Petőfi és Jókai barátsága drámaian ért véget

Petőfi és Jókai barátsága drámaian ért véget

Milbacher Róbert legújabb kötetében, a Legendahatásban (olvass bele ITT) irodalomtörténeti érdekességeket oszt meg a XIX. század első felének szerzőiről, emellett olyan megcsontosodott állításokat jár körbe, amelyeket mára a tudomány megcáfolt. Az irodalomtörténész most egy friss videóban Petőfi és Jókai barátságának végéről árult el szaftos részleteket.

fk | 2021. december 08. |

A videóban Milbacher Róbert arról beszél, hogy a magyar irodalomban vannak nagy irodalmi barátságok, főleg az Arany-Petőfi barátságot tartjuk számon, pedig a Jókai-Petőfi barátság legalább ilyen érdekes volt.

MILBACHER RÓBERT
Legendahántás - 50+1 tévhit a magyar irodalomban
Magvető, 2021, 286 oldal
-

Beszélt a barátság megszakadásának okairól: úgy fogalmazott, hogy a Jókai-Petőfi barátság végét tulajdonképpen a Laborfalvi Róza-szerelem okozta, ugyanis Petőfi mindenestül visszautasította a kapcsolatot. Milbacher szerint Petőfi nem szerette Laborfalvi Rózát már segédszínész korában sem, és amikor megtudta, hogy Jókai és Laborfalvi között szerelmi viszony szövődött, mindenképpen megpróbálta megakadályozni. Állítólag az eljegyzési vacsorán, ahová meghívták, botrányt csinált és tiltakozott a házasság ellen. Írt egy levelet Jókai nővérének is, hogy jöjjön fel Komáromból és segítsen. Végül ő is és Jókai édesanyja is feljött, hogy megpróbálják lebeszélni az esküvőről az írót. „A legenda szerint úgy kell menekülniük Laborfalvi lakásából és majd Rákospalotán fognak összeházasodni nagy titokban."

A videóból kiderül még, hogy mi volt ennek a sztorinak a legsötétebb része,  hogy mi lett mindezek után a barátsággal, és milyen formában állt bosszút Jókai.  

Hírlevél feliratkozás

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Orosz kém volt-e Petőfi - 50+1 magyar irodalmi tévhitet tisztáz Milbacher Róbert

A Legendahántás olyan, a magyar irodalommal kapcsolatos népszerű tévhitekkel és kérdésekkel foglalkozik, mint hogy vajon elszavalta-e Petőfi a Nemzeti dalt 1848. március 15-én? Honnan származik az Arany Jánosnak tulajdonított mondás, hogy „gondolta a fene”? Tényleg nadrágban járt Szendrey Júlia?

...

Milbacher Róbert leleplezi a magyar irodalom tévhiteit

A Szűz Mária jegyese és a Léleknyavalyák szerzője az online oktatási mozgalomhoz csatlakozva a 19. századi magyar irodalom legendáiról oszt meg érdekességeket. 

...

Mi volt a magyar irodalom legbunkóbb beszólása?

Vajon elszavalta-e Petőfi a Nemzeti dalt 1848. március 15-én? Honnan származik az Arany Jánosnak tulajdonított mondás, hogy „gondolta a fene”? A Margó-díjas irodalomtörténész, Milbacher Róbert új könyvének célja népszerűsíteni az irodalomtörténeti szakma megállapításait, legújabb eredményeit egy-egy rejtélyen keresztül. Olvass bele!

SZÓRAKOZÁS
...

Ettől a hollywoodi színésznőtől azért váltak el, mert túl sokat olvasott

Mennyi pontosan a túl sok olvasás?

...

Ősszel jön a Stephen King-regény, amit eddig soha nem filmesítettek meg

A könyvnek és a megfilmesítésének a története is legalább olyan fordulatos, mint a regény. 

...

Idén is lesz magyar film a Cannes-i fesztiválon: felújították A napfény ízét

Ezúttal Szabó István A napfény íze című filmjét nézheti meg a nagyközönség.

Kiemeltek
...

Csányi Vilmos 90: „Egész életében kíváncsi volt, mégse öregedett meg hamar”

A 90 éves Csányi Vilmost, világhírű etológust köszöntötték barátai, kollégái, egykori tanítványai.

...

Christoph Ransmayr: Ez a könyv vitt közel az élethez, aminek már azt hittem, vége

Chritoph Ransmayr a vendége volt az idei PesText Fesztiválnak, ahol Földényi F. Lászlóval és Adamik Lajossal beszélgetett.

...

Nádasdy Ádám: A melegeknél fontosabb problémái is vannak Magyarországnak

Nádasdy Ádám mesélt nekünk angliai élményeiről, a Covid-időszakról, de szó esett politikáról is.