Murakami Haruki nyomában

.konyvesblog. | 2013. április 29. |

Lebilincselő szürreál, dzsessz, dzsessz és még több dzsessz, na, meg beszélő macskák. Murakami világát megfogni és befogni szinte lehetetlen, kultusza az egekbe tör, hazájában és szerte a világon (elég csak a legutóbbi könyve körüli hisztériára és a megjelenést követő azonnali sikerre gondolni). A BBC-nél azonban néhány éve gondoltak egyet, és Rupert Edwards rendező vezényletével kamerával eredtek a japán sikerszerző nyomába: felkeresték a Murakami-regények ikonikus helyszíneit, mikrofonvégre kapták a rajongókat és az író fordítóit, a riportok között pedig még Murakami-szövegeket is hallhatunk (angolul). A dokumentumfilm nagyjából 50 perces, és szabadon elérhető az interneten, most pedig nálunk is megtekinthetitek.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket.