Tavaly nyáron a Petőfi Irodalmi Múzeumban kiállítás rendeztek a 100 éve elhunyt Csáth Gézáról, amelyen a polihisztor élettörténetét lehetett jobban megismerni, az ott látható fotói és naplórészletei által pedig bepillantást nyerhettünk az író szabadkai, palicsi és budapesti életébe is. A kiállítást a Margó Irodalmi Fesztiválon is be lehetett járni és több esemény, például egy előadás és egy városi séta is kapcsolódott hozzá, amelyeken sok részlet kiderült például Csáth nőügyeiről, bordélyházi látogatásairól, saját testéhez fűződő gondolatáról és addiktív viszonyairól.
Csáth Géza világa, ahogy még sosem láttuk - Könyves magazin
Fotó: Valuska Gábor A Petőfi Irodalmi Múzeum jelenlegi kiállítása Csáth Géza élettörténetét járja végig, az ott látható fotói és naplórészletei által pedig mi is bepillantást nyerhetünk az író szabadkai, palicsi és budapesti életébe.
A kiállításhoz és az évfordulóhoz kapcsolódva idén tavasszal a Budapesti Filharmóniai Társaság művészei egy koncerttel is szerettek volna megemlékezni Csáth Gézáról, a járványhelyzet miatt azonban erre nem volt lehetőség. Helyette született viszont egy dokumentumfilm, amelyből sok izgalmas részletet megtudhatunk Csáth zenei géniuszáról.
A dokumentumfilmben szó esik arról, hogy Csáth úgynevezett „hármas művész” volt, az irodalom, a zene és a festészet egyaránt érdekelte, de nem köteleződött el egyik művészeti ág iránt sem. Zenei tehetsége mindenesetre már gyerekkorában megmutatkozott. Az első hegedűjét nyolcéves korában kapta meg, és az ezt követő években fellépései is voltak, sőt, saját zenei kompozíciókat is alkotott. Igazi zenei csodagyereknek tartották. A Zeneakadémiára ennek ellenére nem vették fel, így nem lett hivatásos zenész, viszont a zene élete végéig fontos maradt számára és a szakma is befogadta őt. A dokumentumfilmből részletesebben is megismerhetjük, hogyan alakult a zenéhez való viszonya, láthatunk képeket a Csáth-kiállításból, valamint számos szövegrészletet hallhatunk Csáth zenével kapcsolatos feljegyzéseiből, zenei írásaiból, hangversenykritikáiból. De a film aláfestő zenéjére is érdemes odafigyelni: kéziratban fennmaradt Csáth kompozíciókat és egyéb, Csáth írásaiban említett, jelentős zeneműveket is hallhatunk.
5 Csáth-novella, amit el kell olvasnod! - Könyves magazin
Száz évvel ezelőtt ezen a napon halt meg Csáth Géza, aki a magyar irodalom történetének egyik legizgalmasabb figurája volt. Már egészen fiatal korában sejteni lehetett róla, hogy több területen is elképesztően tehetséges. Zenélt, festett, írt, és közben még az orvosi pálya is érdekelte.
A dokumentumfilm Elek Szilvia ötlete és forgatókönyve alapján készült. A filmen Hirtling István hangjával, Formán Bálint színművész alakításában, Hűvösvölgyi Ildikó narrációjával elevenedik meg Csáth Géza alakja. A rendező Tuza Norbert volt.