Igenis jótékony hatása van a sci-fi-nek

Igenis jótékony hatása van a sci-fi-nek

A sci-fi és fantasy-irodalom olvasásának bár egyesek szerint semmi haszna, ám valójában ezek a könyvek rengeteget segíthetnek a fiataloknak a stressz és a szorongás csökkentésében, ami járványhelyzet idején nem egy utolsó szempont. A The Conversation nevű site-on megjelent cikk szerint bár vannak, akik nem taksálják valami sokra a műfaj irodalmi értékét, ám kutatások szerint minden irodalmi műfaj javítja a kritikai gondolkodást és fokozza az érzelmi intelligenciát a fiatal olvasók körében.

Könyves Magazin | 2020. május 14. |

Régebben létezett egy szülői szemlélet, ami csak azokat a könyveket tartotta jónak, amelyek egyfajta erkölcsi iránytűként szolgáltak. Ez vezetetett aztán oda, hogy időről időre be akarnak tiltani olyan könyveket, amelyek a tiltakozók szerint nem ütik meg ezt a mércét. Amerikában például a Huckleberry Finn volt az első könyv, amely feketelistára került, mivel a cenzorlelkű felnőttek szerint rossz példát mutatott azzal, hogy a szereplői káromkodtak, dohányoztak és megszöktek otthonról. A huszadik században aztán ismét össztűz alá került a könyv a rasszista „nigger” szó használata miatt, amely ma már hallatlan sértésnek számít az USA-ban, és csak N-szóként (N-word) emlegetik. A kérdés viszont mindig az, hogy a könyvek – legyen szó akár magasirodalomról vagy bármi másról – hogyan látják el oktatási funkciójukat (van-e nekik egyáltalán ilyen), hiszen ez a magja annak a vitának, amely azt hivatott eldönteni, hogy mit is olvasson a gyerek.

Ebből a szempontból a sci-fi eleve hendikeppel indul, olvasóit ugyanis olyan kockáknak szokták lefesteni, akik képtelenek megbirkózni a valósággal. A cikkíró szerint viszont ezt leginkább azok képzelik, akik nem tudják, miféle változásokon ment keresztül a műfaj az elmúlt évtizedekben. Ráadásul ideje leszámolni azokkal a sztereotípiákkal is, melyek szerint a sci-fi ügyet sem vet a valódi emberi dilemmákra, holott éppen ellenkezőleg: a szokatlan nézőpontú történetek éppen, hogy segíthetnek a valóság feldolgozásában.

A sci-fi és fantasy irodalomnak nem feladata, hogy a valóság tükörképét nyújtsák ahhoz, hogy súlyos szociális és politikai témákat érintő történeteket kínáljanak. Számtalan olyan regényt fel lehetne sorolni a Harry Pottertől kezdve Az éhezők viadaláig, ahol a fiatal szereplőknek nagyon súlyos társadalmi, gazdasági vagy politikai jellegű kihívásokkal kell szembenézniük, ám az a tény, hogy az egész cselekmény egy nem szokványos, hétköznapi térben és/vagy időben játszódik, lehetőséget ad egyfajta kritikai távolságtartásra. Ez a távolság pedig lehetővé teszi, hogy a fiatal olvasók megbirkózzanak az eset komplexitásával, és a képzeletük segítségével saját megoldási stratégiát vázolhassanak fel. A cikkíró éppen ezért arra biztat minden fiatal olvasót, hogy olvasson sci-fit és fantasyt, hiszen az olvasás közben kialakult kritikai gondolkodás nagyban fokozza azt a rugalmasságot és kreativitást, amely egy, a mostanihoz hasonló járványhelyzetben különösen jól jöhet.

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Marc-Uwe Kling: A QualityLand a jelenről szól, csak sci-finek álcázza magát

Marc-Uwe Kling csavart néhányat a bevett sci-fi toposzokon a QualityLandben, továbbtekerte a most zajló folyamatokat, és felnagyította a számunkra még nem annyira evidens következményeket is. A stand-upos íróval a Facebookról, a mesterséges intelligencia jövőjéről és a világháló végéről beszélgettünk.

...
Kritika

Géphuszárok, testcsere meg transzhumánok - egy kötetben a sci-fi legjobbjai

...
Beleolvasó

Karin Tidbeck szürreális történetei világszerte meghódították a sci-fi rajongókat

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Esther Perel: A modern magány felfalja az életünket

Mi az a mesterséges intimitás, és milyen hatással van az életünkre? Esther Perel belga-amerikai pszichoterapeuta tartotta az idei Brain Bar záró előadását.

...
Zöld

Ez a könyv minden kérdésre válaszol, amit feltettél sörivás előtt, közben vagy után

Mark Dredge Sör mesterkurzusa az erjesztett ital karakterjegyeinek felismerése terén segít magabiztosságot szerezni, és abban is a segítségünkre siet, hogy megértsük, hogy kerültek oda.

...
Zöld

Csányi Vilmos: Biológiailag meg lehetne hosszabbítani az életet, de nem biztos, hogy érdemes

Csányi Vilmos és Barát József Jövőpánik Beszélgetések a lehetséges határairól című kötetében a jövő bizonytalanságairól beszélget tudományos igénnyel, így szóba kerül robotosítás, a közösségek átalakulása, szülőség és szerelem, de a biológiai határaink is.

A hét könyve
Kritika
Andrei Dósa megírta a Dekameron spangliparázstól izzó spinoffját
...
Zöld

Ürge-Vorsatz Diána: Tévút, ahogy a nagy cégek áttolják a felelősséget a fogyasztókra / Mi van, ha megmentjük a világot?

A Bookline Zöld ehavi adásában Frank Schätzing Mi van, ha megmentjük a világot? című könyve apropóján beszélget Litkai Gergely Ürge-Vorsatz Diána asztrofizikussal, a környezettudomány doktorával.

Hírek
...
Beleolvasó

Szöllősi Mátyás szerint Roderik Six világa lágy, nedves, szürke purgatórium

...
Nagy

John Scalzi alázatával és a jövőbe mutató hüvelykujjal nyitott az idei Könyvfesztivál

...
Gyerekirodalom

Hétlábú paripák és jó boszorkányok bújnak elő Zalka Csenge Virág mesekönyvéből

...
Hírek

Margó Könyvek néven indít könyvsorozatot a Margó Irodalmi Fesztivál és a Helikon Kiadó

...
Hírek

Meghalt Szirtes András

...
Hírek

Egy vesszőhiba miatt ugorhat a Líra 12 milliós büntetése

...
Hírek

Murakami idén is az irodalmi Nobel legnagyobb esélyese a fogadóirodáknál

...
Gyerekirodalom

Mesés böngészők, varázslatos népmesék, kalandos történetek - Tíz gyerekkönyv a Könyvfesztivál kínálatából

...
Hírek

Elhunyt a Dumbledore professzort alakító Sir Michael Gambon