Esterházy Péterről készült fotókat, dokumentumokat gyűjt az Evangélikus Országos Gyűjtemény

Esterházy Péterről készült fotókat, dokumentumokat gyűjt az Evangélikus Országos Gyűjtemény

Könyves Magazin | 2020. június 17. |

Esterházy Péterről készült fotókat, dokumentumokat gyűjt az Esterházy Péter és Gitta Könyvtárat kezelő Evangélikus Országos Gyűjtemény. A felhívás szerint várják a 2016-ban elhunyt Kossuth-díjas íróról - például dedikálások alkalmával - készült fényképeket, illetve a könyvbejegyzésekről, dedikációkról készült fotókat. Emellett küldhetők az Esterházy Péterrel való találkozásokról szóló, legfeljebb háromezer karakteres szöveges beszámolók is.

"Nekem minden családtörténet" - EP70 - Könyves magazin

"Az irodalomban minden lehetséges, csak nem lehet tudni, mi a minden." (A szavak csodálatos életéből) „A" „posztmodern" „világ" „minden" „szót" „idézőjelbe" „tesz" (Esti) "A jó könyv mindig jobb, mint a szerzője." (Az olvasó országa) "Kutya nehéz úgy hazudni, ha az ember nem ösmeri az igazságot."

A fényképeket, dokumentumokat az eogy@lutheran.hu címre várják, a gyűjtésnek határideje nincs, egy ember több fotót, dokumentumot is küldhet. A beérkezett anyagokat folyamatosan közzéteszik a gyűjtemény honlapján, nyomtatásban azonban csak a tulajdonos engedélyével közlik.

„Folytatom zárójelen kívül, mintha mi sem történt volna" - EP70 - Könyves magazin

Esterházy Péter ma, április 14-én lenne hetvenéves. A 2016-ban elhunyt íróról több cikkben is megemlékezünk: megmutattuk, milyen könyvekkel érdemes belevágni az életmű olvasásába, és összefoglaltuk, hogy miket nyilatkozott annak idején irodalomról, íróságról, családról. Most összeszedtük életének és pályájának legfontosabb állomásait is, és azt, hogy mindezek hogyan jelentek meg a könyveiben.

Zászkaliczky Zsuzsanna, a könyvtár egyik kurátora az MTI-nek elmondta: a virtuális gyűjtemény létrehozásának célja, hogy megörökítsék és hozzáférhetővé tegyék az író és olvasói személyes kapcsolatának dokumentumait.

Bizalmas viszonyban kell lenni a szavakkal - EP70 - Könyves magazin

Bár interjúkat szívesen olvasott, de Esterházy Péter saját bevallása szerint nem sok értelmét látta az interjú műfajának, még pontosabban annak, hogy ő maga interjút adjon. Mindez vicces módon az Alföld 1989/1. számában megjelent interjújából derült ki (a kérdező: Keresztury Tibor). „Vannak helyzetek, amikor beszélni kell ezen a módon is.

Az evangélikus egyház áprilisban jelentette be, hogy az Esterházy család nekik ajándékozta az író és felesége közös családi könyvtárát. A kurátor tájékoztatása szerint a 15 ezer kötetes gyűjtemény jelenleg az Északi Evangélikus Egyházkerület székházában van, ahol feldolgozzák. Ez a munka várhatóan másfél-két évig tart, ezt követően kerül a könyvtár a végleges helyére, az evangélikus egyház budapesti, Üllői úti székházba, ahol a kutatók és az olvasók is hozzáférhetnek majd. Zászkaliczky Zsuzsanna megjegyezte: a gyűjtemény folyamatosan bővül majd, igyekeznek összegyűjteni Esterházy Péter valamennyi eddig kiadott és a jövőben megjelenő, idegen nyelvre fordított műveit is.

(MTI)

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

A Magyarországi Evangélikus Egyházhoz került az Esterházy Péter és Gitta Könyvtár

Az Esterházy család a Magyarországi Evangélikus Egyháznak ajándékozta az Esterházy Péter és Gitta Könyvtárat, az erről szóló hírt Esterházy Péter 70. születésnapján jelentették be.

...

Miért nem kell félni Esterházy Pétertől? - Maradj otthon #24

A kísérlezetők számára utakat mutatunk az Esterházy-prózához, így kezdjük az emlékezést a 2016-ban elhunyt íróra, aki április 14-én töltené be a 70. életévét.

...

Esterházy szellemisége beépült a magyar irodalomba - Összekötve Dávid Annával

70 éves lenne Esterházy Péter. A nagyhatású író munkásságáról, hagyatékáról, jelentőségéről Dávid Annával, a Magvető Kiadó vezetőjével beszélgettünk.

...

A feminista író, akit a fasiszták el akartak törölni, Elena Ferrante pedig újra felfedezte

Alba de Céspedes a 20. századi olasz irodalom egyik kiemelkedő alakja: küzdött a fasizmus ellen, baloldali és feminista nézeteit írásaiban sem titkolta. Börtönbe zárták, bestseller könyvét betiltották, ma pedig talán népszerűbb, mint valaha – ez pedig részben Elena Ferrante érdeme.

Szerzőink

...
Szabolcsi Alexander

A 18. századi „olvasási járvány”, ami öngyilkosságokhoz vezetett

...
bs

A spiritualitás fogja megoldani az ökológiai válságot? – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel

...
Borbély Zsuzsa

Egy Jókai-regényben független nő nem lehet boldog

Hírek
...

Most már az Amazonon múlik, mikor várható az új James Bond

...

Stephen King visszatért a X-re, csak hogy beszóljon Trumpnak

...

Jókai 200: Olvasd el az író eddig kiadatlan verseit

...

Ez a kutatás nagyban megváltoztatja, amit a halakról gondoltunk + 3 könyv

...

Szex a könyvekben: Sally Rooney felfedi a titkait

...

Kevin Spacey A brutalista sztárját is zaklatta?