Nézegess a karanténban réges-régi képeket!

A karanténidőszakban sokkal nagyobb figyelem irányul az online archívumokra, amelyekben igazi kincsekre lehet bukkanni. Például az első olyan fotóalbumra, amely valaha kereskedelmi forgalomba került.

.konyves. | 2020. március 27. |

1844-ben jelent meg először a fotográfia igazi úttörőjének számító Henry Fox Talbot könyve, a The Pencil of Nature (amelyet A természet irónjának is fordíthatnánk). Ez volt az első kereskedelmi forgalomba került fotóalbum, amelyet most bárki végiglapozhat a Project Gutenbergnek köszönhetően.

A könyv eredetileg hat részben jelent meg 1844 és 1846 között, és Talbot ekkor ismertette meg a világot az általa fejlesztett kalotípiákkal. Portréjában a Mai Manó Ház Blog a következőket írja róla: „1840-ben jött arra rá, hogy nem kell megvárnia, míg a kép láthatóvá válik. Ekkor találta meg a fotópapír érzékenységének fokozására a leghatékonyabb kémiai anyagot; a galluszsavat. A negatívok kontaktmásolásával, napfény alkalmazásával ezüstklorid papírra készítette lenyomatait. Ezeket a ragyogóan továbbfejlesztett negatívokat kalotípiáknak nevezte, ami görögül „gyönyörű képeket” jelent. Később ugyanezt már egy új névvel talbotípiáknak jelölte a beszámolóiban. (…) Találmánya azért is korszakalkotó mert ő a felfedezője a korszerű fotográfiát megalapozó negatív-pozitív eljárásnak.” A korabeli technológiáról bővebben még ezen az oldalon olvashattok.

A könyve mindenesetre azért volt korszakos jelentőségű, mert így ország-világ előtt bizonyítani tudta, mire képes ezzel a technikával. Képei között látható csendélet éppúgy, mint városi fotó. Habár Talbot több részt is szeretett volna publikálni, de pénzügyileg a fotóalbum óriási bukásnak számított, így le kellett tennie a folytatásról. Habár ez volt az első fotókkal illusztrált kötet, amely kereskedelmi forgalomba került, valójában egy évvel megelőzte egy tudományos célokkal készült kiadvány, mégpedig a botanikus Anna Atkins 1843-ban megjelent kötete, a Photographs of British Algae: Cyanotype Impressions, amely a brit moszatvilágba vezette be az érdeklődőket.

Forrás: PetaPixel

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Kati első külföldi útja - Maradj otthon #5

A karanténban 6-8000 családi fotót kezdett rendszerezni fotósunk, Valuska Gábor, aki nagymamája első külföldi útjáról rakott össze nagyképes anyagot.

...
Nagy

Hat elkapott pillanat - Nézzetek bele Szabó Magda fotóalbumába!

...
Nagy

Mutatunk öt fotót Nádas Péter és Aranyossi Magda családi albumából!

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

...
Nagy

Grecsó Krisztián: Nem az igazságot, hanem a megértést keresem

Az Apám üzent egyszerre identitás-, család- és aparegény. Grecsó Krisztián kötetbemutatóján jártunk.

Szerzőink

...
Szabolcsi Alexander

A magyar állam adta el Radnóti Miklóst - 10 alig ismert részlet a költő halálához

...
Könyves Magazin

Szentesi Éva: Mindig találok egy családot, ahol befogadnak [Podcast]

...
Szabolcsi Alexander

Edith Eva Eger a testen keresztül meséli el a holokauszt borzalmait