12 folyóirat kéri a támogatások folyósítását az NKA-tól

12 folyóirat kéri a támogatások folyósítását az NKA-tól

A megítélt támogatások mielőbbi folyósítását kéri a megszűnés szélére jutott, számos magyar irodalmi folyóirat a Nemzeti Kulturális Alaptól (NKA) – olvasható abban a nyílt levélben, amelyet a Magyar Írószövetség juttatott el az MTI-hez.

bs | 2026. május 05. |

A tizenkét folyóirat – a Jelenkor, a Bárka, az Olvasat, a Forrás, a Tiszatáj, az Új Forrás, az Eső, a Műút, az Irodalmi Magazin, a Magyar Napló, az Alföld és a Kortárs – képviselői nyílt levelükben arra kérik az NKA vezetőségét, hogy a megítélt támogatásokról szóló szerződéseket minden további késlekedés nélkül kösse meg a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő (NKTK), és ezek után a lehető leggyorsabban folyósítsák a támogatásokat.

A megszűnés szélére jutottak

Mint írják, a magyar irodalmi folyóiratok idén tavaszra végzetesen nehéz helyzetbe kerültek, a támogatás összértéke jelentősen csökkent, a szerződéskötés elmaradása pedig ellehetetleníti a folyamatos működést.

Miközben a hírek szerint az év végén a Nemzeti Kulturális Alap 17 milliárdot szórt szét, a magyar folyóiratok a megszűnés szélére jutottak” – hangsúlyozzák.

Az Anyanyelvi Kultúra Kollégiuma április 1-jén meghozta döntését az év elején beadott pályázatokról – emlékeztetnek a levélben, hozzátéve, hogy információik szerint ezt a döntést a még hivatalban lévő miniszter aláírta.

„Amennyiben ezek a támogatások a legrövidebb időn belül nem érkeznek meg, a folyóiratok jelentős részét a megszűnés fenyegeti” – írják. A folyóiratok vezetői szerint önmagában már az méltatlan, hogy a támogatásokat nem év elején folyósítja az NKA, minden további késlekedés pedig elfogadhatatlan.

Minderről Dragomán György író is posztolt Facebook-oldalán, a bejegyzés itt olvasható:

(MTI)

Fotók: A folyóiratok oldalai

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Kétnapos fesztivállal ünnepli az 5. szülinapját a Nincs Online Folyóirat

A fesztiválon filmvetítés, koncert, kiállítás és kerekasztal-beszélgetés is várja az érdeklődőket. 

...

Távozik a Színház folyóirat szerkesztősége

Pályázat keretében keresik az új csapatot.

...

Megmenekült és megújult a Hévíz folyóirat

A koronavírus-járvány miatt egyéves kihagyás után megújult formátumban és átalakult rovatrendszerrel jelent meg újból a Hévíz irodalmi folyóirat, amelyet a névadó fürdővárosban tegnap mutattak be.

Hírek
...

12 folyóirat kéri a támogatások folyósítását az NKA-tól

...

Változtak az Oscar-díj szabályai: korlátozták az AI-használatot!

...

Több hónappal elhalasztották a Netflix Narnia-feldolgozásának bemutatóját

...

Kedden köszöntik Krasznahorkai Lászlót a Magyar Tudományos Akadémián

...

Érkezik Emily Henry új könyve, amit Taylor Swift és Diana hercegnő ihletett

...

Hollywoodi film készül a Tótékból

...

Társadalmi tabu még, ha valaki szingli? És mennyire botrányos az Onlyfans? Kibeszélő!

...

Biró Zsombor Aurél: Jól színlelem az érzelmi nyitottságot // Alkotótárs podcast I.

...

„Ne várj 60 éves korodig, hogy szépnek lásd magad” – Puskás Ágotával a mentális egészség fontosságáról

Polc

Milyen egy magyar arisztokrata család hanyatlása egy fiatal svájci író szemével? - Nelio Biedermann sikerkönyvéről

...

Ha ezt olvasod, már késő, a remény helyett csak megtorlás maradt – Fehér Renátó regényéről

...

Száz év háború és béke: Terék Anna családregénye visszaadja a szavak súlyát

...

Lehetek-e idegen a saját életemben? – Krusovszky Dénes hősei a bizonytalan valósággal küzdenek

...