Igenis jótékony hatása van a sci-fi-nek

Igenis jótékony hatása van a sci-fi-nek

A sci-fi és fantasy-irodalom olvasásának bár egyesek szerint semmi haszna, ám valójában ezek a könyvek rengeteget segíthetnek a fiataloknak a stressz és a szorongás csökkentésében, ami járványhelyzet idején nem egy utolsó szempont. A The Conversation nevű site-on megjelent cikk szerint bár vannak, akik nem taksálják valami sokra a műfaj irodalmi értékét, ám kutatások szerint minden irodalmi műfaj javítja a kritikai gondolkodást és fokozza az érzelmi intelligenciát a fiatal olvasók körében.

Könyves Magazin | 2020. május 14. |

Régebben létezett egy szülői szemlélet, ami csak azokat a könyveket tartotta jónak, amelyek egyfajta erkölcsi iránytűként szolgáltak. Ez vezetetett aztán oda, hogy időről időre be akarnak tiltani olyan könyveket, amelyek a tiltakozók szerint nem ütik meg ezt a mércét. Amerikában például a Huckleberry Finn volt az első könyv, amely feketelistára került, mivel a cenzorlelkű felnőttek szerint rossz példát mutatott azzal, hogy a szereplői káromkodtak, dohányoztak és megszöktek otthonról. A huszadik században aztán ismét össztűz alá került a könyv a rasszista „nigger” szó használata miatt, amely ma már hallatlan sértésnek számít az USA-ban, és csak N-szóként (N-word) emlegetik. A kérdés viszont mindig az, hogy a könyvek – legyen szó akár magasirodalomról vagy bármi másról – hogyan látják el oktatási funkciójukat (van-e nekik egyáltalán ilyen), hiszen ez a magja annak a vitának, amely azt hivatott eldönteni, hogy mit is olvasson a gyerek.

Ebből a szempontból a sci-fi eleve hendikeppel indul, olvasóit ugyanis olyan kockáknak szokták lefesteni, akik képtelenek megbirkózni a valósággal. A cikkíró szerint viszont ezt leginkább azok képzelik, akik nem tudják, miféle változásokon ment keresztül a műfaj az elmúlt évtizedekben. Ráadásul ideje leszámolni azokkal a sztereotípiákkal is, melyek szerint a sci-fi ügyet sem vet a valódi emberi dilemmákra, holott éppen ellenkezőleg: a szokatlan nézőpontú történetek éppen, hogy segíthetnek a valóság feldolgozásában.

A sci-fi és fantasy irodalomnak nem feladata, hogy a valóság tükörképét nyújtsák ahhoz, hogy súlyos szociális és politikai témákat érintő történeteket kínáljanak. Számtalan olyan regényt fel lehetne sorolni a Harry Pottertől kezdve Az éhezők viadaláig, ahol a fiatal szereplőknek nagyon súlyos társadalmi, gazdasági vagy politikai jellegű kihívásokkal kell szembenézniük, ám az a tény, hogy az egész cselekmény egy nem szokványos, hétköznapi térben és/vagy időben játszódik, lehetőséget ad egyfajta kritikai távolságtartásra. Ez a távolság pedig lehetővé teszi, hogy a fiatal olvasók megbirkózzanak az eset komplexitásával, és a képzeletük segítségével saját megoldási stratégiát vázolhassanak fel. A cikkíró éppen ezért arra biztat minden fiatal olvasót, hogy olvasson sci-fit és fantasyt, hiszen az olvasás közben kialakult kritikai gondolkodás nagyban fokozza azt a rugalmasságot és kreativitást, amely egy, a mostanihoz hasonló járványhelyzetben különösen jól jöhet.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Marc-Uwe Kling: A QualityLand a jelenről szól, csak sci-finek álcázza magát

Marc-Uwe Kling csavart néhányat a bevett sci-fi toposzokon a QualityLandben, továbbtekerte a most zajló folyamatokat, és felnagyította a számunkra még nem annyira evidens következményeket is. A stand-upos íróval a Facebookról, a mesterséges intelligencia jövőjéről és a világháló végéről beszélgettünk.

...
Kritika

Géphuszárok, testcsere meg transzhumánok - egy kötetben a sci-fi legjobbjai

...
Beleolvasó

Karin Tidbeck szürreális történetei világszerte meghódították a sci-fi rajongókat

A hét könyve
Kritika
Grecsó Krisztián családtörténetében háborúk dúlnak a szabadságért
...
Nagy

A Mozgókép 2024 legjobb könyve: a film akkor is forog, ha nácik diktálnak és táborokból hozzák a statisztákat

Daniel Kehlmann regénye megmutatja, hogy egy totalitárius rendszerben mit jelent művésznek lenni akkor is, ha arra kényszerítik az embert, amit nem akar.

Hírek
...
Hírek

Rossz olvasási módszer miatt perlik a szülők az iskolát

...
Hírek

Simon Márton: Ez a város egy elhagyott pornóforgatókönyv (videó!)

...
Hírek

Láng Zsolt Mészöly Miklós-díjat kap

...
Promóció

Könyvek, melyek segíthetnek kellő motivációt adni a testmozgáshoz

...
Hírek

„Rémes diák voltam" – árulta el Murakami a díszdoktorrá avatásán

...
Promóció

Hogyan válasszunk tökéletes mesekönyvet?