Igenis jótékony hatása van a sci-fi-nek

Igenis jótékony hatása van a sci-fi-nek

A sci-fi és fantasy-irodalom olvasásának bár egyesek szerint semmi haszna, ám valójában ezek a könyvek rengeteget segíthetnek a fiataloknak a stressz és a szorongás csökkentésében, ami járványhelyzet idején nem egy utolsó szempont. A The Conversation nevű site-on megjelent cikk szerint bár vannak, akik nem taksálják valami sokra a műfaj irodalmi értékét, ám kutatások szerint minden irodalmi műfaj javítja a kritikai gondolkodást és fokozza az érzelmi intelligenciát a fiatal olvasók körében.

Könyves Magazin | 2020. május 14. |

Régebben létezett egy szülői szemlélet, ami csak azokat a könyveket tartotta jónak, amelyek egyfajta erkölcsi iránytűként szolgáltak. Ez vezetetett aztán oda, hogy időről időre be akarnak tiltani olyan könyveket, amelyek a tiltakozók szerint nem ütik meg ezt a mércét. Amerikában például a Huckleberry Finn volt az első könyv, amely feketelistára került, mivel a cenzorlelkű felnőttek szerint rossz példát mutatott azzal, hogy a szereplői káromkodtak, dohányoztak és megszöktek otthonról. A huszadik században aztán ismét össztűz alá került a könyv a rasszista „nigger” szó használata miatt, amely ma már hallatlan sértésnek számít az USA-ban, és csak N-szóként (N-word) emlegetik. A kérdés viszont mindig az, hogy a könyvek – legyen szó akár magasirodalomról vagy bármi másról – hogyan látják el oktatási funkciójukat (van-e nekik egyáltalán ilyen), hiszen ez a magja annak a vitának, amely azt hivatott eldönteni, hogy mit is olvasson a gyerek.

Ebből a szempontból a sci-fi eleve hendikeppel indul, olvasóit ugyanis olyan kockáknak szokták lefesteni, akik képtelenek megbirkózni a valósággal. A cikkíró szerint viszont ezt leginkább azok képzelik, akik nem tudják, miféle változásokon ment keresztül a műfaj az elmúlt évtizedekben. Ráadásul ideje leszámolni azokkal a sztereotípiákkal is, melyek szerint a sci-fi ügyet sem vet a valódi emberi dilemmákra, holott éppen ellenkezőleg: a szokatlan nézőpontú történetek éppen, hogy segíthetnek a valóság feldolgozásában.

A sci-fi és fantasy irodalomnak nem feladata, hogy a valóság tükörképét nyújtsák ahhoz, hogy súlyos szociális és politikai témákat érintő történeteket kínáljanak. Számtalan olyan regényt fel lehetne sorolni a Harry Pottertől kezdve Az éhezők viadaláig, ahol a fiatal szereplőknek nagyon súlyos társadalmi, gazdasági vagy politikai jellegű kihívásokkal kell szembenézniük, ám az a tény, hogy az egész cselekmény egy nem szokványos, hétköznapi térben és/vagy időben játszódik, lehetőséget ad egyfajta kritikai távolságtartásra. Ez a távolság pedig lehetővé teszi, hogy a fiatal olvasók megbirkózzanak az eset komplexitásával, és a képzeletük segítségével saját megoldási stratégiát vázolhassanak fel. A cikkíró éppen ezért arra biztat minden fiatal olvasót, hogy olvasson sci-fit és fantasyt, hiszen az olvasás közben kialakult kritikai gondolkodás nagyban fokozza azt a rugalmasságot és kreativitást, amely egy, a mostanihoz hasonló járványhelyzetben különösen jól jöhet.

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Marc-Uwe Kling: A QualityLand a jelenről szól, csak sci-finek álcázza magát

Marc-Uwe Kling csavart néhányat a bevett sci-fi toposzokon a QualityLandben, továbbtekerte a most zajló folyamatokat, és felnagyította a számunkra még nem annyira evidens következményeket is. A stand-upos íróval a Facebookról, a mesterséges intelligencia jövőjéről és a világháló végéről beszélgettünk.

...
Kritika

Géphuszárok, testcsere meg transzhumánok - egy kötetben a sci-fi legjobbjai

...
Beleolvasó

Karin Tidbeck szürreális történetei világszerte meghódították a sci-fi rajongókat

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket. 

A hét könyve
Kritika
Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt
...
Podcast

Ezt senki nem mondta – Oltai Kata: Úristen, örökre itt lesz

Új podcastunk címe Ezt senki nem mondta!, a meghívott írókkal Ott Anna beszélget a gyereknevelés és az alkotás kapcsolatáról. A negyedik rész vendége Oltai Kata.

Hírek
...
Beleolvasó

Karin Smirnoff noirjában egy temetéssel válnak csak igazán sötétté a dolgok – Olvass bele!

...
Szórakozás

5 dolog, amiről jó, ha tudsz, mielőtt nézni kezded A háromtest-problémát

...
Hírek

Káprázatos lett az Álom luxuskivitelben gyémántokkal kirakott példánya

...
Hírek

Philip K. Dick egyik korai sci-fije új fordításban jelenik meg

...
Szórakozás

Nick Cave-dalok, Varró Dani-versek és Háy János-illusztrációk [PROGRAMAJÁNLÓ]

...
Szórakozás

Az éhezők viadala sztárja memoárban emlékszik vissza hat évtizedes pályafutására

...
Hírek

Megtalálták Kosztolányi Dezső első Byron-fordításának teljes kéziratát

...
Hírek

Vitézy Dávid: Esterházy Péter otthona helyén ne legyen társasház

...
Zöld

Mit kíván Jane Goodall a 90. születésnapjára?