Olvass sok fikciót, a tudósok szerint jót tesz az agyadnak

A regények, kisregények, novellák és egyéb fikció olvasása sokak számára rendkívül népszerű időtöltés – ennek ellenére a mai napig nem született tudományos konszenzus arról, milyen hatással vannak ezek a könyvek az olvasóik agyi működésére. Ezt a hiányt igyekezett bepótolni egy, a Journal of Experimental Psychology: Generalban megjelent tanulmány. A több mint 180 kutatás eredményét összesítő tudományos cikk arra a következtetésre jutott, hogy a fikció olvasása pozitív hatással van kognitív képességeinkre.

Több mint 40 ezer résztvevő

„Egy objektív, kvantitatív összegzést akartam, aminek alapján eldönthetjük, hogy valóban fejleszti-e az agyat a fikció olvasása” – magyarázta a PsyPostnak adott interjúban Lena Wimmer, a Würzburgi Egyetem kutatója és a kutatás vezetője.

A tanulmányhoz

a kutatócsoport módszeresen átnézte és szintetizálta a témában megjelent kutatások eredményeit.

Ezt két kategóriában tették: az elsőbe kerültek azok a felmérések, amik a fikcióolvasás kognitív hatásait más tevékenységekkel (pl. non-fiction könyvek olvasása, filmnézés) összehasonlításban tanulmányozták, míg a másodikba azok, amik azt mérték, miben különböznek a kognitív képességei az egész életükben fikciót olvasóknak azokétól, akik nem olvastak ilyen könyveket.

A két kategória feltételeinek összesen 184 kutatás felelt meg, amikben összesítve több mint 40 ezer alany vett részt. Az első csoport kiértékelése után a kutatók megállapították, hogy

a felmérések szerint a fikció olvasása kis, de statisztikailag szignifikáns pozitív hatással van a kognitív képességekre,

elsősorban az empátiára, valamint a tudatelméletre – vagyis a mások szempontjának és érzelmeinek megértésére való képességre.

Jó hírrel szolgált a második csoportba eső kutatások összegzése is: a felmérések pozitív kapcsolatot mutattak a fikció egész életen át való olvasása és a kognitív képességek között. Az első csoporttal ellentétben itt mindenekelőtt a beszédképesség, az érvelés, az elvont gondolkodás és a problémamegoldás fejlődését emelték ki a kutatók, de kevésbé hangsúlyos módon az empátia és a tudatelmélet is megjelent.

Külön érdekesség, hogy mindkét kategóriából az derült ki, hogy

a pozitív hatás akkor is megjelent, amikor a kontrollcsoport non-fiction könyveket olvasott.

Magyarán a különböző képességek nem csupán az olvasás következtében erősödtek a kísérleti alanyokban, hanem kifejezetten a fikciók olvasása miatt.

„Mindez arra enged következtetni, hogy a fikciót olvasó emberek jobb kognitív képességekkel rendelkeznek, mint azok a társaik, akik egyáltalán nem vagy csak kevés ilyen könyvet olvasnak” – összegezte a kutatás eredményét Wimmer. 

További kutatás szükséges

Ugyanakkor a két kategória közötti különbségek világossá teszik, milyen nehéz bebizonyítani, hogy a kutatásokban kiemelt képességek tényleg a fikció olvasásának következményeként erősödtek meg.

„Amikor az első csoport eredményeit néztük meg, csak az empátia és a tudatelmélet terén mutattak a fikciót olvasók jelentős eltérést. Ezzel szemben a második csoport kutatásaiban szinte az összes kognitív képesség megerősödött” – mutatott rá Wimmer.

„Ez két dolgot jelenthet: vagy azt, hogy a fikció olvasása rövid időn belül képes megerősíteni olyan társas kogníciós képességeket mint az empátia és a tudatelmélet, míg a többi képesség csak hosszú távon alakul ki, és így csak a második kategóriába tartozó kutatások voltak képesek kimutatni – magyarázta. – Vagy pedig azt, hogy valójában nem áll fenn ok-okozati kapcsolat a fikció olvasása és a legtöbb kognitív képesség fejlődése között, és

a kutatási eredményeket más változók, így például a végzettség befolyásolták.”

A kérdések tisztázására egy hosszútávú felmérés lenne a legjobb, ami képes egyszerre tanulmányozni a fikció olvasásának következtében beállt kognitív változásokat, valamint azt, hogy ezek a változások mennyire maradandóak hosszútávon.

„Egy ilyen kutatás nagyszerű lehetőség lenne, azonban sajnos nagyon nehéz támogatást kapni rá” – mondta Wimmer. Amíg ő és társai egy újabb kutatás elindításán dolgoznak, mi mindenesetre bátran olvashatjuk tovább kedvenc regényeinket.

 

Nyitókép: Cottonbro Studio/ Pexels

(PsyPost)

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Hírek

Sokkal több felnőtt olvas YA-könyveket, mint gondolnánk

A Harper Collins kiadó beszámolója meglepő képet fest a YA, vagyis young adult irodalom olvasóiról: a valódi célcsoportnál többen vannak az „igazi” felnőttek.

...
Nagy

Te is mindig magadban olvasol? Pedig van 6 érvünk, amiért hangosan kéne

Ha a lehető legtöbbet szeretnéd kihozni az olvasásból, jobb, ha elkezdesz hangosan olvasni – egyedül, másokkal, otthon vagy akár útközben is.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Daniel Kehlmann szerint itt az idő, hogy megijedjünk az AI-tól

Az író a Guardiannek írt véleménycikkben hívta fel a figyelmet az AI szélsebes fejlődésének következményeire.

...
Zöld

Sokkal jobban hatnak a konteók, ha a közösség hiedelmeihez illeszkednek – Olvass bele az Emberarcú tudományba!

A különböző tudományterületek képviselőinek tanulmányaiból szerkesztett kötetben az alternatív világértelmezések, áltudományos elméletek és tudománytagadó tanok sorát járják körül. Olvass bele!

...
Zöld

3 ok, amiért a home office pszichésen megterhelő + 3 könyv segítségül

Ugyan a home office nagyobb szabadságot és autonómiát biztosíthat, olyan hátulütői vannak, amikre elsőre nem feltétlenül gondolnánk. 

Hírek
...
Hírek

Ők a TikTok Book Awards 2024-es győztesei

...
Hírek

Donald Trump felesége is beszáll a Trump család memoárbulijába

...
Hírek

Magyar Péterről és a Tisza Pártról ír könyvet Bódis Kriszta

...
Beleolvasó

Kamala Harris első nagy beszédét igazán erősre írták, csak aztán nem azt mondta el

...
Hírek

A Büszkeség és balítélet sztárja meglepő dolgot árult el Mr. Darcy szerepéről

...
Gyerekirodalom

Eva Mendes gyerekkönyve mindazoknak szól, akik szorongtak már valaha

A hét könyve
Kritika
Sherlock Holmes, a holokauszt és egy papagáj is befért Michael Chabon nyári krimijébe
...
Kritika

A kapcsolatok láthatatlan tetoválásokként hagynak örök nyomot Ia Genberg regényében

A másik ember belénk ívódott nyomairól szól a svéd Ia Genberg Részletek című regénye, melynek elbeszélője az életében fontos emberek közül négyet emel ki, és mutatja be velük való múlhatatlan kapcsolatát.