Báthory Anna történetéből a magyar Borgiák vagy Tudorok is megvalósulhatna, mondja félig viccesen Ugron Zsolna, aki sikeresen pályázott a Médiatanácsnál. Szintén nyert az amúgy detektívtörténeteiről ismert Baráth Katalin. Mindketten történelmi témájú pályaművel indultak (a megítélt támogatást most a forgatókönyv-fejlesztésre kapták), melyekből remélhetőleg egyszer majd tévéfilm lesz. A Médiatanács rajtuk kívül több adaptációs pályázatnak is zöld utat adott.
„A tizennégy éves Báthory Anna éppen esküvőjére készül, sorsának alakulásába azonban semmiféle beleszólása nincsen. Életének folyását a nagypolitika, ellenlábasai mohósága, és a hosszú távú politikai érdekek irányítják. A tizenhetedik században az önálló akarattal, vagyonnal és vágyakkal bíró nőkre könnyen rásüthették a boszorkány-bélyeget, és ez ellen a fejedelmi rokonság sem nyújtott mindig védelmet” – íruk Ugron Zsolna Erdélyi menyegző című regényéről (interjú a szerzővel itt), amely tavaly jelent meg a Librinél.
A könyvből a jelenlegi elképzelések szerint kétrészes, televíziós minisorozat készülne, a szerző legalábbis erre nyert támogatást a forgatókönyvírásra és televíziófilm-fejlesztésre meghirdetett Egri Lajos pályázaton. Ugron Zsolna jelenleg a regény folytatásán dolgozik, és ő szeretné az adaptáció forgatókönyvét is írni. „Nagyon fontos nekem például a történelmi hűség, elég hosszú ideig kutattam ezt a kort, nehezen bíznám másra” – hangsúlyozta. „Nagyon örültem, amikor megtudtam, hogy van lehetőség forgatókönyvvé átgyúrni a történetet. A fél világ Borgiákat meg Tudorokat néz, azt hiszem a mi Báthory-történeteink, a török hódoltság kora van legalább annyira izgalmas történelmi alapanyag, mint az előbb felsoroltak.”
A Tudorok négy, a Borgiák televíziós sorozat három évadot ért meg, utóbbit részben Magyarországon is forgatták. A Borgiáknál tavaly derült ki, hogy nem lesz negyedik évad, ugyanakkor felvetődött, hogy egy kétórás filmmel kerekítsék le a történetet. Ez sem valósult meg, és végül egy e-könyvvel kárpótolták a rajongókat.
Történelmi témában utazik Baráth Katalin is, aki ugyancsak sikerrel szerepelt a Médiatanács pályázatán. Rómer Flórisnak és tanítványának, József nádor fiának a kapcsolatáról szól majd A forradalmár és a főherceg című forgatókönyv. Az írónő megkeresésünkre elmesélte, hogy Rómer Flórisnak az élete kész kalandregény volt, aki 1848-ban a Habsburg-környezetet hátrahagyva beállt honvédnek. A Dávid Veron-krimijeiről ismert szerző (korábbi interjúnk vele itt) Schneider Ákos producerrel pályázott a Médiatanácsnál, és nyert is. A tervek szerint 2x35 perces tévéfilm készül majd a forgatókönyvből.
A Médiatanács kiírásán több adaptációs pályázat is sikerrel szerepelt, így film készülhet például Rejtő Jenő A detektív, a cowboy és a légió című kisregényéből, Vaszary Gábor Ketten Párizs ellen című regényéből, és Tasnádi István Kőmajmok háza című ifjúsági könyvéből.