Már csak néhány napig lehet szavazni a Libri honlapján 2014. Aranykönyvére – vasárnap derül ki, hogy a tavaly megjelent kötetek közül melyek a legnépszerűbbek az olvasók körében. Ahogy mi is írtuk, jelenleg még száz könyv van versenyben: minden kategóriából a top 10 (itt lehet még szavazni). Bemutatjuk a „magyar szépirodalom” kategória jelöltjeit:
Nem könnyű olvasmány. Kiráz a hideg és összeszorul a gyomrunk: Borbélyt csak egész testtel lehet olvasni. Nem szeretjük – és szeretjük mégis. A világnak ezt az arcát nem – a szöveget igen. Önmagában is keserű ellentmondás, melyet a szerző tragikus halála csak még szomorúbbá tesz.
Ugron Zsolna: Erdélyi menyegző
A népszerű romantikus lektűrök után Ugron Zsolna történelmi regényt írt – méghozzá női szemszögből. A Báthory Annáról szóló történet az erdélyi fejedelem udvarába enged bepillantást: vajon hogy érvényesülhettek az akkori asszonyok a férfiak által uralt politikai életben? A regényből a tervek szerint kétrészes minisorozat is készül majd.
JÁTÉK: Ha szeretnél ott lenni az Aranykönyv exkluzív díjkiosztó gáláján, akkor küldj egy emailt nekünk ide: konyvesblog(kukac)gmail(pont)com. Összesen 10 páros jegyet sorsolunk ki pénteken 12 után. A gáa két műsorvezetője Hajós András és Winkler Nóra.
Márai Sándor: Egy polgár vallomásai
Márai két könyvvel is szerepel a listán: egyáltalán nem meglepő, hogy az egyik az örök klasszikus, az Egy polgár vallomásai. Az önéletrajzi regény 2013. őszén végre teljes terjedelmében, csonkítatlanul jelenhetett meg. Mivel a cenzúrázatlan szöveg sokkal személyesebb az eddig ismert változatnál, a kötet árnyalja és módosítja a Márairól kialakult képünket.
A Weöres Centenáriumi Év alkalmából kiadott könyv a költő életvezetési tanácsait és filozófiai eszmefuttatásait gyűjti össze. A teljes költeményeket, illetve vers- és prózarészleteket is magába foglaló gyűjteményből nemcsak Weöres világnézetét ismerhetjük meg jobban, de sokat tanulhatunk a világról és önmagunkról is. A kötetet Orosz István grafikái díszítik.
Az ősszel megjelent novelláskötet Vámos Miklós 16 éves kora óta írt elbeszéléseit tartalmazza – címének megfelelően csak majdnem az összeset. A hatvanas évektől napjainkig ívelő történetek igazi csemegét jelentenek mindazoknak, akik kedvelik Vámos stílusát: azt a keserédes humort és ironikus világlátást, ami segít a főhősöknek átvészelni a legnehezebb pillanatokat is.
Márai Sándor: Hallgatni akartam
Az Egy polgár vallomásai folytatása egyfajta irodalmi szenzációként jelent meg tavaly tavasszal: az eddig a hagyatékban kallódó könyv az önéletrajzi regényciklus befejező része és egyben Márai első, az emigrációban befejezett műve. A történet az Anschlusstól 1950-ig terjedő időintervallumot öleli fel.
Schäffer Erzsébet: Álmok kertje
Vallomások a gyerekkorról: az első szerelemről, a felnőtté válás nehézségeiről és az álombéli kertről, ahol elkezdődött – és ahová végül vissza is tér minden. A kötet részben a szerző saját emlékeiből, részben az újságírói pálya során innen-onnan összegyűjtött történetekből áll.
Lackfi János: Milyenek még a magyarok?
A Prima Primissima díjas író-költő a Milyenek a magyarok? folytatásában is bizonyítja: a humor az évszázados traumák feldolgozásának egyik lehetséges, de mindenképpen a legszórakoztatóbb módja. Ráadásul a nevetés „ózonbuborék”, ami megvéd minket a „politikai kipufogógázoktól” is.
A tavalyi Margó Irodalmi Fesztiválon mutatták be Tóth Krisztina első regényét, az Akváriumot. A könyv egy család történetét mondja el az ötvenes évek elejétől körülbelül a hetvenes évek végéig: a szereplők hiába igyekvők és rokonszenvesek, valamiért mégsem tudnak kitörni abból a poshadt vizű akváriumból, amibe részben a rendszer, részben a saját elhibázott döntéseik miatt kerültek.
D. Tóth Kriszta: Jöttem, hogy lássalak
Érzékeny és szép regény a tizenöt évvel ezelőtt fiatalon elhunyt anya emlékére: D. Tóth Kriszta édesanyja bőrébe bújva, egyes szám első személyben meséli el a valós tényeken alapuló, de fikciós elemekkel kiegészített történetet. A kötet Grosan Cristina által tervezett borítója a 2013. legszebb könyve versenyünkön a harmadik helyezést érte el.