Az év szava: ársapka
Az indoklás szerint idén a gazdasági válságkezelő eszköztár egyik eleme az ársapka lett, azaz a maximált hatósági ár. Ahogy Balogh F. András írja, “nem csak Magyarország próbálkozott ezzel a piacgazdaságnak ellentmondó módszerrel, sokan mások is megtették, a német nyelvterületen például fedőt tettek az árakra (Preisdeckel), a románok mennyezetet, a magyar nyelvben is ismert plafont húztak az árak fölé (plafonarea prețurilor), Izraelben hatóságilag felügyelt árat vezettek be (שבפיקוח). Szlovákiában a »cenový strop« terjedt el, míg máshol nyugodtan szállhattak az árak, nem volt »prezzo massimo«, ahogy azt az olaszok szokványos kifejezése tartja.”
Az év antiszava: hangemberkedés
Minya Károly indoklása szerint “ez a tevékenység a kommenthuszárokra, a megmondóemberekre és a fotelforradalmárokra jellemző, számukra csak fekete-fehér, igen-nem létezik, átmenet és árnyalat nem”. Érdekesség, hogy már a 19. században megvolt ennek egy variánsa,
“Széchenyi szájhazafiknak nevezte őket.”
Az év ifjúsági szava: flexel
Nem szokatlan a nyelvben az, ha egy márkanévből ige válik, írja Pölcz Ádám, ilyen volt a fénymásológépeket (is) gyártó Xerox nevéből a xeroxol (fénymásol), a Facebook nevéből a facebookozik (használja, pörgeti a Facebookot), és ilyen az elektromos kéziszerszámokat gyártó Flex nevéből a flexel (sarokcsiszolót használ, sarokcsiszol). Az sem szokatlan, hogy az ifjúsági nyelvben és a szlengben a szavak a köznyelvitől eltérő jelentést kapnak: benéz (téved, rosszul mér föl egy helyzetet), oltás (csipkelődés, gúnyolódás), király (nagyon jó, szuper). A flexel igénk mindkét előbb említett kategóriába beletartozik, jelentése az ifjúsági nyelvben pedig gyökeresen eltér a köznyelvitől: ’valaki kérkedik, felvág valamivel’, ’menőzik’. A flexel csak néhány éve adatolható ebben a jelentésében, Pölcz szerint azért, mert a felvágásra, menőzésre okot adó elektronikai vagy ruházati termékek (okoseszközök, márkás kiegészítők, drága ruhadarabok) nagyfokú gyarapodásával került be igazán a használatba.
December 2-ig lehet választani a három megadott kifejezés közül.
Az év költői szava: árnyvonat
Az év költői szavát egy korszakjellemző, élményszerű versből választották, írja Balázs Géza. 2022-ben Acsai Roland Hexameterek a kamaszkorról című, klasszikus versformában született versében szerepel a kifejezés költői találmányként, egyedi szóalkotásként, “amely daktilus, ha magánhangzó áll utána”. “Az árnyvonat a nosztalgikus, fájdalmas-elmúlásos-örömös emlékezés szimbóluma lesz.”