A kitüntetést olyanok kapják majd, akik Grétsy Lászlóhoz hasonlóan elkötelezettek a tudományos ismeretterjesztés ügye mellett.
Grétsy László 2024. januárjában hunyt el, az Anyanyelvi Kultúránkért Alapítvány most bejelentette, hogy díjat alapít a nyelvészprofesszor emlékére.
A kitüntetést mindent évben Grétsy László születésnapján, február 13-án adják át a kulturális, művészeti és tudományos ismeretterjesztő tevékenységével kiemelkedő személynek vagy személyeknek. A kitüntetés létrejöttét Blankó Miklós nyelvész, az alapítvány elnöke kezdeményezte.
Grétsy László szellemi öröksége
A nyelvészprofesszorról elnevezett díj
kuratóriumának elnöke Piros Ildikó
Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész, érdemes művész, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja, az MMA rendes tagja.
Kurátorai Fráter Zoltán irodalomtörténész, egyetemi docens, a Magyaróra folyóirat főszerkesztője; Grétsy Gabriella orvos, Grétsy László lánya; Klinghammer István Akadémiai-díjas térképészprofesszor, volt rektor, az MTA rendes tagja; Kósa Klára keramikus népművész, érdemes művész, a Népművészet Mestere, az MMA rendes tagja; Veszelszki Ágnes nyelvész, egyetemi docens, az NKE Nemeskürty István Tanárképző Karának dékánja; valamint Vladár Zsuzsa nyelvész, tanszékvezető egyetemi docens.
A díj kuratóriuma elkötelezett Grétsy László szellemi örökségének gondozása, valamint
az igényes anyanyelvi kultúra és ismeretterjesztés ügye mellett.
Grétsy ugyanis a a magyar nyelvművelés kiemelkedő alakja volt. Tudományos munkáján túl számos rádió-, majd televíziós műsorban, a széles közönség számára is érdekes és közérthető módon beszélt a magyar nyelv sajátosságairól.
Az első műsora 1960-ban indult, Családi félkör címmel, majd sorban következtek A nyelv világa, a Szójáték klub, a Szabálytalan nyelvtanóra, az Álljunk meg egy szóra! Vágó Istvánnal, a Gyöngyök, végül 2004-ig az Anyanyelvi szószóló.
Fotó: Anyanyelvi Kultúránkért Alapítvány