Ernest Shackelton ír származású brit Déli-sarkkutató négy alkalommal is kísérletezett a pólus meghódításával, de a célt csak 180 kilométerre közelítette meg. Mivel a terv nem sikerült, később azt találta ki, hogy a sark érintésével teljesen átszeli a kontinenst. Ez volt az úgynevezett birodalmi transzantarktiszi expedíció, amely 1914. augusztus 4-én indult útnak. A kitűzött célt végül nem érték el, mivel hajójukat, az Endurance-t körülzárta, majd összeroppantotta a feltorlódott jég, így a csapatnak el kellett hagynia a hajót. Hónapokig éltek a sodródó jégtáblákon, majd mentőcsónakokkal eljutottak az Elefánt-szigetre, ahol Shackleton öt társával ismét csónakba szállt, hogy az 1500 kilométeres távolságban lévő Déli-Georgia szigetről segítséget hozzon. 1916 augusztusában sikerült mindenkit épségben kimenteni a szigetről. Az akció miatt Shackletont a korabeli sajtó hősként ünnepelte. Az utazásról szóló élményeit Az Antarktisz szívében című könyvében írta meg.
Most az új-zélandi meteorológiai szolgálat személyzete talált rá néhány híres Antarktisz-expedíció hajónaplóinak sorozatára, miközben arra készültek, hogy átköltöztessék a wellingtoni épületet - adta hírül a The Guardian.
Az Aurora hajó 1916-17-es hajónaplójában feljegyezték azokat a körülményeket, amelyek Shackleton 1914-16-os Ross-szigetről induló, Antarktiszt átszelő expedíciója tagjainak megmentését jellemezték.
Rátaláltak a Scott kutatócsoportját szállító Terra Nova hajó 1910-es és 1911-es két hajónaplójára is, ez volt Scott második utazása a Déli-sark térségébe, amikor elsőként akarta elérni a Déli-sarkot. Roald Amundsen mögött másodikként érte el a Déli-sarkot, és a visszaúton életét vesztette a Ross-selfjégen.
Találtak még leltárjegyzékeket, valamint leveleket Douglas Mawson híres ausztrál geológustól, sarkkutatótól.
Amikor Kevin Aldernek, a meteorológiai szolgálat vezetőjének egy kollégája átadta a dokumentumokat és megkérdezte, hogy valami értékeset tartalmaznak-e, Alder elképedt a Terra Nova szavak láttán.
„Senki sem tudta, hogy léteznek ezek. Régóta feledésbe merültek, valószínűleg 50 éve ugyanazon a polcon voltak” - mondta Alder. A dokumentumok nemcsak az időjárási körülményeket és a hajó pozícióját jegyezték fe, de megfigyeléseket is a pingvinekről, orkákról, az Erebus vulkánról és a tengeri jég állapotáról. A feljegyzések nagyon jó állapotba maradtak fenn, mivel egy hűvös, sötét szobában hevertek. "Szinte semmit nem koptak, Elképesztő, mivel rúgi tintával írták lúdtollal" - tette hozzá Alder.
(MTI)