Újabb budapesti köztereket neveznének el nőkről

ro | 2023. február 27. |

Budapesten még mindig kevés köztér viseli nők nevét - tavaly írtunk róla, hogy a fővárosban a valós vagy fiktív személyekről elnevezett utcák és közterek mindössze 10 százaléka viseli nő nevét. A második kerületben egy korábbi döntés szerint öt közterületet nevezte el nőkről (így lett például Szabó Magda sétány vagy Solt Ottilia tér), most pedig újabb korzót, közt, parkot neveznének el nőkről.

"Március 8-ához, a nőnaphoz közeledve továbbra is azt szeretnénk, ha ezen az arányon változtatnánk és a kerületben további - eddig névtelen közterületet - neveznénk el olyan nőkről, akikre joggal vagyunk büszkék" - olvasható a kerület honlapján. Ahogy két éve, úgy idén is a városlakók javaslatát várja az önkormányzat: "Most is számítunk kerületünk közösségének javaslataira annak érdekében, hogy négy eddig névtelen közterület a továbbiakban példamutató munkásságú nők nevét viselhesse". A javaslatokat március 4-ig várják ITT.

Az elmúlt években, ha lassú ütemben is, de megindult némi változás, így más kerületekben is neveztek már el közteret nőkről, Polcz Alaine-ről például egy parkot a tizenkettedik kerületben, Janikovszky Éváról pedig ugyancsak egy parkot a hetedik kerületben.

Janikovszky Éváról neveztek el parkot Erzsébetvárosban

Janikovszky Éva, Kossuth-díjas és József Attila-díjas írónőről nevezte el a Dob utca 37. telken kialakított parkot Erzsébetváros képviselőtestülete szerdán megtartott ülésén – olvasható a kerület honlapján.

Tovább olvasok

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Szabó Magdáról, Psota Irénről, Komlós Juciról neveztek el közterületet Budapesten

Módosítani akartak a férfi és női utcanevek arányán a fővárosban.

...

Kevés nő kap tényirodalmi díjat, ezért egy egészen újat hoztak létre

Sajnos nem nálunk, hanem az Egyesült Királyságban. A cél, hogy az ismeretterjesztő művek női szerzőire jobban ráirányítsák a reflektorfényt.

...

Tóth Kinga elnyerte a Pompidou Központ irodalmi díját

 Idén Tóth Kingát is jelölték a Pompidou Központ kísérletező költészetet elismerő irodalmi díjára. A hétvégén ki is hirdették a nyerteseket, és a magyar költőnek ítélték a Bernhard Heidsieck-díjat.

KÖNYVHÉT
...

Maffia, instavilág és a brüsszeli bagett az Üveghattyúban – Beszélgetés Durica Katarinával / Flair #9

A Könyvhétnek vége, de a FLAIR podcastnak nincs: hallgassátok meg beszélgetésünket Durica Katarinával! 

...

A fiktív falu hóhérja – Vajna Ádám hollywoodi klisék nélkül mesél a középkorról / Flair #10

A Könyvhétnek vége, de a FLAIR podcast pörög tovább: hallgassátok meg beszélgetésünket Vajna Ádám költővel!

...

„A Könyvhét olyan, mint a falusi búcsú” – a Magvető Kiadó estjén jártunk

3528 oldalnyi friss megjelenést mutatott be a Magvető. Ott voltunk.

...

Az olvasók megmentik a világot / Flair #8

Bezárt a Vigadó tér 18-as standja: a Flair podcastsorozat úgy fejeződik be, hogy a következő hetekben az előre felvett részekkel folytatódik. Hallgassátok meg a záróepizódot!

...

Űrverseny és hatalom a Kádár-korban / Flair #7

A 70-es évek űrversenyébe helyezett történet egy csillagász morális dilemmáin mutatja be az egyén és a hatalom viszonyát. 

...

Magány, szorongás és a „mindent kipróbálni” frusztrációja – Adorjáni Panna első regényéről / Flair #11

Mihez kezd egy generáció, ha a szülőktől örökölt értékeket nem érzik magukénak? Hallgasd a Flairt!

Kiemeltek
...

Sosem volt még ennyire vicces a halál – Vajna Ádám regényéről

Milyenek voltak egy hóhér hétköznapjai? Vajna Ádám Ami valójában Fancsikán történt című regénye a hét könyve.

...

David Szalay: A főhősöm éppen olyan rejtélyes, mint bármelyik igazi ember

Miért lényeges, hogy a főhős mit és hol ebédel? És tud-e a szerző pszichológiai kórképet festeni a szűkszavú Istvánról?

...

Szabó T. Anna: A legbátrabb a pályakezdő, aki leírja az első sort

Bemutatjuk a Mastercard – Alkotótárs ösztöndíj 2026-os zsűrijét: Szabó T. Anna beszél alkotásról, magányról és bátorságról.

A hét könyve
Kritika
Sosem volt még ennyire vicces a halál – Vajna Ádám regényéről
„A Könyvhét olyan, mint a falusi búcsú” – a Magvető Kiadó estjén jártunk

„A Könyvhét olyan, mint a falusi búcsú” – a Magvető Kiadó estjén jártunk

3528 oldalnyi friss megjelenést mutatott be a Magvető. Ott voltunk.

Hírek
...

A Heated Rivalry sztárja újabb adaptációban tűnik fel

...

Egy indián vámpír bosszút keres – Nebula-díjas regény érkezik magyarul!

...

Színdarab készül Fehér Renátó első regényéből

...

Ízek, borok, bosszú – érkezik a francia François-Henri Désérable új regénye!

...

Ez a szereplő kimaradt a Harry Potter-filmekből, de a sorozatban végre feltűnik

...

Erdélyben is bemutatjuk az exkluzív Krasznahorkai-kiadványunkat