A Lady Chatterley szeretője hosszú évekig tiltólistán volt, de már a sokadik adaptáció készül belőle

A Lady Chatterley szeretője hosszú évekig tiltólistán volt, de már a sokadik adaptáció készül belőle

ro | 2022. november 06. |
D.H. Lawrence
Lady Chatterley szeretője
Ford.: Falvay Mihály, Athenaeum, 2022, 467 oldal
-

December elején debütál a Netflixen a Lady Chatterley szeretője új feldolgozása, amelynek már meg is érkezett az előzetese. D.H. Lawrence regénye annak idején óriási botrtányt váltott ki, ezért először csak külföldön jelenhetett meg (1928-ban Olaszországban, 1929-ben pedig Franciaországban). Hivatalosan 1960-ig nem jelenhetett meg Nagy-Britanniában. Akkoriban egy nagy port kavart pert indítottak az obszcénnak tartott kötet, pontosabban a kiadója, a Penguin Books ellen. A kiadás ellenzői kifogásolták például, hogy a történet nyíltan ábrázolja a szexualitást és vulgárisnak tekintett szavakat használ (például a fuck-ot).

A regény cselekménye röviden annyi, hogy egy fiatal, házas nő, Connie Chatterley, akit az új adaptációban Emma Corrin játszik, szenvedélyes viszonyba kezd a birtok vadőrével, Oliver Mellorsszal (Jack O’Connell alakítja). A felszabadult szexualitás mellett a regény fontos motívuma még az osztálykülönbség (hiszen egy munkásosztálybeli férfi és egy arisztokrata nő között jön létre kapcsolat).

Az 1960-as per végül a kiadó felmentésével zárult, a regény Nagy-Britanniában is megjelenhetett, és a Penguin egy hónapon belül kétmillió példányt értékesített belőle - és még az a nyomda is, amely eleinte elutasította a kiadót, meggondolta magát, így viszonylag gyorsan és nagy számban újra tudták nyomni a könyvet. Pár éve amúgy kalapács alá került az a példány, amelyet az 1960-as per bírája használt (bónuszként az árverési tétel részét képezte az a damaszttáska is, amelyet a bíró felesége varrt, hogy a férje a szemérmetlennek tartott könyvet abban vigye a bíróságra). A per előtt egyébként a feleség is elolvasta a regényt, és a férje számára bejelölte és kigyűjtötte a nyíltan szexuálisan részeket. Az esetről bővebben itt írtunk:

Elárverezik a Lady Chatterley szeretőjének legfontosabb példányát
Elárverezik a Lady Chatterley szeretőjének legfontosabb példányát
Tovább olvasok

Kapcsolódó cikkek
...
Szórakozás

Nyugaton a helyzet változatlan - Remarque háborúellenessége nem is lehetne aktuálisabb

A megjelenését követően közel száz év kellett, hogy a németek feldolgozzák az egyik legnagyobb bestsellerüknek számító Erich Maria Remarque-regényt. A végeredmény egy látványos, naturális film lett, de nem emiatt fogunk rá emlékezni.

...
Szórakozás

Karafiáth Orsolya: Simán belefér, hogy dalszövegíróként az árnyékban maradok

Karafiáth Orsolya szeret helyzetbe hozni másokat. Életművét át- meg átszövik a médium-, illetve műnemváltások, és izgalmas projektek keretében alakulnak dallá a sorai. Az íróként, költőként, fordítóként és publicistaként is aktív szerzőt ezúttal a megzenésített szövegeiről kérdeztük.

...
Szórakozás

Henry Cavill Vaják-rajongása lehet az ok, amiért otthagyja a sorozatot

A Vaják harmadik évada 2023-ban érkezik - még Cavill-lel.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Esther Perel: A modern magány felfalja az életünket

Mi az a mesterséges intimitás, és milyen hatással van az életünkre? Esther Perel belga-amerikai pszichoterapeuta tartotta az idei Brain Bar záró előadását.

...
Zöld

Ez a könyv minden kérdésre válaszol, amit feltettél sörivás előtt, közben vagy után

Mark Dredge Sör mesterkurzusa az erjesztett ital karakterjegyeinek felismerése terén segít magabiztosságot szerezni, és abban is a segítségünkre siet, hogy megértsük, hogy kerültek oda.

...
Zöld

Csányi Vilmos: Biológiailag meg lehetne hosszabbítani az életet, de nem biztos, hogy érdemes

Csányi Vilmos és Barát József Jövőpánik Beszélgetések a lehetséges határairól című kötetében a jövő bizonytalanságairól beszélget tudományos igénnyel, így szóba kerül robotosítás, a közösségek átalakulása, szülőség és szerelem, de a biológiai határaink is.

A hét könyve
Kritika
Andrei Dósa megírta a Dekameron spangliparázstól izzó spinoffját
...
Nagy

John Scalzi: Miért akarna bármi az emberhez hasonlóvá válni?

Miért vesz valaki templomot magának? Segít-e az alkotói válságban a zenélés? Hogyan reagálnának az emberek, ha tényleg megjelenne az igazi mesterséges intelligencia? John Scalzival, a Könyvfesztivál díszvendégével beszélgettünk. Interjú.

Olvass!
...
Beleolvasó

És te mit tennél, ha éjszaka beállítana hozzád a bátyád egy zsák pénzzel és egy hullával?

A családomban mindenki gyilkos Agatha Christie és Arthur Conan Doyle találkozása a Tőrbe ejtve-filmekkel és A csütörtöki nyomozóklubbal. Ördögien csavaros történet, ami a klasszikus krimik szabályrendszerét tiszteletben tartva nyújt valami felejthetetlenül újat. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Roderik Six hátborzongató történetet írt az emberi alkalmazkodókészségről

A Helikon Margó Könyvek sorozatában megjelent Özönvíz egy ökológiai katasztrófa küszöbén játszódik és a kíméletlen túlélési kényszerről mesél. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Ughy Szabina novelláiból kiderül, hogy milyen áron válhat láthatóvá egy nő

Milyen árat kell fizetni egy nőnek, hogy szépnek, egészségesnek tűnjön? Ughy Szabina elbeszéléseiben a nők számára az önmagukra ismerés, testük és szellemük újrafelfedezése alapélmény. Olvass bele!

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

Lídiák és megtöltésre váró üres kötetek – A Véletlenül írtam egy könyvet forgatásán jártunk

Magyarok készítenek filmet a holland sikerkönyvből, amely egyszerre szól az írás csodájáról és a gyász intenzív feldolgozásáról. A Véletlenül írtam egy könyvet budapesti forgatásán jártunk, ahol kiderült, mire vágyott egész életében Zsurzs Kati, és mit tanult az írásról a rendező Lakos Nóra.

...
Szórakozás

A kamaszkor-bestseller, ami inspirálta a Barbie-mozit, és a Kenergia legfontosabb kötete

Egy lovakról szóló album, egy eladási listákat vezető nonfiction és egy cameokötet. Utánajártunk a Margot Robbie és Ryan Gosling főszereplésével készült Greta Gerwig-opusz könyves vonatkozásainak.

...
Nagy

Oppenheimernek két szerelme volt, az atombombával megváltoztatta a történelem menetét

Christopher Nolan egy közel három évtizeden át íródó, hétszáz oldalnál is hosszabb életrajzi kötet felhasználásával készítette el Oppenheimer című háromórás, friss moziját. A film világpremierjének napján bemutatjuk a forgatókönyvhez felhasznált biográfiát.