Novellákat lök ki magából egy automata a londoni metrón

.konyvesblog. | 2019. április 03. |

A városi terekben lépten-nyomon irodalomba botlik, aki nyitott szemmel jár – a megállókban novellákat olvashatunk, de ha épp elfogy az olvasnivalónk, akár könyvet is vehetünk az itt-ott elhelyezett automatákból. A kettőt ötvözte az a novella-automata, melyet Londonban először a Canary Wharf metróállomásnál helyeztek üzembe.

A működése nagyon egyszerű: a gép egyetlen gombnyomásra egy 3-5 perc alatt elolvasható novellát lök ki magából, mégpedig teljesen ingyen, így egy rövidebb utazás alatt is egy klassz irodalmi élménnyel lehetünk gazdagabbak. Hasonló novella-automaták működnek már Franciaországban (egy francia vállalkozás gyártja amúgy a gépeket), Hongkongban és az Egyesült Államokban is – Amerikában például annyira megtetszett az ötlet Francis Ford Coppolának, hogy befektetett a cégbe, és a San Franciscó-i éttermében is felállíttatott egy automatát.

A londoni tömegközlekedők olyan szerzők műveit olvashatják majd, mint Virginia Woolf, Lewis Carroll és Charles Dickens, az első olvasnivalót viszont Anthony Horowitz szállította, aki egy szuperrövid krimit írt kimondottan erre a célra. A szervezők azt mondták, hogy azért is döntöttek az automaták felállítása mellett, mert egy friss kutatás szerint a britek 36 százaléka tavaly időhiány miatt nem olvasott végig egyetlen könyvet sem.

Forrás: Guardian

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.