A portál beszámolója szerint a könyvtárak már egy ideje készülnek az újranyitásra, ugyanakkor az még nem tisztázott, hogy milyen formában indulhatnak újra. A Magyar Könyvtárosok Egyesülete készített egy szakmai ajánlást. A dokumentumban négy fázisra bontják az újranyitást, és csak az utolsó körben javasolják a helyben használatot.
A Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár kész forgatókönyvvel várja az nyitást. Fodor Péter főigazgató arról beszélt az Indexnek, hogy első körben csak a központi könyvtár és a 14 legnagyobb könyvtár nyit majd ki. Csökkentett nyitvatartással először csak az alapszolgáltatásokat látják el, azaz az olvasók visszavihetik a kikölcsönzött könyveket, és át tudják venni az előre megrendelt dokumentumokat. A könyvtár azt várja, hogy így pár héten belül visszakerülnek a kikölcsönzött könyvek, jelenleg ugyanis 231 457 kötet van kint, összesen 63 688 olvasónál. A visszavitt könyveket aztán 72 órán keresztül karanténba zárják, mielőtt bárki más hozzányúlna. A könyvtár dolgozói már február óta kesztyűben, maszkban dolgoznak, és az újranyitás után az olvasók számára is kötelező lesz maszkot viselni. Fodor Péter azt is elmondta, hogy lesz két olyan délelőtti sáv egy héten, amikor csak a 65 évnél idősebbek látogathatják a könyvtárakat.
Szintén a fokozatos, monitorozott újraindítást szorgalmazza az Országos Széchényi Könyvtár. Bárki számára elérhető összeállítást készítettek a hazai és külföldi könyvtárak gyakorlatairól, és ezeket a tapasztalatokat felhasználva fognak megnyitni, amikor lehetséges lesz. Pár szolgáltatásuk már a napokban elindult, de továbbra se lehet személyesen látogatni az OSZK-t. A Szabó Ervin könyvtárhoz hasonlóan ők is azt tervezik, hogy idén elmarad a nyári szünet a kényszerű tavaszi zárvatartás miatt.
Ahogy azt a cikkben is írják, a könyvtárak azonnali bezárását március 16-an rendelte el a kormány. Az intézkedés szükségszerű volt, ugyanakkor gazdaságilag megterhelte a könyvtákat, hiszen elmaradtak az olvasói befizetések és az épületek kiadása után járó bérleti díjak is. A legtöbb helyen leltározásra, az adatbázis fejlesztésére használták ezt az időszakot, de sok könyvtár tett közzé digitális tartalmakat is a járvány alatt.