Regényíró, esszéista, forgatókönyvíró, alkalmi színész, kulturális ikon, a kortárs amerikai irodalom fenegyereke – és pedofil? A tavaly elhunyt Gore Vidal rokonai legalábbis most ezt állítják az íróról.
Gore Vidal tavaly hunyt el, de személye még mindig elég sok hullámot vet, holott ő maga már életében is sok vihart kavart. Ahogy azt tavaly mi is megírtuk, Vidal előszeretettel szólogatott be kora hírességeinek. Norman Mailerrel például legendásan rossz volt a kapcsolata: előbbi állítólag egyszer lefejelte Gore Vidalt, miután az a hírhedt gyilkoshoz, Charles Mansonhoz hasonlította őt.
Minden idők egyik leghírhedtebb tévévitája is Vidal nevéhez köthető. A hatvanas években egy tévéműsorban kriptonácinak nevezte William F. Buckley konzervatív publicistát, mire az azzal fenyegette meg, hogy ha nem hagyja abba, akkor beveri „az istenverte pofáját”.
Az író állítólag azonban rettegett attól, hogy Buckley-nek bizonyítékai vannak arra, hogy ő, mármint Vidal, fiatalkorú fiúkkal szexelt – legalábbis ezt állítja most a New York Times-nak Gore Vidal unokaöccse, Burr Steers, aki érvei között sorakoztatta fel azt is, hogy nagybátyja sok időt töltött Bangkokban, és hogy fura nézeteket vallott a katolikus papok által elkövetett szexuális visszaélésekről (ennek lényege, hogy a visszaélések áldozatai voltak a csábítók).
Buckley-nak állítólag tényleg volt egy Vidalról szóló dossziéja, ám miután a publicista meghalt, fia, Christopher (aki nem kívánt a NYTimes-nak nyilatkozni) egy megkönnyebbült sóhaj kíséretében a kukába dobta azt. A lapnak mindenesetre Gore Vidal név nélkül nyilatkozó barátai azt mondták, nem hiszik, hogy Vidal fiatal fiúkkal szexelt volna.
A teljes történethez tartozik ugyanakkor, hogy Gore Vidal végrendeletében semmit sem hagyott rokonaira (így féltestvérére, Nina Straight-re és unokaöccsére, Burr Steersre sem), és 37 millió dollár összértékű vagyonát a Harvardra hagyta. Nina Straight azonban a bíróság előtt támadta meg a végrendeletet, azt állítva, hogy féltestvére nem volt szellemi képességeinek teljesen a birtokában, amikor a halála előtt egy évvel módosította a dokumentumot.
(Forrás: NYTimes)