Könyvesblokk: A gyémántkereskedőtől a dopaminkorszakig

A friss Könyvesblokkban ezúttal Maurice Leblanc híres krimijének új fordítását, a mai kor függőségeit felfedő kötetet és egy angliai dada különös történetét ajánljuk. 

fk | 2022. június 27. |

-

Maurice Leblanc: Arséne Lupin – A 813-as szám rejtélye

Maurice Leblanc
Arséne Lupin - A 813-as szám rejtélye
Ford.: Till Katalin, Gabo, 2022, 440 oldal
Maurice Leblanc: Arséne Lupin - A 813-as szám rejtélye könyv

Milyen célból érkezett Rudolf Kesselbach, a multimilliomos gyémántkereskedő Párizsba? Miért akarta előkeríteni Pierre Leducöt, a főváros alvilágának egyik figuráját? Mit jelent a gyémántkereskedő egyik dobozán szereplő 813-as szám? Többek között ezekre a kérdésekre kell választ találnia a rendőrségnek és Arsene Lupinnek, miután Kesselbachot kirabolva, holtan találják hotelszobájában, mellette a híres úri betörő névjegykártyájával. Minden jel arra utal, hogy Lupin a tettes, pedig egy titokzatos, feketébe öltözött alak is járja a főváros utcáit. Maurice Leblanc híres krimije most új, teljes fordításban jelent meg.

Anna Lembke: Dopaminkorszak

Anna Lembke
Dopaminkorszak
Ford.: Bujdosó István, Libri, 2022, 272 oldal
Anna Lembke: Dopaminkorszak könyv

Anna Lembke pszichiáter könyve az élvezetről és a fájdalomról szól, illetve leginkább a kettő közti szoros kapcsolatról. Ma a bőség korszakát éljük: nem kell aggódnunk a túlélés miatt, hiszen van bőven élelmünk, gyógyszerünk. Ráadásul a szórakozás különböző formái - például videojátékok, online szex, vásárlás, szerencsejáték formájában - szinte korlátlanul elérhetők. A telefonunkon, a Facebookon, az Instagramon keresztül folyamatosan kapcsolatban vagyunk a külvilággal, az élvezettel kecsegtető mindennapi ingerek sora végtelen, így aztán könnyen a kényszeres túlfogyasztás áldozataivá válhatunk. A Dopaminkorszakban a szerző bemutatja a legújabb tudományos magyarázatokat arra, miért vezet fájdalomhoz, hogy fáradhatatlanul hajszoljuk az élvezeteket.

Stacey Halls: Mrs. England

Stacey Halls
Mrs. England
Ford. Somogyi Ágnes, 21. század, 2022, 350 oldal
Stacey Halls: Mrs. England könyv

1904-ben, Yorkshire megyében Ruby Mayt, a frissen végzett dadát felveszik Charles és Lilian England négy gyermeke mellé. Ruby reméli, hogy ez az a kiugrási lehetőség, amelyre mindig is várt, ugyanis Englandék befolyásos gyártulajdonos dinasztiából származnak, jelentős vagyonnal rendelkeznek. De az új dada számára, amint megszokja az élet rendjét az eldugott Hardcastle House-ban, világossá válik, hogy a titokzatos és szépséges Mrs. Englanddel valami nincs rendjén. A zárkózott és visszahúzódó Lilian csekély érdeklődést mutat gyermekei és elragadó férje iránt. Bár a barátságos, élénk Charles örömmel fogadja a dadát a családban, Rubyt egy sor különös esemény arra kényszeríti, hogy kérdőjelezzen meg mindent, amit addig tudni vélt. A cselédek által kiközösített, és magát egyre kényelmetlenebbül érző dadának szembe kell néznie a démonaival, megelőzendő, hogy a történelem megismételje magát.

Hírlevél feliratkozás
Kapcsolódó cikkek
...
Gyerekirodalom

Könyvesblokk: A TikTok-sikertől a görög istennőkig

A Könyvesblokkba mindig a legújabb megjelenések közül válogatunk, és ezúttal a friss ifjúsági kötetek közül hoztunk hármat.

...
Hírek

Könyvesblokk: A boszorkányos vikingmitológiától az újabb Trianon-legendákig

Az e heti Könyvesblokkban John Updike magyarul eddig meg nem jelent regényét, Genevieve Gornichec boszorkányszívét és Abloczy Balázs Trianon-legendáknak utánajáró kötetét ajálnjuk.

...
Hírek

Könyvesblokk: Hszi Csin-ping, Tüdős Klára és a jövőjelző Z generáció

Heti könyvajánlónkba tényirodalmi tematikájú kötetek közül válogattunk: Kína elnökéről, Tüdős Klára embermentő divattervezőről és néprajzkutatóról, valamint arról, hogyan jelzik előre a Z generáció szokásai a jövőnk alakulását.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket. 

A hét könyve
Kritika
Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt
...
Podcast

Ezt senki nem mondta – Oltai Kata: Úristen, örökre itt lesz

Új podcastunk címe Ezt senki nem mondta!, a meghívott írókkal Ott Anna beszélget a gyereknevelés és az alkotás kapcsolatáról. A negyedik rész vendége Oltai Kata.

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Kitakarja a politikus a szépírót? Elővettük Csurka István drámáit [Csurka 90]

Csurka István ma lenne 90 éves, így arra voltunk kíváncsiak, mit lehet tudni a drámáiról. Mik a fő témái, és milyenek a hősei? Felfedezhető-e bennük a későbbi politikus? Milyen út vezetett a bemutatásukig? És vajon aktuálisak-e még? 

...
Kritika

Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt

Tahir Hamut Izgil ujgur költő és filmes a családjával együtt 2017-ben sikeresen elmenekült Kínából a tömeges letartóztatások elől. Memoárjában bemutatja, hogyan számol fel a totalitárius állam egy kultúrát és egy népet. A Ha értem jönnek éjjel a hét könyve.

...
Nagy

„halálomat türelmesen begombolom” – ma lenne 70 éves Sziveri János

Kifejezetten rövid élet jutott neki, ma ünnepelné hetvenedik születésnapját, de már 34 éve halott. Sziveri János vajdasági születésű költőre emlékezünk.

...
Kritika

Hogyan lesz egy anyából kiapadt, halálszagú folyó?

Az Anyám, a folyó című olasz regény lírai hangon előadott, töredékekből építkező történetének egy anya-lánya kapcsolat az alapja: a negyvenes éveiben járó lány az emlékezetét, így identitását is egyre inkább elveszítő anyjának meséli el – mintegy a felejtés ellen dolgozva – családjuk szerteágazó históriáját.

...
Nagy

Márquez regénye a végakarata ellenére jelent meg – Kafka, Nabokov is hasonlóan járt

Gabriel García Márquez posztumusz kisregényének megjelenése hatalmas irodalmi szenzáció, de van egy kis üröm az örömben, hiszen nem titok, az író meg akarta semmisíteni utolsó írását. 

...
Kritika

Jon Fosse a banalitáson át talál utat a természetfelettihez

A Nobel-díjas norvég szerző egymásba írja a hófödte tájat és a koromsötét éjszakát, egymásba játszatja hősét és annak környezetét. A Fehérség az egzakttól a transzcendens felé vezet, így egyszerre szolgál a kivonulás és a bevezetés könyveként.

Gyerekirodalom
...
Gyerekirodalom

Orczy Mimi ezúttal Párizsban nyomoz egy eltűnt műkincs után – Olvass bele!

Folytatódik Ruff Orsolya kalandregénye, melyben a tűzrőlpattant báró Orczy Miminek egy francia bűntényt és eltűnést kell felderítenie.

...
Gyerekirodalom

Elhunyt a Babar könyvek szerzője

Laurent de Brunhoff festő és mesemondó, aki Babarról, az elefántkirályról szóló képeskönyvsorozattal lett híres, 98 éves volt.

...
Gyerekirodalom

10 nyuszis mesekönyv húsvétra és azon túl

Az édes tapsifülesek kiskorú rajongóinak és szüleiknek élő nyuszi helyett inkább gyönyörű gyerekkönyveket ajánlunk.