Már húszezer ingyenes könyv érhető el a Magyar Elektronikus Könyvtárban

Fűzfa Balázs szombathelyi professzor, irodalompedagógus Ottlik Gézáról szóló monográfiája lett a húszezredik kötet a Magyar Elektronikus Könyvtár (MEK) adatbázisában.

Könyves Magazin | 2020. április 28. |

Ottlik Géza

Fűzfa Balázs a Magyar Elektronikus Könyvtáron keresztül ajánlotta fel a nagyközönségnek 2008 és 2011 között megjelent, korszerű szemléletű gimnáziumi irodalomtankönyveit. Ezzel a "...Sem azé, aki fut...": Ottlik Géza Iskola a határon című regénye a hagyomány, a prózapoétika, a hipertextualitás és a recepció tükrében című monográfiája lett a húszezredik kötet a MEK adatbázisában.

A középiskolai tananyagként is ismert Ottlik-mű számára már ahhoz évtizedeknek kellett eltelnie, hogy az irodalomtudomány a 20. század egyik legjelentősebb magyar regényeként tekintsen rá, majd az irodalmárok ezt követően egymást erősítve, egyszersmind egymással vitázva formálták meg azt a körvonalazódó képet, ahogyan ma látjuk a művet. Erről is szól Fűzfa Balázs monográfiája.

Ezeken az oldalakon lehet ingyenesen könyveket letölteni - Könyves...

Egyre több olyan honlap létezik, ahonnan ingyenesen (és legálisan) lehet letölteni magyar nyelvű könyveket. Bár ezeket már most is sokan használják, a lehetőség még nem jutott el mindenkihez, ezért Kerekes Pál és Kiszl Péter, az ELTE információ- és könyvtártudományi tanszékeinek oktatói összegyűjtötték, hogy milyen fórumokon tudnak a magyarok szabadon könyvekhez hozzáférni.

A MEK könyvgyűjteménye az évek alatt kiegészült a digitális újságok gyűjteményével, az Elektronikus Periodika Archívum és Adatbázissal (EPA) is, amelyben múlt századi digitalizált újságok éppúgy megtalálhatók, mint a modern kulturális vagy szakirodalmi folyóiratok. Itt jelenleg 1175 periodikacímet találnak az érdeklődők, 117 ezer 400 számot és csaknem 650 ezer cikk teljes szövegét. A digitális képeknek létrehozták a Digitális Képarchívumot, ahol festők, grafikusok képei, valamint fotók és digitalizált kiadványok illusztrációi találhatók részletes adatokkal. A gyűjtemények nyilvánosan elérhetők, regisztráció sem szükséges a használatukhoz.

Tíz szuper könyv, amit ingyen el tudsz olvasni - Könyves magazin

Nemrég készítettünk egy összeállítást arról, hogy milyen magyar honlapokról lehet ingyenesen könyveket, cikkeket, kiadványokat letölteni. Most a MEK és a DIA oldalairól gyűjtöttünk össze nektek tíz szerintünk nagyon jó könyvet, ami online bárki számára hozzáférhető. 1. Szerb Antal: Utas és holdvilág Szerb Antal Utas és holdvilágát igazi kultusz övezi, rengetegen rajonganak érte.

A kerek sorszámú MEK-dokumentum mellett 2020. április 27-én a fent említett tankönyvek, valamint a szerzőnek egy 2005-ben közreadott szociográfiakötete képezik a MEK napi gyarapodását.

A MEK az Információs Infrastruktúra Fejlesztési Program támogatásával indult 1994-ben. Fő célkitűzése, hogy összegyűjtse a magyar vagy magyar vonatkozású, digitális formában létrejött vagy digitalizált, tudományos, kulturális és oktatási tartalmú, könyvjellegű, nyilvánosan szolgáltatható dokumentumokat. A kezdeményezést 1999-ben fogadta be az Országos Széchényi Könyvtár, ahol egy külön osztály is létrejött a működtetésére. Az elektronikus könyvtárba azóta is folyamatosan érkeznek digitalizált könyvek határon túli könyvtárakból, civil szervezetektől és magánszemélyektől.

(MTI)

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Újabb 1, 4 millió könyv lett ingyen elérhető

Létrejött a National Emergency Library, ahol a veszélyhelyzet végéig elképesztő mennyiségű könyv érhető el. Toni Morrison, Margaret Atwood, Harper Lee, Dan Brown, lehet válogatni.

...
Hírek

Tíz oldal, ahonnan angol nyelvű könyveket tölthetsz le ingyen

A koronavírus miatt elrendelt karantén idején az olvasás jelentősége még inkább megnőtt. Ezt felismerve az elmúlt napokban több író és kiadó is úgy döntött, hogy ingyenesen elérhetővé tesz bizonyos könyveket, emellett szabadon válogathatunk a magyar kötelezők között, a Scribden pedig az angolul tudók olyan szerzők művei között böngészhetnek, mint Atwood vagy Neil Gaiman.

...
Nagy

10+1 kötelező olvasmány, amit otthonról ingyen le tudsz tölteni

Online elérhető klasszikus könyveket ajánlunk a karantén idejére, nem csak iskolásoknak. 

Olvass!
...
Beleolvasó

Ezen az évfolyamtalálkozón minden titokra fény derül – Olvass bele Karen Swan bekuckózós karácsonyi regényébe!

Részlet a Karácsony gyertyafénynél című regényből.

...
Beleolvasó

Aranka legyen egy szerethető, megszánható Jutka néni – Gerőcs Péter esszéje a történetírásról

Hogyan legyen együttérző a szereplőivel, és maradjon következetes az olvasóval? Részlet Gerőcs Péter esszékötetéből.

...
Beleolvasó

„Nincs párkapcsolatom, és nem is akarok addig, amíg anyu él” – Olvass bele Bibók Bea Ellopott felnőttkor című kötetébe!

Bibók Bea újabb gondolatébresztő könyvvel jelentkezett.