát várnak.
Már a Liverpool-Brighton mérkőzésen is sejteni lehetett a bejelentést, mert különleges gólörömöt mutatott a rajongóknak: találata után hüvelykujját a szájába tette, a labdát pedig a meze alá, mintha pocakja lenne. A gólyahírt a Liverpool külön posztban ünnepelte.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Nem tudjuk, hogy Szoboszlai Dominik, a párja vagy bárki a környezetükben olvas-e minket, de úgy döntöttünk, hogy ajánlunk 5 könyvet, amivel a labdarúgó felkészülhet az apaságra.
Természetesen más apukák is bármikor a kezükbe vehetik ezeket könyveket, ha tanácstalannak érzik magukat, egy kis bátorításra vágynak vagy egyszerűen emlékeztetnék magukat arra, hogy milyen égető szükség van a jó apákra. További inspiráló beszélgetéseket és könyvajánlókat az Ezt senki nem mondta! podcastunk oldalán találtok, a sorozatban Ott Anna kérdezett ismert embereket a szülővé válásról.
Tillmann Prüfer: Apának lenni
Tillmann Prüfer a német ZEIT magazin főszerkesztő-helyettese (korábbi interjúnk a szerzővel itt). Ő maga is apa, aki arra törekszik, hogy szakítson a hagyományos apaszerepekkel, és ehelyett teljes értékű szülő legyen ő is a családban.
Az új apaszerepek célja, hogy az apák is a gyermekek életének részei legyenek, és ne érzelmileg nehezen elérhető, távolból gondoskodó szülőkként működjenek (olvass bele az Apának lenni kötetbe itt!).
Az új apák nemzedéke itt kopogtat az ajtón.
Ők már nem csupán arra vannak rendelve, hogy megteremtsék a család anyagi hátterét, hanem teljes szívvel és lélekkel vesznek részt gyermekeik nevelésében. Persze ahhoz, hogy előlépjen az apák új nemzedéke, szükség van a nők támogatására” – olvasható a fülszövegben.
Heidi Murkoff: Az első 12 hónap
Ez a könyv sűrű 700 oldalban tárgyalja ki az újdonsült szülők legégetőbb kérdéseit. Alvásról, táplálkozásról, játékról, hasfájásról, tehát tényleg mindenről is szó van Heidi Murkoff könyvében, amit Amerika legnépszerűbb szakkönyveként emlegetnek.
Véssey Miklós: Apa kezdődik
Véssey Miklós kötetével át is eveztünk a szépirodalom területére. Az Apa kezdődik szellemes egyperces novellákkal vázolja fel, mivel jár az apaság. Hogyan születnek ők is újra a gyerek érkezésével, hogyan keresnek kapaszkodókat a megváltozott életükben.
„Véssey Miklós könyve egy ilyen újszülött apa első lépéseiről szól: ahogy megtanul etetni, altatni, pelenkázni, elesni, felállni, kapcsolódni, megélve az ezzel járó örömöket és nehézségeket egyaránt” – olvasható a könyv fülszövegében.
Szeretlek, apa! – 30 őszinte vallomás
Megindító könyv arról, hogy mit jelentenek az apák az életünkben.
Ismert emberek, többek között Beck Zoli, Dragomán György, Nagy Zsolt, Nádasdy Ádám, Steigervald Krisztián, Scherer Péter és sokan mások osztják meg az olvasóval emlékeiket, történeteiket.
„Sokszor azoknak fogalmazzuk meg a legnehezebben, hogy mennyire fontosak nekünk, akiket a legmélyebben, megmásíthatatlanul szeretünk. Akikkel a kötelékünk örök” – olvasható a fülszövegben. A vallomások Quentin Greba belga illusztrátor festményei kísérik.
Grecsó Krisztián: Lányos apa
Végezetül pedig jöjjön egy regény, amit nyugodtan nevezhetjük kakukktojásnak, hiszen nem útmutató, de annál fontosabb írás a szülőségről. Grecsó Krisztián Lányos apa című könyvében (olvass bele!) családi történeteket olvashatunk szülőkről, akik nevelnek minket és szülőkről, akikké válhatunk (cikkünk a kötetbemutatóról, Grecsó Krisztián az Őszi Margón, podcast a szerzővel itt).
„Grecsó Krisztián történetei mindig egy apróságból indulnak - legyen az egy játszótéri séta a kislányával vagy egy kamaszkori emlék -, ám rendre olyan távlatot keresnek, amelynek segítségével nemcsak a szerző, de az olvasó is megértheti saját sorskérdéseit” – áll a kötetet ajánló fülszövegben.
Nyitókép forrása: Liverpool FC/Facebook