Közel száz évig nem láthatta a nagyközönség azt a ritka könyvekből és kéziratokból álló gyűjteményt, amelyet eredetileg Charlotte Brontë özvegye, Arthur Bell Nicholls állított össze. A hat Brontë-gyerek közül Charlotte élt a leghosszabb ideig, de ő is nagyon fiatalon halt meg 1855-ben, mindössze 38 éves volt. A férje 1895-ben eladta a fennmaradt Brontë-kéziratok többségét egy Thomas James Wise nevű hírhedt bibliofilnek és irodalmi hamisítónak. Tőle vásároltak meg később néhány igazán ritka darabot a Law-fivérek, Alfred és William Law, akik híres gyűjtők hírében álltak, és amúgy nem messze a Brontë-háztól nőttek fel. A szerzeményeik között voltak Emily Brontë verseinek kéziratai, és A History of British Birds című kötet családi példánya, amely bekerült a Jane Eyre-be is:
"Megint a könyvbe mélyedtem - Bewick műve volt: Anglia madárvilága. A nyomtatott szöveggel általában édeskeveset törődtem, de volt néhány bevezető oldal, amely gyermeki képzeletemet is megragadta. Különösen azok a részek érdekeltek, amelyek a tengeri madarak lakóhelyeivel foglalkoztak: a "magányos sziklákkal és hegyfokokkal", ahol csak madarak tanyáznak, azután Norvégia partvidékével, amelynek déli nyúlványait szigetek tömege veszi körül, a Nordkapp szirtfokával (...)"
A gyűjteményt a Law-fivérek unokaöccse, Alfred Law örökölte, és miután ő 1939-ben elhunyt, a könyvtár sokáig elérhetetlen volt még a szakmabeliek számára is, az elmúlt évtizedekben csak egy-két kutató részesült abban a szerencsében, hogy vethetett egy-egy pillantást az anyagra. Utóbbi több mint 500 kéziratot, első kiadásokat és leveleket tartalmaz, és aki igazán szerencsés és pénze is van rá, az júliusban meg is szerezhet ezek közül párat - a Sotheby’s ekkor ugyanis aukcióra bocsátja a ritkaságokat.
A gyűjtemény egyik páratlan darabja Emily Brontë 29 versének kézirata, melynek értékét 800 ezer és 1,2 millió font közé teszik. Szakértők szerint azért is jelentős ez a gyűjtemény, mivel Emily Brontë szinte semmit nem hagyott maga után - megírta az Üvöltő szeleket, de azonkívül még egy levelet sem találni a hagyatékában.
Forrás: Guardian