A Francia Nemzeti Könyvtárba kerültek Casanova memoárjai

.:wendy:. | 2010. február 22. |

Február 18-án mutatták be a francia kulturális minisztériumban Giacomo Casanova visszaemlékezései eredeti kéziratának néhány oldalát. Az 1870-es évek végén keletkezett Életem története című könyv a nagymúltú német Brockhaus kiadótól került a francia állam tulajdonába.

A kézirat múlt csütörtökön érkezett meg a Francia Nemzeti könyvtárba, és a sajtó számára néhány oldala már megtekinthető lett a kulturális minisztériumban.

Az 1725-ben, Velencében született Giovanni Giacomo Casanova 3700-oldalas visszaemlékezéseit 1789-98 között írta, majd halála után unokaöccsére hagyta a szövegeket. A kötetben Casanova a felvilágosodás eszméinek megfelelően mutatja be, hogyan is kell viselkednie az eszményi férfinak, valamint hosszan olvashatók benne szexuális és másfajta kalandjai is. A kézirat története legalább olyan kalandos, mint a nagy francia szerető élete volt. 1820-ban Frederic-Arnold Brockhaus a egy vezető német könyvkiadó tulajdonosa vásárolta meg, felismerve annak hatalmas irodalmi értékét. 1822-ben jelentette meg először a memoárt német nyelven, bár a kiadás nem volt igazán hű az eredetihez, mert Brockhaus az akkori kor követelményei szerint olvasóbaráttá kívánta tenni, így kihagyta belőle a Casanova szerelmi életét taglaló túl intim és részletes leírásokat. A német kiadás még így is annyira sikeres volt, hogy azonnal számos illegális francia nyelvű változata jelent meg a piacon.


                                      (fotók: AP)

Ezután döntött úgy Brockhaus, hogy felkéri Jean Laforgue drezdai francia tanárt, hogy segítsen elkészíteni a hivatalos francia kiadást is, ami végül 1826-ban jelent meg. Erről utóbb kiderült, hogy nemcsak az intim részek lettek belőle kihagyva, hanem Laforgue saját szája íze szerint átírta Casanova politikai eszmefuttatásait is. Ezután továbbra is sorra jelentek meg az eredeti szöveg kalózkiadványai, így Brockhaus úgy döntött, hogy titkos helyre helyezi a kéziratot. 1943-ban a nácik bezáratták a kiadót, ekkor Brockhaus fogta a kéziratot és egy biciklin kimenekítette és elhelyezte egy titkos banki széfben. A háború után 1945-ben az amerikaiak jutatták vissza a családhoz.

A teljes, pontos kiadást végül csak 140 évvel az első megjelenés után 1960-ban adták ki. Az eredeti kéziratot egy ismeretlen támogató vásárolta meg 7.2 millió euróért a Brockhaus családtól egy árverésen, majd a francia nemzeti könyvtárnak adományozta

Frederic Mitterand, francia kulturális miniszter elmondta, hogy a fontos történelmi jelentőséggel bíró kézirat jövőre lesz látható a Francia Nemzeti Könyvtárban valamint a könyv digitális változata elérhető lesz a könyvtár központi weboldalán, a Gallicán is. A Casanova-kézirat a könyvtárnak adományozott eddig a legnagyobb teljes gyűjtemény.

 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.