A németországi PEN múlt héten bejelentette, hogy nem fogad tagjai közé a szélsőjobboldali Alternative für Deutschland (AfD) párthoz tartozó szerzőket. A határozat a szervezet hamburgi gyűlésén született, a tagok egyhangú támogatásával.
Küzdelem a gyűlölet ellen
Michael Landgraf, a németországi PEN főtitkára azt mondta a határozatról: „Ezzel a döntéssel a PEN Központ tagjai egyhangúlag megerősítették elköteleződésüket a Nemzetközi PEN Alapokmányában lefektetett értékek és elvek mellett.”
A Nemzetközi PEN Alapokmánya arra kötelezi tagjait, hogy
befolyásukat használják mindenkor a népek közötti egyetértés és kölcsönös tisztelet erősítésére,
valamint a gyűlölet valamennyi formája ellen folytatott küzdelemre – szól a németországi PEN nyilatkozata. – Az AfD által propagált célok és nézetek homlokegyenest ellenkeznek ezekkel az elvekkel.
Az írószövetség
A németországi PEN Központ száz éve alakult. 2022-ben egy konfliktus következtében a tagok egy része kivált és megalapította a PEN Berlin szervezetet, amely szintén felvételt nyert a Nemzetközi PEN-be.
A nemzetközi szervezetet 1921-ben alapították Londonban,
jelenleg több mint 90 országban működtet 130 központot.
A névben található rövidítés jelentése „Poets, Essayists, Novelists” (költők, esszéisták, regényírók). Az írószövetség elkötelezett az irodalom, a szólásszabadság, a nemzetközi egyetértés és a gondolatok akadálytalan áramlása mellett a nemzetek között és a nemzeteken belül.
Miért az AfD?
A június 9-i EP választásokon a szélsőjobboldali AfD történelmének legjobb eredményét érte el: a szavazatok közel 16 százalékával
az ország második legnagyobb pártjává vált
a konzervatív kereszténydemokraták után.
Ez az eredmény azért is meglepő, mert a párttal kapcsolatban több politikai botrány is kirobbant az elmúlt hónapokban. Először kiderült, hogy az AfD titkos tervezetet készített bevándorlók, valamint külföldi származású németek deportálására, később pedig bebizonyosodott, hogy a párt parlamenti képviselői közül többen is az ultrajobboldal tagjai.
A párt és szélsőséges szervezetei emellett
évek óta hadban állnak különböző kulturális intézményekkel.
Célpontjaik között elsősorban olyan csoportok szerepelnek, amelyek nyíltan ellenzik a szélsőjobboldali törekvéseket, vagy projektjeikben menekültekkel vagy queer emberekkel dolgoznak.
Az AfD tagjai gyakran szélsőségességgel, a jobboldali emberek diszkriminációjával, illetve a fiatalok megrontásával vádolja ezeket a csoportokat, és tekintve, hogy a legtöbb német kulturális szervezetnek szüksége van az állami támogatásra, a párt megerősödésével ezek a törekvéseik egyre veszélyesebbé válhatnak.
Nyitókép: flickr