Szerzői jogi per vár a Netflix sikerfilmjére

Szerzői jogi per vár a Netflix sikerfilmjére

Könyves Magazin | 2020. október 27. |

Alig pár hete mutatták be a Netflixen az Enola Holmes című filmet, amelynek címszereplője (Millie Bobby Brown) a sztori szerint nem más, mint a híres detektív húga, aki az eltűnt anyja (Helena Bonham Carter) után nyomoz. A filmet szeptember végén mutatták be, és a Netflix arra számít, hogy az első hónapban 76 millió háztartásban fogják látni. Az Enola Holmes nem mellesleg egy adaptáció, és Nancy Springer könyvsorozatán alapul. 

Utóbbi jelentőségét az adja, hogy az eredeti Sherlock Holmes-könyvek jogait birtokló család a szerzői jogok megsértése miatt beperelt mindenkit, akinek köze van a filmhez, tehát mások mellett a szerzőt, a könyvkiadót és a Netflixet is. A család ugyanis azt állítja, hogy az Enola Holmes-könyvek, melyekből 2006 és 2010 között hat rész jelent meg, valamint a belőlük készült film sértik Sir Arthur Conan Doyle utolsó tíz könyvének szerzői jogait. 

A szóban forgó tíz könyvet 1923 és 1927 között írta Conan Doyle, és a megjelenés után 95 évig szerzői jogi védelem illeti meg őket. A felperes állítása szerint a könyvek némelyike még szerzői jogi védelem alatt állt, amikor az Enola Holmes-könyvek megjelentek. Az Amerikában kezdeményezett per egyébként Sherlock Holmes érzelmi fejlődésére fog koncentrálni, ami már tetten érhető volt Conan Doyle utolsó könyveiben is. Habár a jogokat birtokló család elismeri, hogy Enola Holmes egy eredeti karakter, akit Nancy Springer talált ki, de szerintük Sherlock érzelmi ábrázolását szerzői jog védi, és senki nem kért engedélyt arra, hogy munkájában az eredeti művek védett részeit felhasználhassa. 

Az olvasók világszerte távolságtartó és érzelmektől mentes figuraként ismerik Sherlock Holmest, Conan Doyle viszont egy olyan szereplővé fejlesztette végül a detektívet, akinek nemcsak esze, hanem szíve is van. Olyan személyiséggé vált, állítja a család, aki képes barátságot kötni, elkezdi tisztelni a nőket és képes lesz arra is, hogy kimutassa az érzelmeit. Az alperesek tagadják, hogy szerzői jogot sértettek volna, az író pedig közölte, hogy könyveiben nincs jogvédett tartalom. Az általuk benyújtott dokumentum megjegyzi azt is, hogy a felperesek kimondottan nem azonosították a jogvédett anyagot. A per jövőre folytatódik.

Forrás: Daily Times

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Sherlock Holmes esete dinoszaruszokkal, földönkívüliekkel és Lovecraft rémeivel

...
Hírek

Minden, amit Sherlock Holmesról tudnod kell

...
Hírek

Scalzi, Ken Liu és Kloos novellái is életre kelnek a Netflix új animációs sorozatában

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Esther Perel: A modern magány felfalja az életünket

Mi az a mesterséges intimitás, és milyen hatással van az életünkre? Esther Perel belga-amerikai pszichoterapeuta tartotta az idei Brain Bar záró előadását.

...
Zöld

Ez a könyv minden kérdésre válaszol, amit feltettél sörivás előtt, közben vagy után

Mark Dredge Sör mesterkurzusa az erjesztett ital karakterjegyeinek felismerése terén segít magabiztosságot szerezni, és abban is a segítségünkre siet, hogy megértsük, hogy kerültek oda.

...
Zöld

Csányi Vilmos: Biológiailag meg lehetne hosszabbítani az életet, de nem biztos, hogy érdemes

Csányi Vilmos és Barát József Jövőpánik Beszélgetések a lehetséges határairól című kötetében a jövő bizonytalanságairól beszélget tudományos igénnyel, így szóba kerül robotosítás, a közösségek átalakulása, szülőség és szerelem, de a biológiai határaink is.

A hét könyve
Kritika
Andrei Dósa megírta a Dekameron spangliparázstól izzó spinoffját
...
Nagy

John Scalzi: Miért akarna bármi az emberhez hasonlóvá válni?

Miért vesz valaki templomot magának? Segít-e az alkotói válságban a zenélés? Hogyan reagálnának az emberek, ha tényleg megjelenne az igazi mesterséges intelligencia? John Scalzival, a Könyvfesztivál díszvendégével beszélgettünk. Interjú.

Hírek
...
Hírek

Steinbeck kutyarágta kézirata is kalapács alá kerül

...
Beleolvasó

És te mit tennél, ha éjszaka beállítana hozzád a bátyád egy zsák pénzzel és egy hullával?

...
Beleolvasó

Szöllősi Mátyás szerint Roderik Six világa lágy, nedves, szürke purgatórium

...
Nagy

John Scalzi alázatával és a jövőbe mutató hüvelykujjal nyitott az idei Könyvfesztivál

...
Gyerekirodalom

Hétlábú paripák és jó boszorkányok bújnak elő Zalka Csenge Virág mesekönyvéből

...
Hírek

Margó Könyvek néven indít könyvsorozatot a Margó Irodalmi Fesztivál és a Helikon Kiadó

...
Hírek

Meghalt Szirtes András

...
Hírek

Egy vesszőhiba miatt ugorhat a Líra 12 milliós büntetése

...
Hírek

Murakami idén is az irodalmi Nobel legnagyobb esélyese a fogadóirodáknál

Még több olvasnivaló
...
Nagy

John Scalzi: Miért akarna bármi az emberhez hasonlóvá válni?

Miért vesz valaki templomot magának? Segít-e az alkotói válságban a zenélés? Hogyan reagálnának az emberek, ha tényleg megjelenne az igazi mesterséges intelligencia? John Scalzival, a Könyvfesztivál díszvendégével beszélgettünk. Interjú.

...
Nagy

Bognár Péter: Nyílt sisakkal

Bognár Péter Minél kevesebb karácsonyt címmel ír tárcasorozatot a Könyvesen, ez a záró rész.

...
Nagy

John Scalzi alázatával és a jövőbe mutató hüvelykujjal nyitott az idei Könyvfesztivál

Mi köze lehet a hüvelykujjunknak a sci-fihez és a fiatal generációhoz, milyen a rém kellemetlen laudáció, és mit jelent spekulatív irodalmi nagykövetnek lenni? A Könyvfesztivál megnyitóján jártunk.

...
Kritika

Miért gyilkolnak a gazdagok, ha a pénz és a hatalom már nem elég motiváció?

Jeneva Rose thrillerjében a város leggazdagabb feleségei olyan döntésre szánják el magukat, ami örökre összeköti őket.

...
Nagy

Ludmán Katalin: „A ködlovag alakja egyszerre megfoghatatlan és jelenvaló”

Kik, mikor, kikre és miért mondták azt, hogy ködlovag? Ludmán Katalinnal, „A rejtelem volt az írósága…” szerkesztőjével beszélgettünk. Szóba kerültek Schöpflin, Márai vagy Mészöly Miklós „ködlovagozásai”, Hazai Attila prózája és Hajnóczy szöveguniverzuma, továbbá kiderült, hogy hungarikum-e a ködlovagság.

...
Kritika

„A világ egy hidegvizes medence” – Felnőtté válás gyásszal, öngyilkossággal, szerelemmel

Elena Ferrante Nápolyi regényeit idéző atmoszféra és történetvezetés jellemzi A tó vize sohasem édes című könyvet, bár ezúttal egy Róma környéki kisváros a helyszín, ahol a fiatal főhős-elbeszélő története zajlik. Az olasz író harmadik, díjnyertes regényét több mint húsz nyelvre fordították le.