Csütörtök délután Boris Johnson hivatalosan is bejelentette, hogy lemond a brit Konzervatív Párt vezetéséről. Igaz, egyelőre Nagy-Britannia kormányfője marad, addig legalábbis mindenképp, amíg megválasztják a párton belüli utódját. Beszédében Johnson arról beszélt, mennyire sajnálja, hogy fel kell adnia a világ legjobb munkáját, de kitért arra is, hogy a politikában senki sem pótolhatatlan.
Boris Johnson korábban külügyminiszter és London polgármestere is volt, és mielőtt politikai pályára lépett, újságíróként dolgozott. Az Etonben és Oxfordban végzett Johnson több könyvet is írt, ezek között van politikai memoár (Friends, Voters, Countrymen) és politikai szatíra is (Seventy-Two Virgins: A Comedy of Errors); utóbbiban az amerikai elnök Nagy-Britanniába látogat, ahol egy terrorista merényletet akar elkövetni ellene, egy szerencsétlenül járt parlamenti képviselő viszont megpróbálja megakadályozni a támadást.
A politikus amúgy több történelmi kötetet is jegyez: The Dream of Rome címűben azt vizsgálta, hogyan sikerült politikai és kulturális egységet teremtenie a Római Birodalomnak Európában, és mindezt összehasonlította az Európai Unió hiányosságaival.
Magyarul egyetlen könyve elérhető, ez A Churchill tényező. „Ez nem egy újabb Churchill-életrajz a sok közül, hanem egy letehetetlen, olvasmányos, teljesen egyedi jellem- és korrajz. A sokkönyves szerző, Boris Johnson frissen és izgalmasan nyúl a témához, és mivel otthonosan mozog a társadalmi és politikai elitben, belülről nézi főhőse életét. Pont ez adja a könyv legfontosabb erényét. A könyvből sokat megtudhatunk a Brit Birodalom lehanyatlásáról, a brit nagypolitika működéséről és a brit politikai-kulturális elitről. És egy még ezeknél is fontosabb dologról: az egyéni döntések jelentőségéről a sorsfordító helyzetekben” – derül ki a fülszövegből.