Egy New York-i professzor arra jutott, hogy az elmúlt 40 évben nyugaton a férfiak spermiumszáma a felére csökkent. Az endokrin rendszer hormontemelő képességét ugyanis csökkenthetik a levegőben lévő ftalátok, amelyek mindenütt, a csomagolóanyagoktól kezdve az élelmiszereken, ruhákon át a múszaki cikkekig megtalálhatók, és lassú párolgással szabadulnak fel. Mértéke a professzor kutatásai alapján összefüggést mutat az újszülőtt fiúk péniszének méretével is.
A meddőség a disztópiáknak is visszatérő motívuma. Margaret Atwood világhírú regényében, A Szolgálólány meséjében a nők többsége a környezetszennyezés miatt válik meddővé, aki viszont termékeny marad, azt átnevelő táborokba gyűjtik, és arra nevelik, hogy egy feladatuk legyen: megszülni az uralkodóosztály gyerekeit.
Robert Merle disztópiájában halálos, de kizárólag a nemzőképes férfiakat fenyegető járvány söpör végig a világon. A betegség nagyon gyorsan terjed, a férfiak egy része pedig inkább a kasztrációt választja, hogy életben maradhasson. A nőknek fokozatosan át kell venniük a vezetést az élet minden területén, hogy pótolják a férfiak hiányát.