Betiltott Könyvek Hete: mindent betiltottak már szinte, ami jó

.konyvesblog. | 2012. október 01. |

Immáron harmincadik alkalommal rendezik meg az Egyesült Államokban a Betiltott Könyvek Hetét, amely idén szeptember 30-tól október 6-ig tart. A kezdeményezés célja, hogy felhívja a figyelmet az információhoz való szabad és nyílt hozzáférésre, és „az olvasás szabadságát ünnepelje”.

Az amerikai könyvtárszövetség (ALA) honlapja készített egy toplistát a huszadik században betiltott könyvekről. Ez hemzseg a ma már klasszikusnak tekintett művektől, így a felsorolásban megtalálható A nagy Gatsby F. Scott Fitzgeraldtól éppúgy, mint az 1984 és az Állatfarm George Orwelltől, Hemingway és Vonnegut több regénye, Tolkientől A Gyűrűk ura vagy A 22-es csapdája Joseph Hellertől.

A tilalom indoklása általában mindig ugyanarra vezethető vissza. A döntéshozók ugyanis rendszerint a szexuális tartalom, a vulgáris nyelvezet, vagy a „túlzott erőszak” ábrázolása miatt döntöttek úgy, hogy az adott iskolában vagy könyvtárban nem lesz elérhető valamely könyv.

John Steinbeck Egerek és emberek című regényét például több helyen is azért tették feketelistára, mert abban az író többször is „hiába vette szájára Isten nevét”, Ken Kesey Száll a kakukk fészkére című művét pedig pornográfnak bélyegezték, amely tele van „bizarr erőszakról és kínzásról” szóló leírásokkal.

Persze a közelmúltban publikált könyvek sem úszták meg, hiszen különböző okok miatt néhány helyen betiltották az Alkonyat- és a Harry Potter-sorozatot, és a bestseller-listákat az utóbbi hetekben-hónapokban uraló könyvek közül is többet, például Az éhezők viadalát vagy A szürke ötven árnyalatát is.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél