Három könyv, amelyek női szemszögből mutatják be Homérosz klasszikusait

Három könyv, amelyek női szemszögből mutatják be Homérosz klasszikusait

Pat Barker, Madeline Miller és Natalie Haynes is új megvilágításba helyezték Homérosz klasszikusait és női szemszögből ábrázolták az Íliász és az Odüsszeia eseményeit. 

Simon Eszter | 2021. augusztus 26. |

Megjelent a Booker-díjas író, Pat Barker legújabb regénye, a The Women of Troy, amelyben korábbi könyvéhez, a The Silence of the Girlshöz hasonlóan ismét merész és feminista módon helyezi új megvilágításba az Íliászt. Az író 1995-ben a The Ghost Road című kötetével nyerte el a Booker-díjat, amely a Felépülés-trilógiájának harmadik része. A sorozatban az első világháború témáját dolgozta fel, így az írónak nem újdonság a történelmi események új megvilágításba helyezése.

Barker korábban 2018-ban The Silence of the Girls címen megjelent regényében Briszéisz szemszögéből mutatta be az Íliász eseményeit. Briszéisz Münész király feleségeként Lürnésszoszban élt, ám a trójai háborúban Akhilleusz lerohanta a várost, megölte Münészt, a király feleségét pedig foglyul ejtette és magával vitte.  A szerző a cselekmény helyszínén és idején nem változtatott, a könyvet olvasva mégis egy új köntösbe öltöztetett Íliásszal találkozik az olvasó.

Barker abból a szempontból ragaszkodott az eredeti homéroszi szöveghez, hogy nem lágyított a történet brutalitásán, de a főhősöket emberfeletti erejüktől megfosztva ábrázolta, sőt a hangsúlyt a nőkkel szembeni erőszakos viselkedésre helyezte és fontos 21. századi problémákra világított rá.

Madeline Miller
Akhilleusz dala
Ford.: Szigeti Judit, General Press, 2021, 392 oldal
Madeline Miller: Akhilleusz dala

A klasszikus irodalmat feldolgozó írók között szerepel Madeline Miller is, akinek idén jelent meg az Akhilleusz dala című regényének puhatáblás kiadása a General Pressnél. A történet Akhilleusz és Patroklosz kapcsolatát mutatja be, akik gyerekkoruktól kezdve elválaszthatatlan barátok, sőt különös vonzalom alakul ki közöttük. A könyvben Akhilleusz útját kísérhetjük végig a trójai háborúban, de hangsúlyos hangot kap Briszéisz és Akhilleusz anyja, Thetisz is.

Miller tíz éven keresztül dolgozott a regényen, amellyel 2012-ben elnyerte az Egyesült Királyság egyik legrangosabb irodalmi elismerését, a Women’s Prize for Fiction-díjat, amelyet minden évben a legkiválóbb angol nyelven publikáló női szerző kap. Tavasszal írtunk róla, hogy a 2012-ben megjelent könyvre a TikToknak köszönhetően hirtelen olyannyira megnőtt a kereslet, hogy hetente tízezer példányt adtak el belőle.

MADELINE MILLER
Kirké
Ford: Frei-Kovács Judit, General Press, 2019, 422 oldal
Madeline Miller: Kirké

Az író a Homérosz Odüsszeiájából ismert Kirké életét is feldolgozta, a regény 2019-ben jelent meg. A történet a Héliosz és Perszéisz gyermekeként született Kirké életét mutatja be, aki úgy tűnik, semmiféle különleges hatalommal nem rendelkezik. Később persze kiderül, hogy ez még sincs így, ugyanis Kirké felfedezi különleges tehetségét, amellyel képes szörnyeteggé változtatni riválisait. Zeusz emiatt fenyegetve érzi magát, így egy lakatlan szigetre száműzi a varázslót, aki a könyv során olyan mitológiai alakokkal is találkozik, mint Minótaurosz, Daidalosz és Médea. 

Szintén a trójai háború történetét dolgozza fel Natalie Haynes A Thousand Ships című regénye, amelyet 2020-ban jelöltek a Women’s Prize for Fiction-díjra. Az író Barkerhez hasonlóan a nők szemszögéből mesélte el a város pusztulásának történetét. 

Forrás: The Guardian

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Angolul is megjelenik Krasznahorkai László Homérosz-hommage-a

Idén novemberben angolul is megjelenik Krasznahorkai László 2019-es kötete, a Mindig Homérosznak- írta a HLO. A könyvet a New Directions adja ki John Batki fordításában

...

Lehet, hogy Homérosz eposzai száz évvel korábbiak, mint eddig hittük

Az eddig véltnél száz évvel korábban lehetett a homéroszi kor és az ókori görög művészet más korai korszakai egy új, radiokarbonos kormeghatározáson alapuló kutatás szerint. 

...

Tíz kortárs alternatíva a kötelező olvasmányokra

Gimnazista koromban nagy hatással volt rám, hogy az irodalomórán gyakran olvastunk a kötelezőkhöz kapcsolódó kortárs szövegeket, parafrázisokat. A módszert követve ebben az összeállításban tíz olyan mai könyvet ajánlok, ami felkeltheti az érdeklődést a kötelezők iránt, vagy csak egyszerűen jó kiegészítő olvasmány. 

Gyerekirodalom
...

Kutyaként egyszerűbb az élet? Olvass bele a Bridgerton sztárjának gyerekkönyvébe!

A Bridgerton családból ismert színész gyerekkönyvszerzőként is aktív. 

...

Stephen King újragondolja a világ egyik leghíresebb meséjét 

Nagyon meglepő Stephen King új könyve.

...

Segíthet a TikTok a gyerekek olvasási szokásainak megváltoztatásában?

Soha nem voltak még ilyen rosszak az angol olvasási statisztikák. 

...

A feminista író, akit a fasiszták el akartak törölni, Elena Ferrante pedig újra felfedezte

Alba de Céspedes a 20. századi olasz irodalom egyik kiemelkedő alakja: küzdött a fasizmus ellen, baloldali és feminista nézeteit írásaiban sem titkolta. Börtönbe zárták, bestseller könyvét betiltották, ma pedig talán népszerűbb, mint valaha – ez pedig részben Elena Ferrante érdeme.

Szerzőink

...
Szabolcsi Alexander

A 18. századi „olvasási járvány”, ami öngyilkosságokhoz vezetett

...
bs

A spiritualitás fogja megoldani az ökológiai válságot? – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel

...
Borbély Zsuzsa

Egy Jókai-regényben független nő nem lehet boldog

A hét könyve
Kritika
Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?
...

Jókai Mór 200: 6 érdekesség az íróról

Jókai Mór regényeit iskoláskorunk óta olvassuk, könyvei ott vannak minden családi könyvespolcon. Bár 200 éve született, írói hagyatékával ma is foglalkozunk.

Kiemeltek
...

Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?

A gyerekkorról nemcsak nosztalgikusan, hanem őszintén is lehet beszélni. Lana Bastašić Tejfogak című novelláskötete a hét könyve. 

...

„A halál nem fájhat ennyire” – Totth Benedek írása egy még el nem készült regényből

Olvasd el a részletet, ami a Könyves magazin nyomtatott különszámában jelent meg először.

...

Petőfi és Szendrey Júlia szerelme: miért választja egy finom úri kisasszony a szegény költőt?

Bizonyára sokan azt gondolják, hogy már mindent megírtak Petőfi Sándorról és Szendrey Júliáról, pedig Gyimesi Emese kötete teljesen más fényben mutatja meg ezt a kapcsolatot.