Dragomán György kétségbeesett leveleket kapott érettségiző diákoktól a ChatGPT miatt

Dragomán György a Facebookon posztolt a nyelvi modellek hiányosságairól, és arról, hogy miért sajnálja a ChatGPT-re hagyatkozó érettségizőket.

chk | 2025. június 19. |

Az író először arról posztolt a héten, hogy sajnálja azokat az érettségiző diákokat, akik a ChatGPT használatával íratták meg a kortárs tételeket, mert halandzsát tanulnak majd meg.

„Abban az esetben, ha a modellek nem ismerik a konkrét szöveget (ez kortárs tételeknél sokszor valószínű) ezt első körben nem fogják megmondani, hanem inkább halandzsáznak egyet” – írta Dragomán.

Több kétségbeesett levelet is kapott a saját novelláival kapcsolatban (Hangár, Húsleves). A diákok azt kérdezték, hogy miért nem fedik a valóságot a más diákok által kidolgozott tételek.

Az író szerint jól is lehet használni a nyelvi modelleket, de ehhez fontos lenne, hogy a diákok megtanulják ezeket megfelelően kezelni.

Az író az eredeti szövegek elolvasására buzdít 

„Az érettségi helyzet fokozódik” – kezdte újabb posztját az író. Megemlítette, hogy több idézőjelesen „kidolgozott” tételt küldtek neki, hogy ellenőrizze, jók-e.

„Én persze a radikális megoldások híveként, továbbra is az eredeti szöveg, vagyis (a neten is elérhető!) novellák elolvasására buzdítottam őket...

(Kezdem azt érezni, hogy az ellenőrizetlenül használ gpt-s szövegek lesznek a net és a nyelv mikróműanyagjai, mindent menthetetlenül be fognak szennyezni, ha nem vigyázunk...)”  

– jegyezte meg.

Nyitókép forrása: Magvető Facebook-oldala / Gulácsi Zsuzsanna / Click and Zoom Photo

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

„Akármekkora nagy ember lesz is belőlem, mindig az ő kicsifia maradok” – Dragomán az anyai szeretetről

Dragomán György gyönyörű poszttal köszöntötte az édesanyákat gyereknapon. 

...

Dragomán György szerint ez a titka annak, hogy az olvasás a mindennapjaink részévé váljon

Van saját tipped, ami lemaradt a listáról?

...

Margaret Atwoodot és Dragomán Györgyöt is egy tanár segítette, hogy higgyen magában

Néha egyetlen tanár vagy mentor támogatására van szükség, hogy hinni tudjunk magunkban.

2025 november 15.
Budapest Music Center
Mátyás utca 8.

Első alkalommal rendezi meg nonfiction könyvfesztiválját, a Futurothecát a Könyves Magazin. 2025. november 15-én a Budapest Music Centerben fellép a brit szám- és nyelvzseni Daniel Tammet, az időtudatos norvég geológus, Reidar Müller, a dán klímapszichológus, Solveig Roepstorff és a spanyol sztár agysebész, Jesús Martín-Fernández, Orvos-Tóth Noémi és Meskó Bertalan. Az olvasás segít megérteni összetettebb kérdéseket, problémákat vagy folyamatokat, amelyek a jövőnket alakítják. A Futurotheca – A jövő könyvtára olyan témákat, szerzőket és könyveket emel a fesztivál középpontjába, amelyek megismerésével olvasóként alakíthatjuk a jövőnket.

Program

Támogatók
SZÓRAKOZÁS
...

A Stranger Things univerzuma Nancy Wheeler-spin-off regénnyel bővül

A könyv a 4. és 5. évad között másfél év történetét meséli el. 

...

Nézd meg karácsonykor online a Hunyadit vagy 129 másik filmet!

130 kortárs és klasszikus magyar film látható ingyen öt héten át a Filmión

...

Mick Jagger: Remek könyveket olvasni az igazi kielégülés!

A Rolling Stones frontembere egész életében lelkes könyvmoly volt.

Hírek
...

Visky András Prima Primissima Díjat kapott

...

Érdemes igyekezned, ha Dan Brown új regényéből élfestett díszkiadást szeretnél

...

Reagált a magyar kiadó, amely az AI segítségével fordított le egy karácsonyi regényt

...

Kustos Júlia lett a Horváth Péter Irodalmi Ösztöndíj idei győztese

Lakner Zoltán: Fontos elfogadni, hogy van másféle álláspont is

Lakner Zoltán: Fontos elfogadni, hogy van másféle álláspont is

A politológus szerint minden kapcsolatnak és közösségnek az az alapja, hogy elfogadjuk, mindenki más nézőpontból szemléli a világot. 

Szerzőink

Tasi Annabella
Tasi Annabella

Zacher Gábor: Ha még egy félmaratont lefutok, akkor egy 24 órás szolgálat is menni fog

Kolozsi Orsolya
Kolozsi Orsolya

Milyen érzés idős nőként rádöbbenni arra, hogy semmit nem kezdtél az életeddel?

Olvass!
...

Hogyan született meg Aczél György ügyetlenségéből a Katona József Színház? Szacsvay László memoárjából ez is kiderül!

Szacsvay László őszinte és részletes memoárban meséli el az életét. Olvass bele!

...

Hogy lehet valaki öngyilkosjelöltből hős? Olvass bele a Halványan derengő holtak című regénybe!

Előfordul, hogy egy adott pillanatban egészen más döntést kell hozni, mint amire számítottunk.

...

Magyar színekben versenyző delfinekkel érkezik Ádám Gergő politikai szatírája – Olvass bele!

A víz alatti műanyag kapszulából induló brit és dán versenyzőnek esélye se volt. Olvass bele!