Boris Johnson Churchillről és a Római Birodalomról is írt könyvet, mielőtt miniszterelnök lett

Boris Johnson Churchillről és a Római Birodalomról is írt könyvet, mielőtt miniszterelnök lett

ro | 2022. július 08. |

Csütörtök délután Boris Johnson hivatalosan is bejelentette, hogy lemond a brit Konzervatív Párt vezetéséről. Igaz, egyelőre Nagy-Britannia kormányfője marad, addig legalábbis mindenképp, amíg megválasztják a párton belüli utódját. Beszédében Johnson arról beszélt, mennyire sajnálja, hogy fel kell adnia a világ legjobb munkáját, de kitért arra is, hogy a politikában senki sem pótolhatatlan.

Boris Johnson korábban külügyminiszter és London polgármestere is volt, és mielőtt politikai pályára lépett, újságíróként dolgozott. Az Etonben és Oxfordban végzett Johnson több könyvet is írt, ezek között van politikai memoár (Friends, Voters, Countrymen) és politikai szatíra is (Seventy-Two Virgins: A Comedy of Errors); utóbbiban az amerikai elnök Nagy-Britanniába látogat, ahol egy terrorista merényletet akar elkövetni ellene, egy szerencsétlenül járt parlamenti képviselő viszont megpróbálja megakadályozni a támadást.

A brit miniszterelnökök sorában nem Johnson volt az első, aki regényeket írt: Benjamin Disraeli például 17 regényt írt (de voltak tényirodalmi művei, írt drámát és verset is), Winston Churchill pedig Savrola - Forradalom Laurániában írt regényt. Ő radásul tényirodalmi és életrajzi munkásságáért 1953-ban pedig megkapta az irodalmi Nobelt.

A politikus amúgy több történelmi kötetet is jegyez: The Dream of Rome címűben azt vizsgálta, hogyan sikerült politikai és kulturális egységet teremtenie a Római Birodalomnak Európában, és mindezt összehasonlította az Európai Unió hiányosságaival.

Boris Johnson
A Churchill tényező
Ford.: Gázsity Mila, Akadémiai Kiadó, 2015, 436 oldal
-

Magyarul egyetlen könyve elérhető, ez A Churchill tényező. „Ez nem egy újabb Churchill-életrajz a sok közül, hanem egy letehetetlen, olvasmányos, teljesen egyedi jellem- és korrajz. A sokkönyves szerző, Boris Johnson frissen és izgalmasan nyúl a témához, és mivel otthonosan mozog a társadalmi és politikai elitben, belülről nézi főhőse életét. Pont ez adja a könyv legfontosabb erényét. A könyvből sokat megtudhatunk a Brit Birodalom lehanyatlásáról, a brit nagypolitika működéséről és a brit politikai-kulturális elitről. És egy még ezeknél is fontosabb dologról: az egyéni döntések jelentőségéről a sorsfordító helyzetekben” – derül ki a fülszövegből.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

A második világháború alatt volt, amit még Winston Churchill sem láthatott előre

...

Nagy-Britanniában még senki sem uralkodott olyan sokáig, mint II. Erzsébet

Az Egyesült Királyság négynapos rendezvénysorozattal ünnepli II. Erzsébet uralkodásának 70. évfordulóját. Ő az első brit uralkodó, aki hetven évet töltött a trónon, életéről számos könyv jelent meg, most kettőt ajánlunk. Könyvek hírek mellé.

...

Nagy-Britannia legrosszabb évei, legrosszabb évei

Nagyon ritka, hogy egy szépirodalmi mű valamely (bármely) politikai-társadalmi eseményre szinte azonnal rezonálva jelenjen meg, és ez még akkor is igaz, ha Ali Smith már jó pár évtizede tervezte az Ősz című regényét – pontosabban az Évszakok címet viselő kvartetet. Az Őszt az első poszt-Brexit-regényként szokás emlegetni, de annál sokkal több, hiszen egyszerre az elmúlás és az útkeresés könyve. Nálunk pedig most ez a hét könyve.

Kiemeltek
...

Lehet uralni a sakklépéseket, az emlékeket és a halált is?

A hét könyve Bartók Imre Damien című regénye.

...

Török Ábel: Most próbáltam meg először igazán kiengedni a saját hangomat

Meglepi, hogy az olvasók mennyire szeretik a könyvét. Török Ábellel Norvégiáról, sóvárgásról, a mesék erejéről és egy vágyott igazságos világról beszélgettünk.

...

Hogyan foglalta el egy könyves falu a világot? A Hay Festivalon jártunk, megmutatjuk! 

Egy 1600 fős kisvárosba százezrek érkeznek a könyvek miatt, bár az aprócska települést még megközelíteni is nehéz. 

A hét könyve
Kritika
Lehet uralni a sakklépéseket, az emlékeket és a halált is?
Kustos Júlia: Ez a kötet hangos kiabálás

Kustos Júlia: Ez a kötet hangos kiabálás

A Könyves podcast vendége Kustos Júlia, aki a Tehetetlen bálványok című verseskötetében őszinteségről, nőkről, elvárásokról is írt. Hallgassátok!

Hírek
...

Miles Davis zenéjével lesz tökéletes Örkény egypercese

...

Andrea Bajani kapta az olasz Strega-díjat

...

Meghalt Michael Madsen, a Tarantino-filmek gengsztere, aki úgy írt verset, mint Bukowski

...

Befóliázták a kenyérbogarakat – zajlik a rovarirtás a pannonhalmi könyvtárban

...

Bíró Zsombor Aurél és Németh Gábor generációs kíntornáznak az Átriumban

...

Rebecca Yarros-rajongók figyelem! Jön a Fourth Wing-adaptáció