Szerzői jogi per vár a Netflix sikerfilmjére

Szerzői jogi per vár a Netflix sikerfilmjére

Könyves Magazin | 2020. október 27. |

Alig pár hete mutatták be a Netflixen az Enola Holmes című filmet, amelynek címszereplője (Millie Bobby Brown) a sztori szerint nem más, mint a híres detektív húga, aki az eltűnt anyja (Helena Bonham Carter) után nyomoz. A filmet szeptember végén mutatták be, és a Netflix arra számít, hogy az első hónapban 76 millió háztartásban fogják látni. Az Enola Holmes nem mellesleg egy adaptáció, és Nancy Springer könyvsorozatán alapul. 

Utóbbi jelentőségét az adja, hogy az eredeti Sherlock Holmes-könyvek jogait birtokló család a szerzői jogok megsértése miatt beperelt mindenkit, akinek köze van a filmhez, tehát mások mellett a szerzőt, a könyvkiadót és a Netflixet is. A család ugyanis azt állítja, hogy az Enola Holmes-könyvek, melyekből 2006 és 2010 között hat rész jelent meg, valamint a belőlük készült film sértik Sir Arthur Conan Doyle utolsó tíz könyvének szerzői jogait. 

A szóban forgó tíz könyvet 1923 és 1927 között írta Conan Doyle, és a megjelenés után 95 évig szerzői jogi védelem illeti meg őket. A felperes állítása szerint a könyvek némelyike még szerzői jogi védelem alatt állt, amikor az Enola Holmes-könyvek megjelentek. Az Amerikában kezdeményezett per egyébként Sherlock Holmes érzelmi fejlődésére fog koncentrálni, ami már tetten érhető volt Conan Doyle utolsó könyveiben is. Habár a jogokat birtokló család elismeri, hogy Enola Holmes egy eredeti karakter, akit Nancy Springer talált ki, de szerintük Sherlock érzelmi ábrázolását szerzői jog védi, és senki nem kért engedélyt arra, hogy munkájában az eredeti művek védett részeit felhasználhassa. 

Az olvasók világszerte távolságtartó és érzelmektől mentes figuraként ismerik Sherlock Holmest, Conan Doyle viszont egy olyan szereplővé fejlesztette végül a detektívet, akinek nemcsak esze, hanem szíve is van. Olyan személyiséggé vált, állítja a család, aki képes barátságot kötni, elkezdi tisztelni a nőket és képes lesz arra is, hogy kimutassa az érzelmeit. Az alperesek tagadják, hogy szerzői jogot sértettek volna, az író pedig közölte, hogy könyveiben nincs jogvédett tartalom. Az általuk benyújtott dokumentum megjegyzi azt is, hogy a felperesek kimondottan nem azonosították a jogvédett anyagot. A per jövőre folytatódik.

Forrás: Daily Times

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Sherlock Holmes esete dinoszaruszokkal, földönkívüliekkel és Lovecraft rémeivel

...
Hírek

Minden, amit Sherlock Holmesról tudnod kell

...
Hírek

Scalzi, Ken Liu és Kloos novellái is életre kelnek a Netflix új animációs sorozatában

A hét könyve
Kritika
Atwood varázstalanítja Odüsszeusz mítoszát
...
Nagy

Krasznahorkai László könyvét lapozgatják a britek az angol könyvesboltokban

Nemrég annak jártam utána, hogyan fogadták a britek Harry herceg memoárját Londonban, most pedig ismét nyakamba vettem a várost, hogy kiderítsem, mit gondolnak a magyar szerzőkről. Így hát könyvesboltról könyvesboltra jártam, hogy felkutassam, mely művek alapján ismerhetnek minket a britek.

Hírek
...
Hírek

Meghalt Ragályi Elemér

...
Hírek

Idén nem adják át a Libri irodalmi díjakat

...
Alkotótárs

Harmadik alkalommal hirdetik meg a Mastercard® - Alkotótárs irodalmi ösztöndíjprogramot

...
Hírek

Tarr Béla: Arra nem vetemednék, hogy Krasznahorkai jelenlétében írjak

...
Hírek

A 23 szerző már írja a 150 éves Budapest nagyregényét

...
Hírek

García Márquez megelőzte Cervantest a legtöbbet fordított spanyol nyelvű írók sorában

...
Zöld

Kilenc állatfaj segíthet a globális felmelegedés korlátozásában

...
Hírek

Csányi Vilmos és Doszpot Péter is elárulta, mi a kedvence a 20 éves Agavétól

...
Panodyssey

Szerényi Tamás: Special Offer [Panodyssey]

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Krasznahorkai László könyvét lapozgatják a britek az angol könyvesboltokban

Nemrég annak jártam utána, hogyan fogadták a britek Harry herceg memoárját Londonban, most pedig ismét nyakamba vettem a várost, hogy kiderítsem, mit gondolnak a magyar szerzőkről. Így hát könyvesboltról könyvesboltra jártam, hogy felkutassam, mely művek alapján ismerhetnek minket a britek.

...
Nagy

Az utolsó mohikánon nőttél fel, de ezeket nem tudtad

Milyen történelmi előzményei vannak a regénynek? Mi tükröződik abban, ahogyan Cooper az őslakosokat ábrázolja? Az eredeti szöveg melyik rétegével nem találkozhattak Magyarországon azok, akik Réz Ádám átdolgozását olvasták? És mit hagytak ki korábban több magyar fordításból?

...
Nagy

Tar Sándor a térképről leszorult helyek és emberek írója

Tar Sándorról írt monográfiát Deczki Sarolta, akit az elesettek, a kiszolgáltatottak, a periféria írójaként is emlegetett szerző életéről és műveinek erőteljes hatásáról is kérdeztünk. 

...
Nagy

„Kommunista volt-e Petőfi? Néger volt-e Kossuth?”

A Petőfi-délibábok című programsorozat Petőfi politikai emlékezete a dualizmustól napjainkig című nyitórendezvényén kiderült, hogy az évek során Petőfi lobogó helyett sokaknak inkább dobogó volt: emelvény, amelyről ki-ki a maga hasznát remélve szónokolt.

...
Nagy

Fantasztikus írókat adtak a világnak, a britek mégsem falják a könyveket

Az angolok olyan szerzőket adtak a világnak, mint William ShakespeareAgatha Christie, Jane AustenCharles DickensJ. R. R. Tolkien, J.K. Rowling. Ezek alapján joggal hihetnénk, hogy az angolok a világ legnagyobb könyvfogyasztói, de tényleg így van? 

...
Kritika

Fakó lábujjak és parányi nők – Így szól a horror a nagyvilágban

Magyarul is olvasható az amerikai Valancourt kiadó nemzetközi antológiája, amiben Veres Attilától is jelent meg novella. A kötet történetei úgy mesélnek az emberi félelmek és szorongások egyetemességéről, hogy közben sokféle szerző, sokféle stílusában, sokféle horrortradícióhoz kapcsolódnak eredetien. Ez a hét könyve.