Felháborodást keltett egy képregény Belgiumban, amiért rasszista módon ábrázolta a feketéket, a nőkről pedig túlszexualizált képet festett.
A Dupuis kiadó erre úgy döntött, hogy kivonják a képregényt a forgalomból, ez mintegy 30 ezer példányt jelent.
Ez lehet az első ilyen jellegű döntés Belgiumban.
A TikTokon robbant ki a botrány
Egy múlt heti közleményben a kiadó úgy fogalmazott: mélységesen sajnálják, ha a képregény sokkoló és bántó volt, és felelősséget vállalnak azért, hogy rosszul ítélték meg a helyzetet. Hozzátették, a képregény egy másik korszak karikatúraszerű ábrázolási stílusában készült.
A Spirou et la Gorgone bleue című belga képregény először tavaly szeptemberben jelent meg. Kezdetben széles körben jól fogadták, nem gerjesztett nagy vitát. Mindez múlt hónapban változott meg egy virálissá vált TikTok-videó hatására, amelyben valaki szót emelt a feketék és a nők ábrázolása miatt.
Valaki más pedig az interneten azt jegyezte meg, hogy míg a fehér karaktereket mind emberi lényekként mutatja be, a fekete karakterek majmokként vannak ábrázolva, a nők pedig túlszexualizáltak, jellemzően mély dekoltázzsal és csinos derékkal.
Az érintett képregényrajzoló, a 81 éves Daniel Henrotin, álnevén Dany szintén elismerte, hogy hibát követett el, és elnézést kért azért, ha a rajzaival valakit megbántott. Azt mondta, hogy az 1950-es években népszerű néhai André Franquin stílusát utánozta, de sosem volt célja kigúnyolni a nőket és a színes bőrűeket.
Úgy védekezett:
Hallottam, hogy azt mondják, ma már nem rajzolhatunk így. Erre az a válaszom, hogy a humor és a karikatúra része a belga képregény DNS-ének.”
A képregény ünnepelt és népszerű műfaj Belgiumban és Franciaországban, de korábban is érte már kritika a színes bőrűek és a nők ábrázolása miatt. Megpróbálták már például betiltani az 1930-ban megjelent Tintin Kongóban című képregényt az afrikaiak ábrázolása miatt, de egy 2011-es bírósági döntés szerint ez a kísérlet végül kudarcba fulladt.