Pár hete írtunk arról, hogy az angliai és walesi könyvtárakban arra készülnek, hogy idén télen sok rászorulónak kell majd menedéket adniuk. A kialakuló megélhetési válságban a világ számos országában felértékelődik idén télen a közkönyvtárak szerepe: valószínű, hogy sok olyan embert kell majd befogadniuk napközben, akik nem tudják felfűteni az otthonaikat. Erről beszélt Fodor Péter, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár (FSZEK) főigazgatója is a 24.hu-nak adott interjújában, amelyben úgy fogalmazott, fontos a végsőkig nyitva tartani, mert egy közkönyvtár nemcsak kölcsönzésre való, de szociális feladatai is vannak, ami a válságos időkben még fontosabbá válik.
Az angliai és walesi könyvtárak arra készülnek, hogy idén télen sok rászorulónak kell majd segítséget nyújtaniuk. Az intézményekben menedéket adnak majd azoknak, akik a hideg elől szeretnének behúzódni valahova, és a késedelmi díjakat is el fogják engedni.
Tovább olvasokA főigazgató hangsúlyozta, ezt az évet még biztosan tudják kezelni kényszerbezárások nélkül. Spórolniuk azonban nekik is kell, ezért október 17-től az összes könyvtárukban 20 fokban maximalizálták a hőfokot, emellett egy új eljárásrendet is megszabtak a munkatársak számára, amelyben azt taglalják, miként kell takarékoskodni a villamos energiával, és hogyan lehet a fűtést optimalizálni. Fodor Péter arról is beszélt, hogy sok múlik majd azon, hogy milyen költségvetési feltételekkel vághatnak neki a következő évnek. Az elmúlt hetekben felállítottak B- és C-terveket is arra az esetre, ha jövőre már nem bizonyulnának elegendőnek a most bevezetett spórolási intézkedések. Van olyan forgatókönyv, ami szerint meghagynák a nyitva tartás heti óraszámát, de egy teljes órával előrébb hoznák a nyitást és a zárást, mérlegelik továbbá a szombati nyitva tartás elhagyását is. A legdrasztikusabb forgatókönyv szerint időszakos bezárásokkal is számolni kell.
A Jövő Könyvtár 2014 óta fogadja a felkért írók - köztük Atwood, Shafak és Knausgard - kéziratait, melyeket viszont csak száz év múlva fognak megjelentetni.
Tovább olvasokAzt azonban hangsúlyozta, hogy a közkönyvtáraknak szociális feladatai is vannak, így fontos, hogy ameddig csak tudnak, nyitva tarthassanak. „Nagyon sokan be fognak térni hozzánk azért, hogy ne kelljen otthon fűteni. Erre is felkészültünk, különben nem is nevezhetnénk magunkat kulturális közszolgáltató intézménynek. Hamarosan megkeresem a kerületi polgármestereket, hogy a kerületi szociális gondozókkal legyenek szakmailag segítségünkre, hogyan tudjuk legjobban kezelni az ilyen helyzeteket. Így hasznos, naprakész információkkal láthatjuk el az érintetteket, hogy hol lehet ebédet kapni a környéken, vagy merre vannak a nyilvános közfürdők, amit igénybe vehetnek. Szórványosan eddig is elláttunk ilyen feladatokat” – mondta, hozzátéve, hogy a jelenség a válság miatt most általánosabbá válhat.
A teljes interjú itt olvasható.