Everything is Tubercolosis címmel írt könyvet John Green amerikai író, a nagysikerű Csillagainkban a hiba és a Papírvárosok szerzője, ami március 18-án jelent meg Amerikában. Új non-fiction kötetében a tüdőbetegség történelméről és ma is tartó hatásáról ír emberi történeteken keresztül.
A szerzőtől ez nem idegen, korábbi regényei is a betegség tematikája köré szerveződtek, ilyen volt a mentális betegséget bemutató Teknősők végtelen sora, vagy a rákot feldolgozó Csillagainkban a hiba, amiből nagysikerű film is készült. Utóbbi még az Amazon legtöbbet eladott könyvei listájára is felkerült, egész szép helyre.
A young-adult szerzőként elhíresült Green főleg azért választotta ezt a témát, mert a tuberkulózis egy ma is igen jelentős betegség, az egyészségügyi világszervezet adatai szerint 2023-ban 8 milliónál is több embert fertőzött meg, ami az eddigi mért legnagyobb szám. Több áldozata volt 2023-ban, mint a HIV-fertősének.
A betegség elleni küzdelem közös érdek
A szerző még januárban egy videót is megosztott az Instagram-oldalán, amiben arra hívja fel a figyelmet, hogy a betegség nem a múlté, hanem jelenleg is több ezren fertőzöttek, és szerinte igenis érdemes komolyan vennünk a helyzetet.
View this post on Instagram
A kötet minden oldalról igyekszik körbejárni a témát. A történelmi és tudományos tényeken túl bemutatja, hogy milyen társadalmi és gazdasági tényezők segítették a betegség terjedését, milyen hatással volt a történelemre vagy éppen a divatra, sőt még a tuberkulózis idealizálására is rámutat: ugyanis többször is párhuzamba hozza a betegséget a költőiséggel.
Sőt, egy március 21-ei posztban arról is beszélt, hogy igazából a tuberkulózis miatt jöttek létre a cowboy-kalapok. Ez is mutatja, hogy Green nemcsak a száraz adatokkal akarja felhívni a figyelmet a betegségre, hanem közben érdekes történeteket is akar mesélni.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Magyar fordításról még egyelőre nincs hír.
(AP News)
Kép: Wikipedia