Daniel Radcliffe elárulta, hogyan érez most J.K. Rowlinggal kapcsolatban. A színész részben az írónak köszönheti a karrierjét, és sokáig jó viszonyt ápoltak, ez azonban az utóbbi években Rowling vitákat kiváltó megjegyzései miatt megromlott.
Radcliffe vs. Rowling
A The Atlantic hosszú portrécikket közölt Daniel Radcliffe-ről, mely nagy részben arról szól, hogyan kerülte ki a gyereksztárság csapdáit, hogyan dolgozta fel, amikor a dublőre egy baleset miatt nyaktól lefelé lebénult, és hogyan tudott túllépni a Harry Potter-univerzumon. Utóbbi miatt a lap természetesen rákérdezett arra is, hogy milyen most a színész kapcsolata Rowlinggal, és
miért érezte szükségét, hogy nyilvánosan elhatárolódjon Rowling transzellenes kijelentéseitől.
A dologhoz hozzátartozik, hogy Radcliffe 2009-ben kezdett el együttműködni a Trevor Project nevű nonprofit szervezettel, ami LMBTQ fiataloknak működtet öngyilkosság-megelőzési segélyvonalat, de más módon is foglalkoznak krízisintervencióval. Mint mondta, neki gyerekkorában természetes volt, hogy a szüleinek vannak meleg barátai, és amikor szembesült azzal, hogy milyen előítéletek uralkodnak a világban, segíteni akart, ha már a hírnevét használhatta valamire. Ráadásul a Harry Potter világával is érzett kapcsolatot, hiszen azokban a könyvekben sok olyan ember talált vigaszt, akiket elutasítottak, kirekesztettek, megbélyegeztek az életükben, vagy titkolniuk kellett valamit.
Rowling 2020-ban tett először olyan kijelentéseket, melyből az derült ki, nem hisz a transzneműségben, és a születési nem szerint határozza meg a transzneműeket, akkor is, ha már átestek a nemváltó procedúrán. Radcliffe ezután nyilatkozatot adott ki, melyben közölte: „a transznemű nők is teljes jogú nők, minden ezzel ellentétes állítás eltörli az identitásukat és a méltóságukat”. Erről most azt nyilatkozta, akkor már 12 éve dolgozott együtt a Trevor Projecttel, és gyávaságnak tartotta volna, ha nem szólal fel.
Másrészt szerette volna, ha a világ tudja, hogy J.K. Rowling nézeteivel nem ért mindenki együtt, akinek köze volt a Harry Potter franchise-hoz.
Rowling azóta számtalan alkalommal tett hasonló, transzfób kijelentéseket (például hogy a transz mozgalmak aláássák a biológiai nők védelmét), legutóbb pedig Skócia gyűlöletcselekmények elleni törvényén akadt ki.
Hálátlan kölykök?
A színész azt mondja, azóta nincs kapcsolata az íróval, akire Jóként hivatkozik. „Végső soron nagyon elszomorít az egész, mert ha visszanézek arra az emberre, akit megismertem, azokra az időkre, amikor találkoztunk, a könyvekre, amelyeket írt, és a világra, amelyet megteremtett, az számomra mind mélyen empatikus”– mondta Radcliffe a lapnak.
Mivel a Potter-filmek két másik főszereplője, Emma Watson és Rupert Grint is kiállt a transzneműek méltósága és jogai mellett, a bulvársajtó igyekezett őket szembeállítani Rowlinggal. Radcliffe szerint a sajtó egy idő után szerette volna őket hálátlan kölykökként beállítani, és ez jó alkalom volt rá. „Jó nekik, azt hiszem” – kommentálta. Tudja, hogy Jo nélkül nem ilyen lenne az élete és karrierje, mint most,
„de ez nem jelenti azt, hogy egész életedben másnak köszönheted azokat a dolgokat, amelyekben igazán hiszel”.
A The Atlantic szerette volna Rowlingot megszólaltatni a cikkhez, de visszautasította a felkérést.
Az interjút még azelőtt készítették, hogy Rowling áprilisban azt nyilatkozta, nem kér Radcliffe, Watson és Grint esetleges bocsánatkéréséből, és olyan hírességekként jellemezte őket, „akik egy olyan mozgalomhoz csatlakoztak, ami a nők nehezen kivívott jogainak csorbítására törekszik”. Utólag erre annyit mondott Radcliffe: „Továbbra is támogatni fogom az LMBTQ-emberek jogait, és többet nem kívánok ebben az ügyben nyilatkozni”.
Fotó: Michael Schwartz / danieljradcliffe.com