Japán iskolásoknak ajánlják Rubik Ernő könyvét

Rubik Ernő A mi kockánk című könyve néhány hónappal ezelőtt jelent meg Japánban, és egyből beválogatták a középiskolásoknak leginkább ajánlott nyári olvasmányok közé.

ro | 2022. augusztus 24. |
Rubik Ernő
A mi kockánk
Open Books, 2021, 201 oldal
-

Már 17 nyelvre lefordították Rubik Ernő A mi kockánk című kötetét. Rubik Ernő a hazai bemutatón annak idején azt mondta, hogy a könyv a non-fictionön belül érdekes műfaji keverék, mert az életrajzi elemek mellett alapvetően egy alkotás- és gondolkodástörténetet mutat meg. Rubik számára az volt a probléma az írás során, hogyan ne mesélje el az életét vagy a kocka történetét: “A történész nincs benne a csatákban, ő a csatákról ír”. Rubik Ernő 2020-ban online becsatlakozott a Margó programjába is, erről ITT írtunk, IDE kattintva pedig végighallgathatjátok az egész beszélgetést.

A kötet iránt már a megjelenése után sok külföldi kiadó érdeklődött, és több nagy lap is beszámolt a megjelenésről (ezekről ITT írtunk). Japánban idén tavasszal jelent meg a Kobunsha Kiadónál A mi kockánk, az Országos Iskolai Könyvtári Tanács pedig kiválasztotta az idei nyár ajánlott olvasmányai közé, és azonnal be is szereztek több ezer példányt a kötetből, hogy valamennyi japán középiskola könyvtárában helyet kapjon a kötet. Az Open Books kiadó közleménye szerint a tokiói bemutatón a könyv mellett bemutatták a Casio G-Shock limitált szériás Rubik-órát is, ami a kuriózumokhoz szokott szigetországbeli közönség számára is meghatározó élmény volt.

A japán jogok eladása hosszú aukciót követően dőlt el alig két évvel ezelőtt, Rubik Ernő hatalmas helyi népszerűsége miatt ugyanis sok kiadó versenyzett a jogokért. Épp akkor ünnepelték a Rubik-kocka japán megjelenésének 40. évfordulóját, az alkalomra nyíló kiállításon pedig Takamado hercegnő jelenlétében mutatták be a kocka tiszteletére készült műalkotásokat. Szintén az évfordulóra jelent meg Japánban a világ legkisebb működő Rubik-kockája, amely körülbelül 2 grammos és minden oldala 9,9 milliméter hosszú.

Az Egyesült Királyságban a kötet kiadója, a Weidenfeld & Nicholson a nagy sikerre való tekintettel, egy évvel a megjelenést követően, 2022 tavaszán puhatáblás kiadásban is piacra dobta a könyvet. Az angol kiadó gondozásában jelent meg először hangoskönyvben. Többek között a Zsivány egyesből, vagy a Netflix Sex Education című sorozatából ismert színész, Alistair Petrie olvassa fel a kötetet.
Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Rubik Ernő könyvének jogait már 16 ország kiadói vették meg

Jelen állás szerint már összesen 16 országban fog megjelenni Rubik Ernő A mi kockánk című kötete. A briteknél már hangoskönyvként is megjelent.

...
Podcast

Rubik Ernő: A kudarc mutatja meg a dolgok valódi természetét

A mi kockánk című kötet a feltaláló elbeszélése kreativitásról, feltalálásról, dizájnról. A Margón hasznos és tanulságos kudarcokról, scifiről és saját gyerekkoráról is mesélt.

...
Hírek

Egy kanadai játékgyár 15 milliárd forintért veszi meg a Rubik-kockát

Több mint 15 milliárd forintért vette meg a Rubik-kocka tulajdonjogait birtokló céget egy kanadai játékgyár. Rubik Ernő, akinek  A mi kockánk címmel idén ősszel a világ számos országában egyidejűleg jelent meg könyve, azt nyilatkozta, izgatott az üzlettel kapcsolatban.

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

A déli gótika mesterének novellái inspirálták Bruce Springsteen legsötétebb lemezét

Május elején jelent meg Warren Zanes Deliver Me from Nowhere című kötete, amely Bruce Springsteen tán legkülönlegesebb, és leginkább kedvelt lemezén, az 1982-es Nebraskán hallható dalok mögött felsejlő személyes motívumokat, és művészi hatásokat tekinti át.

...
Szórakozás

Jordan? Pipa! – Az alfakosaras, a tárgyalóasztal meg a munkaalkoholista fehér férfiak

Az Air – Harc a legendáért arra a pávatáncra fókuszál, amely 1984-ben zajlott a Jordan család és egy ambiciózus sportszergyártó vállalat vezetői között. Hozzáolvastuk a pár éve magyar nyelven is elérhető Michael Jordan-monográfia vonatkozó részeit.

...
Nagy

Cseh Tamás és Bereményi Géza dalai olyan korhű helyzetjelentések, melyek jelentőségével maguk sem voltak tisztában

Hétfőn este nyílt meg a Cseh Tamás életművéről szóló kiállítás a Petőfi Irodalmi Múzeumban. A zeneszerző-énekes idén januárban ünnepelte volna nyolcvanadik születésnapját; a tárlat megidézi emlékét, az archív felvételek pedig visszarepítenek a hetvenes évekbe.

A hét könyve
Kritika
Csak a dzsungel van Závada Péter új verseskötetében
...
Nagy

A Dreherek sikertörténetét csak az államosítás tudta megakasztani

A Dreher bejáratott márkanév Magyarországon, a mögötte meghúzódó család- és cégtörténet pedig legalább annyira színes, szerteágazó és fordulatokkal teli, mint az elmúlt durván kétszáz év magyar történelme. Iglódi Csaba első regénye, a Dreher-szimfónia négy tételben meséli el az egymást követő generációk felemelkedését.

Hírek
...
Zöld

A 19. századi dán festők a sörfőzés maradékát használhatták vásznaik alapozására

...
Hírek

Lefagyasztják az olaszországi áradások miatt elázott régi könyveket

...
Hírek

Floridai alsó tagozatosok már nem olvashatják Amanda Gorman versét, a Fehér Ház tiltakozik

...
Könyvtavasz

Mesés versek ringatják álomba a gyerekeket

...
Nagy

Földi Andrea: Az AI segíthet az illusztrálásban, de a kreativitás egy megfoghatatlan és végletekig emberi tulajdonság

...
Hírek

Ők kapták idén a ferencvárosi József Attila Irodalmi Támogatást!

...
Hírek

A Biblia soha nem látott, 1500 éves részletét találták meg

...
Szórakozás

Ismét film készült Amerika egyik legtöbbet kifogásolt kedvencéből

...
Szórakozás

Máté Gábor, Sátántangó, Süsü és Friss Hús [PROGRAMAJÁNLÓ]