Cormac McCarthy vesszőtlenítette a tanulmányt is

.konyvesblog. | 2017. január 09. |

26-mccarthy.jpgCormac McCarthyt senkinek sem kell bemutatni, akinek mégis, az kezdje az 5 dolog, amiért szeretjük Cormac McCarthyt című cikkünkkel. A sötétség mestere nem nagy barátja az írásjeleknek, a vesszőnélküliséghez pedig nem csak az irodalom esetében ragaszkodik. Az olyan regények mellett, mint Az út, a Véres délkörök vagy a Nem vénnek való vidék, életművében helyet kapott egy Increasing Returns And The New World Of Business című üzleti tanulmány is. A tanulmány eredetileg a Harvard Business Review-ban jelent meg 1996-ban, és valójában nem is McCarthy, hanem W. Brian Arthur jegyzi, aki íróbarátjához fordult segítségért.

Arthur emailben küldte el a kéziratot McCartynak, aki akkoriban El Pasóban, vagy valami hasonló helyen tartózkodott. Várt egy kicsit, majd amikor barátja nem jelentkezett, felhívta, és megkérdezte tőle, hogy megkapta-e a levelét. Az író visszakérdezett, hogy kellene-e neki egy kis segítség a tanulmány szerkesztésével. A következő alkalommal, amikor McCarthy Santa Fébe látogatott a barátjához, négy napot dolgoztak a cikken. McCarthy minden mondatot szétcincált, és az összes vesszőt eltávolította, amit a szövegben talált. Arthur csak annyit mondott: beillesztheted az Összegyűjtött műveid közé, valahová a Véres délkörök és a Vad lovak közé.

Mikor a Harvard Business Review szerkesztőjéhez eljutott a hír, hogy McCarthynak is köze lesz a cikkhez, kisebbfajta pánikban hívta fel szerzőjét.

-Hallottam, hogy a cikked teljesen átdolgozták.

-Igen.

-Cormac McCarthy?  Mit művelt vele?

- Nagyjából azt, amire gondolsz. Most két lovagló fickóval kezdődik Texasban, akik mennek és felfedezik a növekvő hozamot.

A szerkesztő egy picit megdöbbent a válaszon, mi viszont eléggé olvasnánk egy ilyet. A kész művet, vagyis W. Brian Arthur tanulmányát ITT tudjátok elolvasni. Spoiler: van benne vessző.

Forrás: AVClub

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Tavaszi Margó Irodalmi Fesztivál
...

Németh Gábor: Van egy ösztönös együttműködés, ha kínozni kell

Zsidó vagy? nagy siker volt a magyar kortárs irodalomban két évtizeddel ezelőtt, és azóta sem vesztett szinte semmit a relevanciájából. Németh Gábor a Margón. 

...

Esterházy Péter megmutatja, hogyan ad interjút egy kiegyensúlyozott magyar úr

Esterházy Péter idén lenne 75 éves. A Magvető ez alkalomból különleges interjúkötettel jelentkezett, amit a Margón mutattak be.

...

Nádas Péter: A Párhuzamos történetek nem tud véget érni

Nádas Péter a Tavaszi Margón sok kételyt eloszlatott a regénnyel kapcsolatban: megtudtuk, milyen volt megírni Kristóf és Gyöngyvér maratoni szexjelenetét, milyen volt a szerkesztés, sőt azt is, miért gondolta az egykori gépírója, hogy az író megőrült.

...

Milyen ma magyarnak lenni külföldön? – Nádasdy Ádám a Margón

Anglia szemmagasságból és Magyarország a szigetországból nézve Nádasdy Ádám új kötetében, a Londoni levelekben.

...

Szaniszló Judit: Annyira jelentéktelenek vagyunk, mégis mindannyiunk története roppant izgalmas

A másik ember egy bérház lakóinak életét mutatja be a covid alatt, miközben árnyaltan beszél magányról, egyedüllétről és társadalmi kérdésekről. Kötetbemutató a Margón. 

...

Spiró György: A Fogság megírása maratonfutás volt, nem ajánlanám mindenkinek

Az idén 20 éves Fogságról Valuska László kérdezte Spiró Györgyöt a Tavaszi Margó Fesztiválon.